Księga Joela

Prorok Joel (hebr: „Jahwe jest Bogiem”) żył i działał najprawdopodobniej w Jerozolimie pod koniec V w. przed Chr. Jego Księga została zredagowana ok. 400 r. przed Chr i składa się z czterech rozdziałów.

Joel wzywa współczesnych sobie Izraelitów do pokuty i nakazuje im powrót do Boga – naród musi odnowić przymierze z Jahwe. Prorok nie wspomina jednak nic o bałwochwalstwie.

Przeto i teraz jeszcze - wyrocznia Pana: Nawróćcie się do Mnie całym swym sercem, przez post i płacz, i lament. (Jl 2,20)

Księga Joela skupia się przede wszystkim na wątku Sądu Ostatecznego. Pojawia się w niej określenie „Dzień Pański”, które najprawdopodobniej zostało zapożyczone od proroka Abdiasza. Joel wskazuje znaki jakie będą towarzyszyć temu wydarzeniu (Jl 3, 3-5). Sąd Ostateczny będzie dotyczył wszystkich narodów, a nie tylko narodu wybranego.

Ważnym zagadnieniem w Księdze Joela jest obietnica Ducha:

I wyleję potem Ducha mego na wszelkie ciało, a synowie wasi i córki wasze prorokować będą, starcy wasi będą śnili, a młodzieńcy wasi będą mieli widzenia. (Jl 3,1)

Św. Piotr uznał to zapowiedź zesłania Ducha Świętego.

Tematem, który pojawia się u Joela jest plaga i klęska szarańczy. Do tej pory jednak nie wiadomo, czy prorok miał na myśli prawdziwą szarańczę, czy miała ona stanowić symbol najazdu jakiegoś ludu.

Wątki i motywy Księgi Joela pojawiają się w ewangeliach synoptycznych, kiedy jest mowa o Sądzie Ostatecznym oraz w Apokalipsie św. Jana.

Polecamy również:

  • Księga Rodzaju - streszczenie

    Na początku Bóg stworzył niebo i ziemię. Ziemia zaś była bezładem i pustkowiem: ciemność była nad powierzchnią bezmiaru wód, a Duch Boży unosił się nad wodami. Więcej »

  • Księga Wyjścia - streszczenie

    Księga Wyjścia rozpoczyna się opisem początków niewolnictwa Izraelitów w Egipcie. Po śmierci Józefa i faraona, który go faworyzował, Żydzi są traktowani jako uciążliwi osadnicy. Więcej »

  • Księga Kapłańska

    Księga Kapłańska wchodzi w skład Starego Testamentu. Jest nazywana również 3. Księgą Mojżeszową i należy do Pięcioksięgu. Więcej »

  • Księga Liczb

    Księga Liczb to czwarta Księga Mojżeszowa wchodząca w skład Pięcioksięgu (czyli Tory - Świętej Księgi judaizmu). Hebrajski tytuł księgi to BeMidbar czyli Na pustyni. Więcej »

  • Księga Powtórzonego Prawa

    Księga Powtórzonego Prawa (łac. Deuteronomium) to 5. Księga Mojżeszowa w Biblii Hebrajskiej, jak i piąta księga w kanonie Starego Testamentu. Jej autorstwo jest przypisywane Mojżeszowi. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 1 =
Ostatnio komentowane
Ciekawe i pomocne
• 2024-12-03 20:41:33
pragnę poinformować iż chodziło mi o schemat obrazkowy lecz to co jest napisane nie j...
• 2024-11-28 16:29:46
ciekawe, oczekiwałem tylko kraj-stolica. miłe zaskoczenie ;)
• 2024-11-20 18:11:07
A jeśli trójkąt równoramienny jest jednocześnie prostokątny to który bok jest domy�...
• 2024-11-17 07:46:27
przegralem nnn do tego artykulu
• 2024-11-16 13:50:26