Św. Weronika Giuliani - biografia

Św. Weronika Giuliani urodziła się 27 grudnia 1660 r. w Mercatello we Włoszech, w zamożnej rodzinie Mancini. Na chrzcie otrzymała imię Urszula. W wieku 17 lat wstąpiła wbrew woli swojego ojca do zakonu klarysek w Citta di Castello. Przyjęła wówczas imię Weronika. W 1668 r. złożyła śluby zakonne. W klasztorze przeszła wszystkie stopnie w hierarchii – była furtianką, kucharką, szatniarką, zakrystianką, a następnie została mistrzynią nowicjuszek (funkcję tę sprawowała przez 33 lata) aż w końcu zajęła stanowisko przełożonej klasztoru.

Św. Weronika z jednej strony wyróżniała się delikatnością i troską wobec sióstr, z drugiej jednak była wymagająca i surowa. Wiele w swoim życiu cierpiała, nie tylko z powodu praktyk pokutnych, ale również z powodu często nawiedzających ją dolegliwości i chorób. Posiadała dar ekstaz i widzeń nadprzyrodzonych. Spowiednik, nie rozumiejąc jej stanów, odczytał je jako opętanie szatańskie oraz jako symulację. Doszło do tego, że zakazał jej przystępować do Komunii świętej, a sprawa została przekazana do rozpatrzenia Kongregacji Św. Oficjum, które po wnikliwym zbadaniu sprawy uznało wiarygodność jej nadprzyrodzonych doświadczeń duchowych. Tę niekomfortową sytuację 

Polecamy również:

 • Św. Ojciec Pio - biografia, stygmaty

  Św. o. Pio jest uważany za jednego z najsłynniejszych mistyków i stygmatyków współczesnych czasów. Urodził się na południu Włoch w Petrelcinie 25 maja 1887 r. Pochodził z ubogiej i prostej rodziny Forgione, a na chrzcie otrzymał imię Francesco (Franciszek). Więcej »

 • Św. Jan od Krzyża - biografia, zasługi, patronat

  Św. Jan od Krzyża urodził się w 1542 r. w Fontiveros, w pobliżu miasta Avila w Hiszpanii. Był dzieckiem Gonzaleza de Yepes i Katarzyny Alvarez. Jego dzieciństwo nie należało do najłatwiejszych – w drugim roku życia został osierocony przez ojca, a parę lat później matka oddała go do przytułku. Więcej »

 • Św. Teresa z Avila - biografia, zasługi, patronat

  Św. Teresa (de Cepeda y Ahumada; nazywana również Teresą od Jezusa, Teresą Wielką) urodziła się 28 marca 1515 r. w miejscowości Avila w Hiszpanii. Pochodziła ze szlacheckiej i zamożnej rodziny. Więcej »

 • Św. Franciszek z Asyżu - biografia, zasługi, patronat

  Św. Franciszek przyszedł na świat w Asyżu w 1182 r. Pochodził z bogatej rodziny kupieckiej Bernardone. Na chrzcie świętym otrzymał imię Jan, ale rodzice zdrobniale i żartobliwie zwykli go nazywać Francesco i imię to przylgnęło do niego na zawsze. Więcej »

 • Św. Hildegarda z Bingen - biografia, zasługi, patronat

  Św. Hildegarda urodziła się 16 września 1098 w Rupertsbergu koło Bingen w Niemczech. Pochodziła z licznej, szlacheckiej rodziny. Już w wieku ośmiu lat, zgodnie z tradycją dziesięciny, została poświęcona Kościołowi.  Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 5 =
Ostatnio komentowane
okej nikt nie pytał
Dawid Struczyński • 2021-10-23 17:37:30
Dziekuje
MajMos • 2021-10-20 14:36:02
Dziękuję :)
:) • 2021-10-19 17:04:53
po jakiego uda ktoś to wymyślał
czarnypjes • 2021-10-17 16:53:04
doobry artykuł
Jan Marcalik • 2021-10-15 16:22:46