Św. Klara - biografia, zasługi, patronat

Św. Klara urodziła się w Asyżu (Włochy) w 1193 lub 1194 r. Dorastała w religijnej atmosferze. Jako nastolatka często przebywała w towarzystwie Jana Bernardone, czyli przyszłego św. Franciszka. Bardzo szybko podczas wspólnych rozmów zrozumiała, do czego wzywa ją Bóg. Dzięki wstawiennictwu Franciszka u biskupa Gwidona, w 1212 r. przyjęła habit pokutny jako znak zaślubin z Jezusem Chrystusem, obcięła włosy i założyła welon zakonny, stając się siostrą Braci Mniejszych. Osiadła przy kościółku San Damiano w Asyżu, gdzie spędziła 42 lata swojego życia.  Wkrótce  przyłączyły się do niej kolejne asyskie kobiety, w tym jej siostry: Agnieszka i Beatrycze, a po śmierci ojca –  matka Ortolana.

W 1213 r. Klara została wybrana pierwszą przełożoną żeńskiego zgromadzenia zakonu franciszkańskiego –  Zakonu Ubogich Pań, które od jej imienia nazywane są  do dziś klaryskami. Ponadto Klara była pierwszą kobietą w Kościele, która napisała regułę dla wspólnoty żeńskiej.

Klara prowadziła surowe, ascetyczne życie. Często pościła, a noce spędzała na czuwaniu i modlitwie. Lubiła nazywać się „roślinką Ojca Franciszka” i wiernie stosowała się do jego nauki. Dokonywała licznych cudów – rozmnożyła chleb dla głodnych sióstr, wielokrotnie je uzdrawiała i wyjednała im opiekę Jezusa. Podczas choroby otrzymała również niezwykłą łaskę widzenia i słyszenia Pasterki, odprawianej w pobliskim kościele przez Franciszka i jego braci. Z tego powodu w 1958 r. papież Pius XII ogłosił Klarę patronką telewizji.

Klara odeszła do Pana 11 sierpnia 1253 r. w klasztorze św. Damiana. Obrzędowi pogrzebu przewodniczył sam papież Innocenty IV. Zaledwie dwa lata po śmierci została ogłoszona świętą przez Aleksandra IV. Jej ciało zachowało się do dzisiaj i można je oglądać w Bazylice św. Klary z Asyżu, gdzie znajduje się w specjalnym grobowcu.

Kościół wspomina św. Klarę 1 sierpnia. W ikonografii przedstawiana jest z monstrancją w ręku. Jeden z przekazów głosi bowiem, że w czasie najazdu Saracenów na Asyż Klara miała ich odstraszyć blaskiem Najświętszego Sakramentu, który wyniosła z kościoła.

Święta Klara nie pozostawiła po sobie wielkich dzieł z życia duchowego. Do naszych czasów zachowały się: Reguła, Testament, Błogosławieństwo i jej listy, a także tekst Procesu Kanonizacyjnego.

Patronat

Św. Klara jest patronką klarysek, kapucynek, Asyżu, bieliźniarek, hafciarek, praczek, a także radia i telewizji.

Polecamy również:

  • Św. Ojciec Pio - biografia, stygmaty

    Św. o. Pio jest uważany za jednego z najsłynniejszych mistyków i stygmatyków współczesnych czasów. Urodził się na południu Włoch w Petrelcinie 25 maja 1887 r. Pochodził z ubogiej i prostej rodziny Forgione, a na chrzcie otrzymał imię Francesco (Franciszek). Więcej »

  • Św. Jan od Krzyża - biografia, zasługi, patronat

    Św. Jan od Krzyża urodził się w 1542 r. w Fontiveros, w pobliżu miasta Avila w Hiszpanii. Był dzieckiem Gonzaleza de Yepes i Katarzyny Alvarez. Jego dzieciństwo nie należało do najłatwiejszych – w drugim roku życia został osierocony przez ojca, a parę lat później matka oddała go do przytułku. Więcej »

  • Św. Teresa z Avila - biografia, zasługi, patronat

    Św. Teresa (de Cepeda y Ahumada; nazywana również Teresą od Jezusa, Teresą Wielką) urodziła się 28 marca 1515 r. w miejscowości Avila w Hiszpanii. Pochodziła ze szlacheckiej i zamożnej rodziny. Więcej »

  • Św. Franciszek z Asyżu - biografia, zasługi, patronat

    Św. Franciszek przyszedł na świat w Asyżu w 1182 r. Pochodził z bogatej rodziny kupieckiej Bernardone. Na chrzcie świętym otrzymał imię Jan, ale rodzice zdrobniale i żartobliwie zwykli go nazywać Francesco i imię to przylgnęło do niego na zawsze. Więcej »

  • Św. Hildegarda z Bingen - biografia, zasługi, patronat

    Św. Hildegarda urodziła się 16 września 1098 w Rupertsbergu koło Bingen w Niemczech. Pochodziła z licznej, szlacheckiej rodziny. Już w wieku ośmiu lat, zgodnie z tradycją dziesięciny, została poświęcona Kościołowi.  Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 1 =
Ostatnio komentowane
.
• 2024-09-05 17:12:32
Dodajmy, że było to również ostatnie powstanie wendyjskie (słowiańskie) na terenie N...
• 2024-09-04 21:32:33
DZIĘKUJĘ
• 2024-07-31 13:21:34
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33