Św. Dominik - biografia, zasługi, patronat

Święty Dominik przyszedł na świat około 1170 roku w miejscowości Caleruega w Hiszpanii. Pochodził ze szlacheckiego rodu Guzmanów. Jego imię wywodzi się od łacińskiego dominicus, co znaczy „Pański, należący do Boga”. Od najmłodszych lat przeznaczony był do stanu duchownego.

W 1196 r. Dominik przyjął święcenia kapłańskie, po ukończeniu studiów teologicznych w Salamance. Wkrótce został mianowany kanonikiem katedry w Osmie, a pięć lat później wiceprzewodniczącym kapituły.

W 1203 r. Dominik towarzyszył biskupowi Dydakowi z Azevedo, w podróży do Niemiec, gdzie wspólnie przygotowali ślub syna króla Kastylii z księżną Marchii. W czasie drogi w południowej Francji spotkali wysłanników papieskich (legatów), powołanych do zwalczania herezji albigensów i waldensów. Dominik oraz biskup Dydak postanowili dołączyć do nich i oddać się pracy nad nawracaniem odszczepieńców. Wspólnie chodzili od miasta do miasta, od wioski do wioski, aby dyskutować z nimi, prostować błędne poglądy i wyjaśniać prawdziwą naukę Pana Jezusa. Papież Innocenty III zatwierdził ich  formę pracy apostolskiej. Udało im się nawrócić pewna liczbę kobiet spośród albigensów i założyli dla nich klasztor w Prouille w Langwedocji. Był

Polecamy również:

 • Św. Ojciec Pio - biografia, stygmaty

  Św. o. Pio jest uważany za jednego z najsłynniejszych mistyków i stygmatyków współczesnych czasów. Urodził się na południu Włoch w Petrelcinie 25 maja 1887 r. Pochodził z ubogiej i prostej rodziny Forgione, a na chrzcie otrzymał imię Francesco (Franciszek). Więcej »

 • Św. Jan od Krzyża - biografia, zasługi, patronat

  Św. Jan od Krzyża urodził się w 1542 r. w Fontiveros, w pobliżu miasta Avila w Hiszpanii. Był dzieckiem Gonzaleza de Yepes i Katarzyny Alvarez. Jego dzieciństwo nie należało do najłatwiejszych – w drugim roku życia został osierocony przez ojca, a parę lat później matka oddała go do przytułku. Więcej »

 • Św. Teresa z Avila - biografia, zasługi, patronat

  Św. Teresa (de Cepeda y Ahumada; nazywana również Teresą od Jezusa, Teresą Wielką) urodziła się 28 marca 1515 r. w miejscowości Avila w Hiszpanii. Pochodziła ze szlacheckiej i zamożnej rodziny. Więcej »

 • Św. Franciszek z Asyżu - biografia, zasługi, patronat

  Św. Franciszek przyszedł na świat w Asyżu w 1182 r. Pochodził z bogatej rodziny kupieckiej Bernardone. Na chrzcie świętym otrzymał imię Jan, ale rodzice zdrobniale i żartobliwie zwykli go nazywać Francesco i imię to przylgnęło do niego na zawsze. Więcej »

 • Św. Hildegarda z Bingen - biografia, zasługi, patronat

  Św. Hildegarda urodziła się 16 września 1098 w Rupertsbergu koło Bingen w Niemczech. Pochodziła z licznej, szlacheckiej rodziny. Już w wieku ośmiu lat, zgodnie z tradycją dziesięciny, została poświęcona Kościołowi.  Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 5 =
Ostatnio komentowane
fajne
• 2022-05-21 18:27:45
Lol
• 2022-05-21 10:11:52
Sgshbs svsh shs. Snga s sjsvw. Ajags. Anahsc a smgsvs anshab anhs a naha auacqb w anwvvab ...
• 2022-05-20 14:58:05
Słabe dostałem 1
• 2022-05-19 09:29:27
Bardzo słaba lektura :/
• 2022-05-19 06:45:01