Księga Hioba - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, motywy)

Geneza

Zagadnienie autora i czasu powstania jest oczywiście zagadką, jak w przypadku wielu ksiąg biblijnych. Badacze przypuszczają, że „Księga Hioba” powstała w V wieku p.n.e. Wskazywałoby na to powstanie innych ksiąg mądrościowych w tym czasie oraz język utworu. Autor nie jest znany, choć niejednolita forma poetycko-prozatorska wskazuje na istnienie kilku twórców.

Czas i miejsce akcji

Bohater „Księgi” pochodzi z ziemi Us (Uz, Hus). Kraina jest położona na południowy wschód od Palestyny – część obszaru zwanego Edom, rozciągającego się od Morza Martwego przez Pustynię Arabską, do Morza Czerwonego. Nic jednak nie wskazuje na to, aby „Księga Hioba” powstała na tym terenie.

Motywy Księgi Hioba

Bóg

W „Księdze Hioba” Bóg jawi się jako wszechmocna postać, poddająca człowieka próbie. Do najciekawszych fragmentów księgi należy jej wstęp, opisujący swoisty „targ” szatana z Bogiem. Stwórca wskazuje diabłu Hioba, podkreślając, że jest on jednym z najbardziej bogobojnych ludzi. Szatan wątpi w stałość ludzkiego charakteru sugerując, by Bóg odebrał swemu słudze wszystkie ziemskie dobra. Stwórca, wierząc w pobożność Hioba, zezwala diabłu na działanie. Hiob traci wszystko. Pomimo cierpienie, w jego mniemaniu

Polecamy również:

  • Księga Hioba - plan wydarzeń

    1. Dostatnie i bogobojne życie Hioba.2. Szatan zarzuca Hiobowi przed Bogiem interesowne czczenie Pana.3. Postanowienie Boga o wystawieniu4. Hiob traci cały majątek i nadal czci Boga. Więcej »

  • Księga Hioba - interpretacja

    „Był najwybitniejszym człowiekiem spośród wszystkich ludzi Wschodu” – takimi słowami autor „Księgi Hioba” określa biblijnego bohatera. Znawcy Biblii zauważają, że Hiob mógł być postacią historyczną. Według biblijnego przekazu Hiob jest bogaczem, głową licznej rodziny, ale... Więcej »

  • Charakterystyka Hioba

    Hiob jest bogobojnym, pobożnym człowiekiem, który służył Bogu. Miał dostatnie życie i szczęśliwą rodzinę. Cieszył się dużym szacunkiem sąsiadów, którzy wierzyli, że dobrobyt i szczęście zawdzięcza miłości Boga. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 1 =
Ostatnio komentowane
Cycki
cyckoland • 2021-09-27 06:23:49
ffff
fffff • 2021-09-26 21:08:48
jd
tak • 2021-09-26 18:53:47
5+1
jek • 2021-09-26 16:27:01
9+10=21
A • 2021-09-26 14:54:26