Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Św. Charbel - biografia, zasługi

Św. Charbel Makhlouf przyszedł na świat 8 maja 1828 r. jako piąte dziecko ubogich rolników Antuna i Brygidy Makhloufów, zamieszkałych w małej, górskiej miejscowości Beka Kafra (obecny Liban). Na chrzcie otrzymał imię Józef.

W 1851 r. wstąpił do zakonu maronickich antonianów (jego rodzice należeli do Kościoła maronickiego, czyli jedynego z Kościołów Wschodnich, który w całości pozostaje w unii z Rzymem). Składając śluby zakonne, przybrał imię Charbela (Szarbela, Sarbeliusza –  aram. „pomazaniec Boży), męczennika z Edessy. W 1859 r. otrzymał święcenia kapłańskie. Przez następne 16 lat przebywał w klasztorze św. Marona. Następnie udał się do górskiej samotni św. Piotra i Pawła, gdzie spędził aż 23 lata, oddając się modlitwie, umartwieniom, pracy fizycznej i kontemplacji Najświętszego Sakramentu. Jego cela miała tylko 6 metrów kwadratowych.

Charbel stanowił wzór ascety. Zmarł 24 grudnia 1898 r. w opinii świętości. W dzień po pogrzebie okoliczni mieszkańcy zauważyli jasną smugę światła unoszącą się i opadającą nad mogiłą. Przez 45 nocy nad grobem Charbela unosiło się to nadziemskie światło. W ciągu trzech pierwszych miesięcy od jego śmierci, zanotowano aż 350 uzdrowień. Przedstawiciele

Zobacz również

 • Św. Ojciec Pio - biografia, stygmaty

  Św. o. Pio jest uważany za jednego z najsłynniejszych mistyków i stygmatyków współczesnych czasów. Urodził się na południu Włoch w Petrelcinie 25 maja 1887 r. Pochodził z ubogiej i prostej rodziny Forgione, a na chrzcie otrzymał imię Francesco (Franciszek).

  Więcej
 • Św. Jan od Krzyża - biografia, zasługi, patronat

  Św. Jan od Krzyża urodził się w 1542 r. w Fontiveros, w pobliżu miasta Avila w Hiszpanii. Był dzieckiem Gonzaleza de Yepes i Katarzyny Alvarez. Jego dzieciństwo nie należało do najłatwiejszych – w drugim roku życia został osierocony przez ojca, a parę lat później matka oddała go do przytułku.

  Więcej
 • Św. Teresa z Avila - biografia, zasługi, patronat

  Św. Teresa (de Cepeda y Ahumada; nazywana również Teresą od Jezusa, Teresą Wielką) urodziła się 28 marca 1515 r. w miejscowości Avila w Hiszpanii. Pochodziła ze szlacheckiej i zamożnej rodziny.

  Więcej
 • Św. Franciszek z Asyżu - biografia, zasługi, patronat

  Św. Franciszek przyszedł na świat w Asyżu w 1182 r. Pochodził z bogatej rodziny kupieckiej Bernardone. Na chrzcie świętym otrzymał imię Jan, ale rodzice zdrobniale i żartobliwie zwykli go nazywać Francesco i imię to przylgnęło do niego na zawsze.

  Więcej
 • Św. Hildegarda z Bingen - biografia, zasługi, patronat

  Św. Hildegarda urodziła się 16 września 1098 w Rupertsbergu koło Bingen w Niemczech. Pochodziła z licznej, szlacheckiej rodziny. Już w wieku ośmiu lat, zgodnie z tradycją dziesięciny, została poświęcona Kościołowi. 

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 5 =
Ostatnio komentowane
ererbbeeeeeee
dbgbt • 2020-03-30 14:22:18
Dzięki, przydało się
Dawid • 2020-03-29 17:09:29
Jest ok:)
Nikusia • 2020-03-29 14:31:16
łatwe
Ignacy • 2020-03-29 10:32:47
fajnie fajnie
twoja mama • 2020-03-28 12:53:19