Św. Hubert - biografia, zasługi, patronat

Św. Hubert przyszedł na świat w Brabancji ok. 655 r. w znakomitej rodzinie; był potomkiem królewskiego rodu Merowingów. Nauki pobierał u św. Lamberta, biskupa Maastricht. W 704 r. objął po nim urząd. Diecezja, którą odziedziczył była prawie pogańska, dlatego wytrwale odwiedzał miasta i wioski, głosząc wszędzie Słowo Boże. Nazywano go apostołem Ardenów. Około roku 717 przeniósł stolicę biskupią do Liege (obecnie Belgia). Tam też zmarł 30 maja 727 roku. Został pochowany w miejscowej katedrze.

Kiedy po 16 latach odkryto jego grób, okazało się, że jego ciało oraz szaty były nietknięte rozkładem. Rozeszła się również miła woń. Wówczas postanowiono umieścić je w kościele świętych Piotra i Pawła. Część relikwii przeniesiono do Andage, która to miejscowość otrzymała w 825 r. nazwę St. Hubert.

Kult św. Huberta szybko rozszerzył się po całej Europie. Szczególną część oddawano mu w Anglii, Hiszpanii i w Polsce. Widziano w nim jednego z czterech Marszałków Bożych. To właśnie on oraz święci Korneliusz, Antoni Pustelnik i Kwiryn z Neuss– według ludowych wierzeń – znajdowali się szczególnie blisko Bożego tronu, dzięki czemu modlitwy kierowane do Stwórcy za ich wstawiennictwem miały być  najskuteczniejsze.

Ze św. Hubertem połączono legendę, która wcześniej odnosiła się do św. Eustachego. Mówi ona, że kiedy Święty był jeszcze młodzieńcem, w czasie polowania ujrzał jelenia z krzyżem w rogach, który poradził mu, by zostawił pogaństwo i uciechy tego świata i oddał się na służbę Bożą. Stąd św. Hubert obejmuje szczególny patronat nad myśliwymi.

Wspomnienie św. Huberta Kościół obchodzi 3 listopada. Ikonografia najczęściej przedstawia go w czasie polowania, gdy pojawia się przed nim jeleń z krzyżem w rogach. W Polsce klasyką w tym zakresie są prace Jerzego Kossaka, który w 1937 roku na Światowej Wystawie Łowieckiej w Berlinie otrzymał złoty medal za obraz przedstawiający Widzenie św. Huberta.

Patronat

Św. Hubert jest patronem myśliwych, leśników i sportowców, matematyków i metalowców, strzelców, kuśnierzy, optyków, rzeźników. Przypisywano mu także opiekę nad dotkniętymi wścieklizną. Imię św. Huberta nosi wiele kół i towarzystw łowieckich.

Polecamy również:

 • Św. Ojciec Pio - biografia, stygmaty

  Św. o. Pio jest uważany za jednego z najsłynniejszych mistyków i stygmatyków współczesnych czasów. Urodził się na południu Włoch w Petrelcinie 25 maja 1887 r. Pochodził z ubogiej i prostej rodziny Forgione, a na chrzcie otrzymał imię Francesco (Franciszek). Więcej »

 • Św. Jan od Krzyża - biografia, zasługi, patronat

  Św. Jan od Krzyża urodził się w 1542 r. w Fontiveros, w pobliżu miasta Avila w Hiszpanii. Był dzieckiem Gonzaleza de Yepes i Katarzyny Alvarez. Jego dzieciństwo nie należało do najłatwiejszych – w drugim roku życia został osierocony przez ojca, a parę lat później matka oddała go do przytułku. Więcej »

 • Św. Teresa z Avila - biografia, zasługi, patronat

  Św. Teresa (de Cepeda y Ahumada; nazywana również Teresą od Jezusa, Teresą Wielką) urodziła się 28 marca 1515 r. w miejscowości Avila w Hiszpanii. Pochodziła ze szlacheckiej i zamożnej rodziny. Więcej »

 • Św. Franciszek z Asyżu - biografia, zasługi, patronat

  Św. Franciszek przyszedł na świat w Asyżu w 1182 r. Pochodził z bogatej rodziny kupieckiej Bernardone. Na chrzcie świętym otrzymał imię Jan, ale rodzice zdrobniale i żartobliwie zwykli go nazywać Francesco i imię to przylgnęło do niego na zawsze. Więcej »

 • Św. Hildegarda z Bingen - biografia, zasługi, patronat

  Św. Hildegarda urodziła się 16 września 1098 w Rupertsbergu koło Bingen w Niemczech. Pochodziła z licznej, szlacheckiej rodziny. Już w wieku ośmiu lat, zgodnie z tradycją dziesięciny, została poświęcona Kościołowi.  Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 1 + 4 =
hubi
2019-10-29 14:06:17
fajne
Ostatnio komentowane
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
"Treść wiersza bezpośrednio nawiązuje też do istniejących wówczas, tajnych układó...
• 2024-07-02 05:43:44
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42