Księga Hioba - streszczenie

Człowiek imieniem Hiob, żyjący na ziemi Us (albo Hus), mąż bardzo sprawiedliwy, bogobojny i unikający zła wiedzie szczęśliwe i dostatnie życie. Nie spodziewa się, że niebawem cały dostatek runie, jego rodzina umrze, on sam poważnie zachoruje, straci dom i liczny majątek. Hiob się nie spodziewa niczego złego, bo żyje zgodnie z Bożymi nakazami. Ludzie, którzy go znali uważali, że szczęście jest nagrodą za jego prawość i bogobojność.

Szatan próbuje przekonać Boga, że Hiob nie czci Pana za darmo, tylko dlatego, że dobrze mu się powodzi. Wtedy Bóg pozwala szatanowi pozbawić Hioba dóbr; jest przekonany, że nie wpłynie to na pobożność wiernego wyznawcy. Miał rację. Hiob stracił wszystko: dzieci, stada i ziemię, a nie poddał sie. Rzekł tylko:

Nagi wyszedłem z łona matki i nagi tam wrócę. Dał Pan i zabrał Pan.

Bóg był dumny z Hioba, który osierocony przez dzieci i zrujnowany nadal w Niego wierzył. Szatan jednak był pewny, że Hiob na pewno opuści Pana, gdy zostanie dotknięty chorą. Szatan zesłał na ciało Hioba trąd. Żona krzyczała na męża by ten wyklął Boga, ale Hiob uznał, że skoro przyjął od Pana dobro, to musi też przyjąć zło.

O nieszczęściu Hioba usłyszeli przyjaciele i postanowili go odwiedzić. Widząc ogrom bólu jaki spotkał ich przyjaciela zaczęli płakać i namawiać Hioba, by wyznał wszystkie swoje grzechy oraz prosił Boga o przebaczenie. Byli przekonani, że Bóg nie zsyła na nikogo cierpienia bez powodu. Nie wierzyli w niewinność Hioba.

W końcu Bóg przemówił do Hioba. Przypomniał, że stworzył i świat i panuje nad siłami zła, ale człowiek nie jest w stanie zrozumieć jego wyroków. Hiob nie wystąpił przeciw Panu, więc Szatan przegrał. Wierny sługa odzyskał wszystko, to co zabrał mu Pan. Żona urodziła Hiobowi jeszcze raz siedmiu synów i trzy córki. Hiob umarł jako stary człowiek otoczony czterema pokoleniami swoich potomków.

Polecamy również:

 • Księga Hioba - plan wydarzeń

  1. Dostatnie i bogobojne życie Hioba.2. Szatan zarzuca Hiobowi przed Bogiem interesowne czczenie Pana.3. Postanowienie Boga o wystawieniu4. Hiob traci cały majątek i nadal czci Boga. Więcej »

 • Księga Hioba - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, motywy)

  Zagadnienie autora i czasu powstania jest oczywiście zagadką, jak w przypadku wielu ksiąg biblijnych. Badacze przypuszczają, że „Księga Hioba” powstała w V wieku p.n.e. Wskazywałoby na to powstanie innych ksiąg mądrościowych w tym czasie oraz język utworu. Autor nie jest znany, choć niejednolita forma... Więcej »

 • Księga Hioba - interpretacja

  „Był najwybitniejszym człowiekiem spośród wszystkich ludzi Wschodu” – takimi słowami autor „Księgi Hioba” określa biblijnego bohatera. Znawcy Biblii zauważają, że Hiob mógł być postacią historyczną. Według biblijnego przekazu Hiob jest bogaczem, głową licznej rodziny, ale... Więcej »

 • Charakterystyka Hioba

  Hiob jest bogobojnym, pobożnym człowiekiem, który służył Bogu. Miał dostatnie życie i szczęśliwą rodzinę. Cieszył się dużym szacunkiem sąsiadów, którzy wierzyli, że dobrobyt i szczęście zawdzięcza miłości Boga. Więcej »

Komentarze (3)
Wynik działania 2 + 2 =
spokojna
2023-05-15 20:46:01
Dziękuję za streszczenie
Julkakulka
2023-01-20 12:34:49
Dzięki za streszczenie
bez pomysłu
2022-11-08 19:46:26
w tekście było napisane ze wszystko oprócz dzieci było mu zwrócone podwójnie, majątek oraz zwierzęta tak btw, ale dzięki za ogólne streszczenie
 • Najnowsze
 • Losowe
Ostatnio komentowane
ok
• 2024-05-20 16:01:25
W filmie nie ma ochronki, Ale strzały do robotników
• 2024-05-18 14:53:16
łatwe
• 2024-05-16 19:37:20
Przydatny na po prawe oceny z historii
• 2024-05-15 14:52:53
Witam, nie wiem czy jeszcze strona jest obsługiwana, ale chciałbym poinformować, iż ni...
• 2024-05-14 16:29:23