Św. Barbara - biografia, patronat

Św. Barbara z Nikodemii jest świętą Kościoła katolickiego i prawosławnego. Zaliczona została do grona męczenników. Przypuszcza się, że śmierć poniosła ok. 305 r. w czasie prześladowań za cesarza Maksymiana Galeriusza (305-311). Dokładne okoliczności jej męczeństwa nie są znane. Właściwie nie ma historycznych dowodów na to, że naprawdę istniała, a wiadomości o jej życiu czerpiemy wyłącznie z legend.

Według jednej z nich św. Barbara wywodziła się z pogańskiej rodziny z Heliopolis w Bitynii (Azja Mniejsza). Ojciec Dioskur wysłał ją na naukę do Nikodemii (dzisiejsza Turcja), gdzie po raz pierwszy zetknęła się z chrześcijaństwem. Pisała listy z wielkim filozofem i pisarzem Orygenesem (zaliczanym do Ojców Kościoła) i pod jego wpływem przyjęła chrzest. Złożyła także ślub czystości. Kiedy Dioskur dowiedział się o tym, postanowił uwięzić ją w wieży. Przez pewien czas Barbara była głodzona i straszona, żeby wyrzec się wiary. Pozostawała jednak nieugięta. Wówczas ojciec zaprowadził ją do sędziego, który rozkazał Barbarę ubiczować, ale w nocy odwiedził Świętą anioł i zaleczył jej rany. Wówczas sędzia skazał kobietę na kolejne tortury. Kiedy zrozumiał, że w ten sposób nic nie osiągnie, wydał wyrok,

Polecamy również:

 • Św. Ojciec Pio - biografia, stygmaty

  Św. o. Pio jest uważany za jednego z najsłynniejszych mistyków i stygmatyków współczesnych czasów. Urodził się na południu Włoch w Petrelcinie 25 maja 1887 r. Pochodził z ubogiej i prostej rodziny Forgione, a na chrzcie otrzymał imię Francesco (Franciszek). Więcej »

 • Św. Jan od Krzyża - biografia, zasługi, patronat

  Św. Jan od Krzyża urodził się w 1542 r. w Fontiveros, w pobliżu miasta Avila w Hiszpanii. Był dzieckiem Gonzaleza de Yepes i Katarzyny Alvarez. Jego dzieciństwo nie należało do najłatwiejszych – w drugim roku życia został osierocony przez ojca, a parę lat później matka oddała go do przytułku. Więcej »

 • Św. Teresa z Avila - biografia, zasługi, patronat

  Św. Teresa (de Cepeda y Ahumada; nazywana również Teresą od Jezusa, Teresą Wielką) urodziła się 28 marca 1515 r. w miejscowości Avila w Hiszpanii. Pochodziła ze szlacheckiej i zamożnej rodziny. Więcej »

 • Św. Franciszek z Asyżu - biografia, zasługi, patronat

  Św. Franciszek przyszedł na świat w Asyżu w 1182 r. Pochodził z bogatej rodziny kupieckiej Bernardone. Na chrzcie świętym otrzymał imię Jan, ale rodzice zdrobniale i żartobliwie zwykli go nazywać Francesco i imię to przylgnęło do niego na zawsze. Więcej »

 • Św. Hildegarda z Bingen - biografia, zasługi, patronat

  Św. Hildegarda urodziła się 16 września 1098 w Rupertsbergu koło Bingen w Niemczech. Pochodziła z licznej, szlacheckiej rodziny. Już w wieku ośmiu lat, zgodnie z tradycją dziesięciny, została poświęcona Kościołowi.  Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 1 =
Ostatnio komentowane
6
wiktor • 2021-10-18 15:41:04
H
Gg • 2021-10-18 14:05:21
4
Klau • 2021-10-18 14:05:00
xd
krfwi • 2021-10-18 12:48:23
po jakiego uda ktoś to wymyślał
czarnypjes • 2021-10-17 16:53:04