Św. Paulin z Noli - biografia, zasługi

Święty Paulin urodził się w 353 r. w pobliżu Bordeaux. Pochodził z możnego rodu patrycjuszowskiego i naprawdę nazywał się Pontius Meropius Anicius Paulinus. Otrzymał gruntowne i wszechstronne wykształcenie. Po ukończeniu szkoły piastował różne urzędy publiczne, był m.in. prawnikiem, senatorem i konsulem. W 381 r. został gubernatorem Kampanii, a jego stolicą był Neapol. To właśnie w Neapolu po raz pierwszy zetknął się bliżej z chrześcijanami, którym od samego początku okazywał dużą życzliwość,  budując m.in. hospicjum dla chorych i drogę dojazdową dla pielgrzymów do sanktuarium św. Feliksa.

Prawdy wiary chrześcijańskiej przekazał Paulinowi sam św. Ambroży. W 379 r. poślubił Tharasię, chrześcijankę z Hiszpanii, i wkrótce przyjął chrzest z rąk św. Delfina, biskupa Bordeaux. Małżonkowie mieli syna, który jednak szybko zmarł, i wówczas zdecydowali się złożyć ślub czystości. Podczas wspólnej pielgrzymki do grobu św. Marcina z Tours, Paulin doznał łaski uzdrowienia choroby oczu, co tylko umocniło jego wiarę.

W 394 r. Paulin – za zgodą żony – przyjął święcenia kapłańskie. Sprzedał majątek i w Noli (Włochy) założył swoją pierwszą wspólnotę. Zdobyte pieniądze przeznaczył na wsparcie ubogich i wdów, na wykup niewolników, a także na budowę kościoła i ozdobienie grobu św. Feliksa, do którego wyróżniał się szczególnym nabożeństwem (św. Feliks z Noli był męczennikiem, żyjącym w III w.).

Paulin wiódł żywot mnicha i praktykował ascezę. W 410 r. został wybrany na biskupa Noli. Podczas sprawowania urzędu zasłynął walką z pelagianizmem oraz działalnością charytatywną. Przyjaźnił się ze św. Augustynem i św. Hieronimem. Zmarł 22 czerwca 431 r., pozostawiając po sobie wiele listów (przetrwało 49 z nich) oraz utwory poetyckie. Jest uważany jest za czołowego poetę wczesnochrześcijańskiego na Zachodzie i za jednego z twórców łacińskiej poezji chrześcijańskiej.

Od samego początku jego grób, położony obok sanktuarium św. Feliksa z Noli, był celem czci i pielgrzymek. Obecnie jego relikwie znajdują się w kościele w miejscowości Sutera na Sycylii obok relikwii św. Onufrego Wielkiego.

Święty Paulin z Noli w liturgii Kościoła katolickiego wspominany jest 2 czerwca, a w prawosławiu 23 stycznia (5 lutego kalendarza gregoriańskiego).

Polecamy również:

 • Św. Ojciec Pio - biografia, stygmaty

  Św. o. Pio jest uważany za jednego z najsłynniejszych mistyków i stygmatyków współczesnych czasów. Urodził się na południu Włoch w Petrelcinie 25 maja 1887 r. Pochodził z ubogiej i prostej rodziny Forgione, a na chrzcie otrzymał imię Francesco (Franciszek). Więcej »

 • Św. Jan od Krzyża - biografia, zasługi, patronat

  Św. Jan od Krzyża urodził się w 1542 r. w Fontiveros, w pobliżu miasta Avila w Hiszpanii. Był dzieckiem Gonzaleza de Yepes i Katarzyny Alvarez. Jego dzieciństwo nie należało do najłatwiejszych – w drugim roku życia został osierocony przez ojca, a parę lat później matka oddała go do przytułku. Więcej »

 • Św. Teresa z Avila - biografia, zasługi, patronat

  Św. Teresa (de Cepeda y Ahumada; nazywana również Teresą od Jezusa, Teresą Wielką) urodziła się 28 marca 1515 r. w miejscowości Avila w Hiszpanii. Pochodziła ze szlacheckiej i zamożnej rodziny. Więcej »

 • Św. Franciszek z Asyżu - biografia, zasługi, patronat

  Św. Franciszek przyszedł na świat w Asyżu w 1182 r. Pochodził z bogatej rodziny kupieckiej Bernardone. Na chrzcie świętym otrzymał imię Jan, ale rodzice zdrobniale i żartobliwie zwykli go nazywać Francesco i imię to przylgnęło do niego na zawsze. Więcej »

 • Św. Hildegarda z Bingen - biografia, zasługi, patronat

  Św. Hildegarda urodziła się 16 września 1098 w Rupertsbergu koło Bingen w Niemczech. Pochodziła z licznej, szlacheckiej rodziny. Już w wieku ośmiu lat, zgodnie z tradycją dziesięciny, została poświęcona Kościołowi.  Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 3 =
Ostatnio komentowane
ok
• 2024-05-20 16:01:25
W filmie nie ma ochronki, Ale strzały do robotników
• 2024-05-18 14:53:16
łatwe
• 2024-05-16 19:37:20
Przydatny na po prawe oceny z historii
• 2024-05-15 14:52:53