Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Św. Oliwa z Brescii, św. Oliwia z Palermo - biografia, zasługi

Ostatnio komentowane
Całkiem przydatne! ...
Anna Maria-Wesołowska • 2020-01-25 16:25:01
Rodzina (na szczęście) nie jest przystankiem lecz pierwszą naturalną grupą społeczn...
Władysław • 2020-01-25 07:50:20
W ostatnich latach na naszym rynku prasowym pojawiło się wiele kolorowych, pięknie wyda...
Władysław • 2020-01-25 07:46:55
Zhańbiony Mężczyzna Autor: Władysław Pitak Młodzi mężczyźni nie spieszą się d...
Władysław • 2020-01-25 07:42:34
Jak mnie znajdą to mnie zabijom przyjadom na swoich rowerkach kradzionych ze złomu i aut...
Janusz korwin darwin • 2020-01-24 12:36:12
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

św. Oliwia z Brescii

Św. Oliwia z Brescii to męczennica z czasów cesarza Hadriana (117-138). O jej życiu wiadomo niewiele. Wedle jednej z legend miała wyznać wiarę w Chrystusa przed prefektem miasta Aureliuszem i odmówić złożenia ofiary rzymskim bogom. Śmierć poniosła w r. 119. Jest wspominana 5 marca lub 18 kwietnia. Modlitwy do św. Oliwii z Brescii zanoszą chorzy, prosząc o ulgę w cierpieniu. Jest uznawana za patronkę dobrego zdrowia oraz szczęśliwej podróży.

św. Oliwia z Palermo

Św. Oliwia z Palermo była męczennicą. Nie wiadomo jednak, kiedy poniosła śmierć za wiarę. Pierwsze wzmianki o niej pochodzą dopiero z XIV stulecia. Według tych przekazów miała być chrześcijanką o niezwykłej urodzie. Została uprowadzona przez Saracenów (Arabów) do Tunisu. Podczas pobytu w niewoli udało jej się nawrócić wielu pogan. Postanowiono ją odizolować i wyprowadzono do lasu, gdzie została porzucona na pastwę dzikich zwierząt. Do miejsca jej odosobnienia dotarli myśliwi i ich także pozyskała dla Chrystusa. To doprowadziło muzułmanów do szaleństwa. Najpierw poddali Oliwię torturom, a potem ścięli jej głowę. Widziano, jak jej dusza po śmierci ciała ulatywała do nieba. Została ogłoszona patronką Palermo i Kartaginy. Wspomnienie liturgiczne św. Oliwii przypada 10 czerwca. Ikonografia chrześcijańska przedstawia ją w koronie, z gałązką oliwną bądź palmową w ręku.

Polecamy również:

 • Św. Ojciec Pio - biografia, stygmaty

  Św. o. Pio jest uważany za jednego z najsłynniejszych mistyków i stygmatyków współczesnych czasów. Urodził się na południu Włoch w Petrelcinie 25 maja 1887 r. Pochodził z ubogiej i prostej rodziny Forgione, a na chrzcie otrzymał imię Francesco (Franciszek). Więcej »

 • Św. Jan od Krzyża - biografia, zasługi, patronat

  Św. Jan od Krzyża urodził się w 1542 r. w Fontiveros, w pobliżu miasta Avila w Hiszpanii. Był dzieckiem Gonzaleza de Yepes i Katarzyny Alvarez. Jego dzieciństwo nie należało do najłatwiejszych – w drugim roku życia został osierocony przez ojca, a parę lat później matka oddała go do przytułku. Więcej »

 • Św. Teresa z Avila - biografia, zasługi, patronat

  Św. Teresa (de Cepeda y Ahumada; nazywana również Teresą od Jezusa, Teresą Wielką) urodziła się 28 marca 1515 r. w miejscowości Avila w Hiszpanii. Pochodziła ze szlacheckiej i zamożnej rodziny. Więcej »

 • Św. Franciszek z Asyżu - biografia, zasługi, patronat

  Św. Franciszek przyszedł na świat w Asyżu w 1182 r. Pochodził z bogatej rodziny kupieckiej Bernardone. Na chrzcie świętym otrzymał imię Jan, ale rodzice zdrobniale i żartobliwie zwykli go nazywać Francesco i imię to przylgnęło do niego na zawsze. Więcej »

 • Św. Hildegarda z Bingen - biografia, zasługi, patronat

  Św. Hildegarda urodziła się 16 września 1098 w Rupertsbergu koło Bingen w Niemczech. Pochodziła z licznej, szlacheckiej rodziny. Już w wieku ośmiu lat, zgodnie z tradycją dziesięciny, została poświęcona Kościołowi.  Więcej »

Komentarze (1)
2 + 3 =
Komentarze
Oliwia koń • 2016-01-25 09:46:07
Ja się nazywam Oliwia,i to jest moja patronka