Św. Weronika Giuliani - biografia

Św. Weronika Giuliani urodziła się 27 grudnia 1660 r. w Mercatello we Włoszech, w zamożnej rodzinie Mancini. Na chrzcie otrzymała imię Urszula. W wieku 17 lat wstąpiła wbrew woli swojego ojca do zakonu klarysek w Citta di Castello. Przyjęła wówczas imię Weronika. W 1668 r. złożyła śluby zakonne. W klasztorze przeszła wszystkie stopnie w hierarchii – była furtianką, kucharką, szatniarką, zakrystianką, a następnie została mistrzynią nowicjuszek (funkcję tę sprawowała przez 33 lata) aż w końcu zajęła stanowisko przełożonej klasztoru.

Św. Weronika z jednej strony wyróżniała się delikatnością i troską wobec sióstr, z drugiej jednak była wymagająca i surowa. Wiele w swoim życiu cierpiała, nie tylko z powodu praktyk pokutnych, ale również z powodu często nawiedzających ją dolegliwości i chorób. Posiadała dar ekstaz i widzeń nadprzyrodzonych. Spowiednik, nie rozumiejąc jej stanów, odczytał je jako opętanie szatańskie oraz jako symulację. Doszło do tego, że zakazał jej przystępować do Komunii świętej, a sprawa została przekazana do rozpatrzenia Kongregacji Św. Oficjum, które po wnikliwym zbadaniu sprawy uznało wiarygodność jej nadprzyrodzonych doświadczeń duchowych. Tę niekomfortową sytuację  i prześladowania jej towarzyszące Weronika przyjęła z pokorą, a wszystkie swoje cierpienia i boleści ofiarowywała za nawrócenie grzeszników. Powtarzała: „Krzyże i męki są radosnym darem dla mnie z Bożej ręki”.

W 1694 roku Weronika przeżyła mistyczne zaręczyny i zaślubiny z Chrystusem. Trzy lata później, w  dniu 5 kwietnia 1697 roku, w Wielki Piątek, otrzymała także dar stygmatów.  Na jej prośbę po trzech latach rany zanikły, ale cierpienie pozostało (tzw. stygmaty niewidoczne). Po długiej i bardzo bolesnej chorobie Weronika zmarła 9 lipca 1727 r. Pozostawiła po sobie 10-tomowy dziennik swojego życia (22 tys. stron), w którym znajdują się opisy jej mistycznych przeżyć. Zachowały się też jej listy i poezje. Jej pisma należą do najpiękniejszych dzieł włoskiej literatury mistycznej. Ostatnimi słowami Świętej, jakie odnotowały siostry z Città di Castello były: „Znalazłam Miłość, Miłość, która pozwoliła się oglądać”.

Weronika została beatyfikowana przez Piusa VII 17 czerwca 1802, a kanonizowana 26 maja 1839 przez papieża Grzegorza XVI. Jej wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest 9 lipca.

Polecamy również:

 • Św. Ojciec Pio - biografia, stygmaty

  Św. o. Pio jest uważany za jednego z najsłynniejszych mistyków i stygmatyków współczesnych czasów. Urodził się na południu Włoch w Petrelcinie 25 maja 1887 r. Pochodził z ubogiej i prostej rodziny Forgione, a na chrzcie otrzymał imię Francesco (Franciszek). Więcej »

 • Św. Jan od Krzyża - biografia, zasługi, patronat

  Św. Jan od Krzyża urodził się w 1542 r. w Fontiveros, w pobliżu miasta Avila w Hiszpanii. Był dzieckiem Gonzaleza de Yepes i Katarzyny Alvarez. Jego dzieciństwo nie należało do najłatwiejszych – w drugim roku życia został osierocony przez ojca, a parę lat później matka oddała go do przytułku. Więcej »

 • Św. Teresa z Avila - biografia, zasługi, patronat

  Św. Teresa (de Cepeda y Ahumada; nazywana również Teresą od Jezusa, Teresą Wielką) urodziła się 28 marca 1515 r. w miejscowości Avila w Hiszpanii. Pochodziła ze szlacheckiej i zamożnej rodziny. Więcej »

 • Św. Franciszek z Asyżu - biografia, zasługi, patronat

  Św. Franciszek przyszedł na świat w Asyżu w 1182 r. Pochodził z bogatej rodziny kupieckiej Bernardone. Na chrzcie świętym otrzymał imię Jan, ale rodzice zdrobniale i żartobliwie zwykli go nazywać Francesco i imię to przylgnęło do niego na zawsze. Więcej »

 • Św. Hildegarda z Bingen - biografia, zasługi, patronat

  Św. Hildegarda urodziła się 16 września 1098 w Rupertsbergu koło Bingen w Niemczech. Pochodziła z licznej, szlacheckiej rodziny. Już w wieku ośmiu lat, zgodnie z tradycją dziesięciny, została poświęcona Kościołowi.  Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 1 =
Ostatnio komentowane
ok
• 2024-05-20 16:01:25
W filmie nie ma ochronki, Ale strzały do robotników
• 2024-05-18 14:53:16
łatwe
• 2024-05-16 19:37:20
Przydatny na po prawe oceny z historii
• 2024-05-15 14:52:53
Witam, nie wiem czy jeszcze strona jest obsługiwana, ale chciałbym poinformować, iż ni...
• 2024-05-14 16:29:23