Św. Olga - biografia, zasługi

Księżna kijowska Olga, zwana Mądrą, jest jedyną świętą o tym imieniu. Urodziła się ok. 890 roku w Wybuti, 16 km od Pskowa. Około 903 r. poślubiła księcia Igora z rodu Rurykowiczów. Kiedy jej małżonek zginął w 945 r., Olga objęła rządy w kraju w charakterze regentki za swoje małoletniego syna Świętosława. Jako władczyni była zdecydowana i twarda, co poskutkowało stabilizacją i rozszerzeniem wielkiego księstwa kijowskiego. Niemniej poddani chwalili ją także jako panią miłosierną.

Około 955 r. Olga przyjęła chrzest od wysłanników z Konstantynopola. Dwa lata później sama odwiedziła stolicę wschodniego cesarstwa. Nawiązała także kontakt z cesarstwem zachodnio-rzymskim, dokładniej z Ottonem I, którego prosiła o przysłanie na Ruś kapłanów łacińskich. Cesarz spełnił jej prośbę i wysłał misjonarzy. Dzięki ich działalności w szybkim tempie chrześcijaństwo objęło całą Ruś.

Kiedy Świętosław dorósł i przejął władzę, Olga zajęła się działalnością charytatywną. Niestety w ostatnich latach życia była świadkiem repoganizacji kraju, której głównym sprawcą był jej pierworodny. Błagała Boga o jego nawrócenie. Tradycja podaje również, że wystawiła dwie świątynie: kościół Świętej Trójcy w Pskowie i kościół św. Zofii w Kijowie. Zmarła w 969 roku w wieku ok. 80 lat. Jej relikwie zaginęły w XVIII w.

Wspomnienie świętej Olgi w Kościele katolickim przypada na 11 lipca. W ikonografii przedstawiana jest jako dojrzała kobieta, ubrana w bogato zdobione czerwono-złote szaty książęce i koronę, spod której to na ramiona i plecy opada biała chusta. Najczęściej w prawej dłoni trzyma krzyż.

Księżna Olga, podobnie jak jej wnuk – książę Włodzimierz, została nazwana przez Cerkiew prawosławną „równą apostołom”.

Polecamy również:

 • Św. Ojciec Pio - biografia, stygmaty

  Św. o. Pio jest uważany za jednego z najsłynniejszych mistyków i stygmatyków współczesnych czasów. Urodził się na południu Włoch w Petrelcinie 25 maja 1887 r. Pochodził z ubogiej i prostej rodziny Forgione, a na chrzcie otrzymał imię Francesco (Franciszek). Więcej »

 • Św. Jan od Krzyża - biografia, zasługi, patronat

  Św. Jan od Krzyża urodził się w 1542 r. w Fontiveros, w pobliżu miasta Avila w Hiszpanii. Był dzieckiem Gonzaleza de Yepes i Katarzyny Alvarez. Jego dzieciństwo nie należało do najłatwiejszych – w drugim roku życia został osierocony przez ojca, a parę lat później matka oddała go do przytułku. Więcej »

 • Św. Teresa z Avila - biografia, zasługi, patronat

  Św. Teresa (de Cepeda y Ahumada; nazywana również Teresą od Jezusa, Teresą Wielką) urodziła się 28 marca 1515 r. w miejscowości Avila w Hiszpanii. Pochodziła ze szlacheckiej i zamożnej rodziny. Więcej »

 • Św. Franciszek z Asyżu - biografia, zasługi, patronat

  Św. Franciszek przyszedł na świat w Asyżu w 1182 r. Pochodził z bogatej rodziny kupieckiej Bernardone. Na chrzcie świętym otrzymał imię Jan, ale rodzice zdrobniale i żartobliwie zwykli go nazywać Francesco i imię to przylgnęło do niego na zawsze. Więcej »

 • Św. Hildegarda z Bingen - biografia, zasługi, patronat

  Św. Hildegarda urodziła się 16 września 1098 w Rupertsbergu koło Bingen w Niemczech. Pochodziła z licznej, szlacheckiej rodziny. Już w wieku ośmiu lat, zgodnie z tradycją dziesięciny, została poświęcona Kościołowi.  Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 3 =
Ostatnio komentowane
ok
• 2024-05-20 16:01:25
W filmie nie ma ochronki, Ale strzały do robotników
• 2024-05-18 14:53:16
łatwe
• 2024-05-16 19:37:20
Przydatny na po prawe oceny z historii
• 2024-05-15 14:52:53