Św. Barbara - biografia, patronat

Św. Barbara z Nikodemii jest świętą Kościoła katolickiego i prawosławnego. Zaliczona została do grona męczenników. Przypuszcza się, że śmierć poniosła ok. 305 r. w czasie prześladowań za cesarza Maksymiana Galeriusza (305-311). Dokładne okoliczności jej męczeństwa nie są znane. Właściwie nie ma historycznych dowodów na to, że naprawdę istniała, a wiadomości o jej życiu czerpiemy wyłącznie z legend.

Według jednej z nich św. Barbara wywodziła się z pogańskiej rodziny z Heliopolis w Bitynii (Azja Mniejsza). Ojciec Dioskur wysłał ją na naukę do Nikodemii (dzisiejsza Turcja), gdzie po raz pierwszy zetknęła się z chrześcijaństwem. Pisała listy z wielkim filozofem i pisarzem Orygenesem (zaliczanym do Ojców Kościoła) i pod jego wpływem przyjęła chrzest. Złożyła także ślub czystości. Kiedy Dioskur dowiedział się o tym, postanowił uwięzić ją w wieży. Przez pewien czas Barbara była głodzona i straszona, żeby wyrzec się wiary. Pozostawała jednak nieugięta. Wówczas ojciec zaprowadził ją do sędziego, który rozkazał Barbarę ubiczować, ale w nocy odwiedził Świętą anioł i zaleczył jej rany. Wówczas sędzia skazał kobietę na kolejne tortury. Kiedy zrozumiał, że w ten sposób nic nie osiągnie, wydał wyrok,

Polecamy również:

 • Św. Ojciec Pio - biografia, stygmaty

  Św. o. Pio jest uważany za jednego z najsłynniejszych mistyków i stygmatyków współczesnych czasów. Urodził się na południu Włoch w Petrelcinie 25 maja 1887 r. Pochodził z ubogiej i prostej rodziny Forgione, a na chrzcie otrzymał imię Francesco (Franciszek). Więcej »

 • Św. Jan od Krzyża - biografia, zasługi, patronat

  Św. Jan od Krzyża urodził się w 1542 r. w Fontiveros, w pobliżu miasta Avila w Hiszpanii. Był dzieckiem Gonzaleza de Yepes i Katarzyny Alvarez. Jego dzieciństwo nie należało do najłatwiejszych – w drugim roku życia został osierocony przez ojca, a parę lat później matka oddała go do przytułku. Więcej »

 • Św. Teresa z Avila - biografia, zasługi, patronat

  Św. Teresa (de Cepeda y Ahumada; nazywana również Teresą od Jezusa, Teresą Wielką) urodziła się 28 marca 1515 r. w miejscowości Avila w Hiszpanii. Pochodziła ze szlacheckiej i zamożnej rodziny. Więcej »

 • Św. Franciszek z Asyżu - biografia, zasługi, patronat

  Św. Franciszek przyszedł na świat w Asyżu w 1182 r. Pochodził z bogatej rodziny kupieckiej Bernardone. Na chrzcie świętym otrzymał imię Jan, ale rodzice zdrobniale i żartobliwie zwykli go nazywać Francesco i imię to przylgnęło do niego na zawsze. Więcej »

 • Św. Hildegarda z Bingen - biografia, zasługi, patronat

  Św. Hildegarda urodziła się 16 września 1098 w Rupertsbergu koło Bingen w Niemczech. Pochodziła z licznej, szlacheckiej rodziny. Już w wieku ośmiu lat, zgodnie z tradycją dziesięciny, została poświęcona Kościołowi.  Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 4 =
Ostatnio komentowane
suck my dik!
• 2022-01-21 17:22:27
Esa
• 2022-01-21 07:10:34
b
• 2022-01-20 22:38:51
Super
• 2022-01-19 19:48:31
ok
• 2022-01-19 18:05:54