Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Księga Hioba - interpretacja

„Był najwybitniejszym człowiekiem spośród wszystkich ludzi Wschodu” – takimi słowami autor „Księgi Hioba” określa biblijnego bohatera. Znawcy Biblii zauważają, że Hiob mógł być postacią historyczną. Według biblijnego przekazu Hiob jest bogaczem, głową licznej rodziny, ale i – człowiekiem o wyjątkowej pobożności. Właśnie ta pobożność staje się przedmiotem nietypowego „zakładu” zawartego pomiędzy Bogiem a szatanem. Diabeł chce udowodnić Stwórcy, że moralność Hioba jest zależna od jego dobrobytu i zdrowia. Kolejne nieszczęścia (powodowane przez działania szatana) mają więc obnażyć prawdziwą naturę człowieka – zmienną i ułomną.

Stwórca postanawia poddać Hioba próbie, dopuszczając, by szatan odebrał Hiobowi to, co najcenniejsze – rodzinę i dorobek życia. Bohatera opowieści poznajemy w momencie, gdy kolejni posłańcy przynoszą mu wieści o niezwykłych nieszczęściach nawiedzających jego dom. Zrozpaczony Hiob otrzymuje kolejno wiadomości o: stracie stad owiec i wołów, śmierci własnych sług, zawaleniu się domu w którym ucztowały jego dzieci. Bohater uznaje swą stratę za „dopust Boży” rozrywając szaty ze słowami „Pan dał, Pan też wziął”. Szczytem upokorzenia Hioba jest zesłany przez Boga trąd (uznawany

Zobacz również

 • Księga Hioba - plan wydarzeń

  1. Dostatnie i bogobojne życie Hioba.2. Szatan zarzuca Hiobowi przed Bogiem interesowne czczenie Pana.3. Postanowienie Boga o wystawieniu4. Hiob traci cały majątek i nadal czci Boga.

  Więcej
 • Księga Hioba - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, motywy)

  Zagadnienie autora i czasu powstania jest oczywiście zagadką, jak w przypadku wielu ksiąg biblijnych. Badacze przypuszczają, że „Księga Hioba” powstała w V wieku p.n.e. Wskazywałoby na to powstanie innych ksiąg mądrościowych w tym czasie oraz język utworu. Autor nie jest znany, choć niejednolita forma poetycko-prozatorska w...

  Więcej
 • Charakterystyka Hioba

  Hiob jest bogobojnym, pobożnym człowiekiem, który służył Bogu. Miał dostatnie życie i szczęśliwą rodzinę. Cieszył się dużym szacunkiem sąsiadów, którzy wierzyli, że dobrobyt i szczęście zawdzięcza miłości Boga.

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (2)
Wynik działania 3 + 1 =
anonim
2019-10-23 12:05:59
przydatne
CHORA NA GARA
2018-03-13 10:20:13
SUPER
Ostatnio komentowane
o
z • 2020-04-01 20:13:23
Lubicie mnie chociaż tutaj?
Dis • 2020-04-01 18:53:24
Nawet nawet
OlisiaSyb • 2020-04-01 17:33:11
fajnie
ls • 2020-04-01 13:17:22