Św. Urszula - biografia, patronat

Św. Urszula należała kiedyś do grona najpopularniejszych świętych Kościoła. Niestety źródła historyczne niewiele mówią o jej życiu. Tę lukę wypełniają liczne legendy.

Według podań Urszula była córką chrześcijańskiego króla Brytów. Złożyła przed Chrystusem ślub dozgonnego dziewictwa, ale zapragnął poślubić ją Eteriusz, syn pogańskiego księcia, na co, ze względu na okoliczności polityczne, trudno było się nie zgodzić. Urszula postawiła jednak warunki: zażądała trzyletniej zwłoki i możliwości odbycia w tym czasie pielgrzymki do Rzymu. Ojciec oraz narzeczony przystali na tę propozycję. Urszula wsiadła na statek i wypłynęła z Brytanii. W podróży towarzyszyło jej jedenaście tysięcy innych dziewic. Po drodze pouczała dziewczęta o prawdach wiary chrześcijańskiej, w skutek czego w Rzymie przyjęły chrzest.

Kiedy dziewice wracały do Brytanii, na swojej drodze spotkały Hunów. Ich wódz, Atylla, poprosił wówczas Urszulę o rękę, ale ona odmówiła. W odpowiedzi Hunowie wymordowali wszystkie kobiety. Po dokonaniu zbrodni oprawcy widzieli, jak dziewice wstępują do nieba. Wizja sprawiła, że zrezygnowali z oblężenia Kolonii i opuścili tamtejsze regiony.  Problem w tym, że historyczne przekazy nic nie mówią

Polecamy również:

 • Św. Ojciec Pio - biografia, stygmaty

  Św. o. Pio jest uważany za jednego z najsłynniejszych mistyków i stygmatyków współczesnych czasów. Urodził się na południu Włoch w Petrelcinie 25 maja 1887 r. Pochodził z ubogiej i prostej rodziny Forgione, a na chrzcie otrzymał imię Francesco (Franciszek). Więcej »

 • Św. Jan od Krzyża - biografia, zasługi, patronat

  Św. Jan od Krzyża urodził się w 1542 r. w Fontiveros, w pobliżu miasta Avila w Hiszpanii. Był dzieckiem Gonzaleza de Yepes i Katarzyny Alvarez. Jego dzieciństwo nie należało do najłatwiejszych – w drugim roku życia został osierocony przez ojca, a parę lat później matka oddała go do przytułku. Więcej »

 • Św. Teresa z Avila - biografia, zasługi, patronat

  Św. Teresa (de Cepeda y Ahumada; nazywana również Teresą od Jezusa, Teresą Wielką) urodziła się 28 marca 1515 r. w miejscowości Avila w Hiszpanii. Pochodziła ze szlacheckiej i zamożnej rodziny. Więcej »

 • Św. Franciszek z Asyżu - biografia, zasługi, patronat

  Św. Franciszek przyszedł na świat w Asyżu w 1182 r. Pochodził z bogatej rodziny kupieckiej Bernardone. Na chrzcie świętym otrzymał imię Jan, ale rodzice zdrobniale i żartobliwie zwykli go nazywać Francesco i imię to przylgnęło do niego na zawsze. Więcej »

 • Św. Hildegarda z Bingen - biografia, zasługi, patronat

  Św. Hildegarda urodziła się 16 września 1098 w Rupertsbergu koło Bingen w Niemczech. Pochodziła z licznej, szlacheckiej rodziny. Już w wieku ośmiu lat, zgodnie z tradycją dziesięciny, została poświęcona Kościołowi.  Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 3 =
Ostatnio komentowane
okej nikt nie pytał
Dawid Struczyński • 2021-10-23 17:37:30
Dziekuje
MajMos • 2021-10-20 14:36:02
Dziękuję :)
:) • 2021-10-19 17:04:53
po jakiego uda ktoś to wymyślał
czarnypjes • 2021-10-17 16:53:04
doobry artykuł
Jan Marcalik • 2021-10-15 16:22:46