Św. Cyprian - biografia, zasługi

Św. Cyprian (Thascius Caecilius Cyprianus) przyszedł na świat około 210 r. w rodzinie pogańskiej, prawdopodobnie w Kartaginie. Zwykł mówić, że w młodości był „oddany złym nałogom”. Nawrócił się pod wpływem kapłana Cecyliusza w 246 r. Wtedy też Cyprian przyjął chrzest i rozpoczął w odosobnieniu pokutę za swe grzechy. Zaledwie rok później został wyświęcony na prezbitera przy jednomyślnym poparciu wiernych z Kartaginy, a 248 r. konsekrowany na biskupa.

W czasie prześladowania chrześcijan za cesarza Decjusza w roku 250 biskup Cyprian opuścił Kartaginy i kierował swoją diecezją z prowincji. Kilkanaście miesięcy później powrócił do miasta i szczególną opieką otoczył tych wiernych, którzy w czasie prześladowań wyparli się wiary. Sprzeciwiał się tym, którzy odmawiali im rozgrzeszenia, czemu wyraz dał w traktacie O jedności Kościoła. W tej samej sprawie napisał potem także drugie dzieło: O upadłych.

W 255 r. pojawiła się dyskusja, czy należy ponownie udzielać sakramentu chrztu tym, którzy popadli w herezję i tam zostali ochrzczeni, a następnie nawrócili się i powrócili na łono Kościoła katolickiego. Papież stał na stanowisku, że jeżeli chrzest był ważnie udzielony, nie należy go powtarzać. Z kolei biskupi afrykańscy twierdzili, że sakrament należy powtórzyć. Ich opinię podzielał św. Cyprian. A cieszył się on w całej Afryce ogromnym poważaniem. W konsekwencji w 256 r. na synodzie w Kartaginie uchwalono, że heretyków powracających na łono Kościoła, a ochrzczonych w herezji, należy chrzcić na nowo.

Wybuchło w tym czasie kolejne prześladowanie zorganizowane przez cesarza Waleriana. Zabronił on wszelkich zebrań liturgicznych. Wyłamujących się z tego zakazu karano konfiskatą majątku, banicją i śmiercią. W czasie prześladowań biskup Cyprian został wezwany do złożenia ofiary bożkom. Z oczywistych powodów odmówił, został aresztowany w 257 r. i zesłany do miasteczka Kombis, gdzie przebywał rok. W ukryciu nadal jednak rządził diecezją przez listy i swoich posłańców. Został zabity przez ścięcie głowy 14 września 258 r. Pozostawił po sobie pisma dogmatyczne, apologetyczne, moralne, m.in. O jedności Kościoła, O modlitwie Pańskiej, Świadectwo do Kwiryna oraz 81 listów. Do dziś cytowane jest jego zdanie: Nie może mieć Boga za ojca ten, kto Kościoła nie ma za matkę.

Liturgiczny obchód św. Cypriana przypada na dzień 16 września i ma rangę wspomnienia obowiązkowego. W ikonografii przedstawiany jest jako biskup w średnim wieku. Jego indywidualnym atrybutem jest miecz, którym został ścięty. Przedstawia się go też z palmą męczeńską i księgą w ręku. Często ukazywany jest razem z papieżem Korneliuszem, męczennikiem.

Patronat

Św. Cyprian jest patronem żeglarzy oraz chroni od epidemii.

Polecamy również:

 • Św. Ojciec Pio - biografia, stygmaty

  Św. o. Pio jest uważany za jednego z najsłynniejszych mistyków i stygmatyków współczesnych czasów. Urodził się na południu Włoch w Petrelcinie 25 maja 1887 r. Pochodził z ubogiej i prostej rodziny Forgione, a na chrzcie otrzymał imię Francesco (Franciszek). Więcej »

 • Św. Jan od Krzyża - biografia, zasługi, patronat

  Św. Jan od Krzyża urodził się w 1542 r. w Fontiveros, w pobliżu miasta Avila w Hiszpanii. Był dzieckiem Gonzaleza de Yepes i Katarzyny Alvarez. Jego dzieciństwo nie należało do najłatwiejszych – w drugim roku życia został osierocony przez ojca, a parę lat później matka oddała go do przytułku. Więcej »

 • Św. Teresa z Avila - biografia, zasługi, patronat

  Św. Teresa (de Cepeda y Ahumada; nazywana również Teresą od Jezusa, Teresą Wielką) urodziła się 28 marca 1515 r. w miejscowości Avila w Hiszpanii. Pochodziła ze szlacheckiej i zamożnej rodziny. Więcej »

 • Św. Franciszek z Asyżu - biografia, zasługi, patronat

  Św. Franciszek przyszedł na świat w Asyżu w 1182 r. Pochodził z bogatej rodziny kupieckiej Bernardone. Na chrzcie świętym otrzymał imię Jan, ale rodzice zdrobniale i żartobliwie zwykli go nazywać Francesco i imię to przylgnęło do niego na zawsze. Więcej »

 • Św. Hildegarda z Bingen - biografia, zasługi, patronat

  Św. Hildegarda urodziła się 16 września 1098 w Rupertsbergu koło Bingen w Niemczech. Pochodziła z licznej, szlacheckiej rodziny. Już w wieku ośmiu lat, zgodnie z tradycją dziesięciny, została poświęcona Kościołowi.  Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 2 =
Ostatnio komentowane
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42
Mógłby być jeszcze do tego cały utwór napisany.
• 2024-06-03 19:41:43