Św. Barbara - biografia, patronat

Św. Barbara z Nikodemii jest świętą Kościoła katolickiego i prawosławnego. Zaliczona została do grona męczenników. Przypuszcza się, że śmierć poniosła ok. 305 r. w czasie prześladowań za cesarza Maksymiana Galeriusza (305-311). Dokładne okoliczności jej męczeństwa nie są znane. Właściwie nie ma historycznych dowodów na to, że naprawdę istniała, a wiadomości o jej życiu czerpiemy wyłącznie z legend.

Według jednej z nich św. Barbara wywodziła się z pogańskiej rodziny z Heliopolis w Bitynii (Azja Mniejsza). Ojciec Dioskur wysłał ją na naukę do Nikodemii (dzisiejsza Turcja), gdzie po raz pierwszy zetknęła się z chrześcijaństwem. Pisała listy z wielkim filozofem i pisarzem Orygenesem (zaliczanym do Ojców Kościoła) i pod jego wpływem przyjęła chrzest. Złożyła także ślub czystości. Kiedy Dioskur dowiedział się o tym, postanowił uwięzić ją w wieży. Przez pewien czas Barbara była głodzona i straszona, żeby wyrzec się wiary. Pozostawała jednak nieugięta. Wówczas ojciec zaprowadził ją do sędziego, który rozkazał Barbarę ubiczować, ale w nocy odwiedził Świętą anioł i zaleczył jej rany. Wówczas sędzia skazał kobietę na kolejne tortury. Kiedy zrozumiał, że w ten sposób nic nie osiągnie, wydał wyrok, by ściąć Barbarę mieczem, a jego wykonawcą miał być Dioskur. Właśnie w ten sposób miała ponieść męczeńską śmierć –  z rąk własnego ojca.

Obecnie relikwie św. Barbary znajdują się we włoskiej miejscowości Torcello, w kościele Św. Jana Ewangelisty. Jej kult jest szczególnie popularny w Polsce, w Czechach oraz w Niemczech. W Nadrenii uważana jest za towarzyszkę św. Mikołaja.

Liturgiczny obchód ku czci św. Barbary przypada na dzień 4 grudnia i ma rangę wspomnienia dowolnego ( w archidiecezji katowickiej - święto). W ikonografii przedstawiana jest w długiej, pofałdowanej tunice i w płaszczu, z koroną na głowie, czasami w czepku. W ręku trzyma kielich z hostią lub monstrancję (według jeden z legend tuż przed śmiercią anioł przyniósł jej Komunię św.). Czasami ukazywana jest z wieżą, w której była więziona (wieża ma trzy okna, symbolizujące Trójcę Świętą) oraz z mieczem, od którego zginęła. Do jej atrybutów należą: anioł, miecz lub dwa miecze u jej stóp, gałązka palmowa, kielich, księga, lew u stóp, monstrancja, pawie bądź strusie pióro.

W Polsce w dniu wspomnienia Świętej, 4 grudnia, obchodzone jest tradycyjne święto górnicze – Barbórka.

Patronat

Św. Barbara jest patronką dobrej śmierci, dziewic, górników, hutników, marynarzy, rybaków, żołnierzy, kamieniarzy, więźniów, architektów, cieśli, kowali, murarzy, szczotkarzy, tkaczy, wytwórców sztucznych ogni oraz archidiecezji katowickiej, Edessy i Kairu.

Podczas II wojny światowej św. Barbara była opiekunką tych, którzy działali w podziemiu i pracowali na niepodległość Polski.

Kościół zaliczył św. Barbarę do grona Czternastu Świętych Wspomożycieli, czyli tych świętych, których wstawiennictwo u Boga uznał za wyjątkowo skuteczne.

Polecamy również:

 • Św. Ojciec Pio - biografia, stygmaty

  Św. o. Pio jest uważany za jednego z najsłynniejszych mistyków i stygmatyków współczesnych czasów. Urodził się na południu Włoch w Petrelcinie 25 maja 1887 r. Pochodził z ubogiej i prostej rodziny Forgione, a na chrzcie otrzymał imię Francesco (Franciszek). Więcej »

 • Św. Jan od Krzyża - biografia, zasługi, patronat

  Św. Jan od Krzyża urodził się w 1542 r. w Fontiveros, w pobliżu miasta Avila w Hiszpanii. Był dzieckiem Gonzaleza de Yepes i Katarzyny Alvarez. Jego dzieciństwo nie należało do najłatwiejszych – w drugim roku życia został osierocony przez ojca, a parę lat później matka oddała go do przytułku. Więcej »

 • Św. Teresa z Avila - biografia, zasługi, patronat

  Św. Teresa (de Cepeda y Ahumada; nazywana również Teresą od Jezusa, Teresą Wielką) urodziła się 28 marca 1515 r. w miejscowości Avila w Hiszpanii. Pochodziła ze szlacheckiej i zamożnej rodziny. Więcej »

 • Św. Franciszek z Asyżu - biografia, zasługi, patronat

  Św. Franciszek przyszedł na świat w Asyżu w 1182 r. Pochodził z bogatej rodziny kupieckiej Bernardone. Na chrzcie świętym otrzymał imię Jan, ale rodzice zdrobniale i żartobliwie zwykli go nazywać Francesco i imię to przylgnęło do niego na zawsze. Więcej »

 • Św. Hildegarda z Bingen - biografia, zasługi, patronat

  Św. Hildegarda urodziła się 16 września 1098 w Rupertsbergu koło Bingen w Niemczech. Pochodziła z licznej, szlacheckiej rodziny. Już w wieku ośmiu lat, zgodnie z tradycją dziesięciny, została poświęcona Kościołowi.  Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 2 =
Ostatnio komentowane
Dziękuję ????
• 2024-05-27 05:14:55
y
• 2024-05-26 09:41:20
ok
• 2024-05-20 16:01:25
W filmie nie ma ochronki, Ale strzały do robotników
• 2024-05-18 14:53:16