Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Księga Nahuma

Ostatnio komentowane
Rodzina (na szczęście) nie jest przystankiem lecz pierwszą naturalną grupą społeczn...
Władysław • 2020-01-25 07:50:20
W ostatnich latach na naszym rynku prasowym pojawiło się wiele kolorowych, pięknie wyda...
Władysław • 2020-01-25 07:46:55
Zhańbiony Mężczyzna Autor: Władysław Pitak Młodzi mężczyźni nie spieszą się d...
Władysław • 2020-01-25 07:42:34
Jak mnie znajdą to mnie zabijom przyjadom na swoich rowerkach kradzionych ze złomu i aut...
Janusz korwin darwin • 2020-01-24 12:36:12
SĄD SĄDEM A ,,SPRAWIEDLIWOŚĆ" TO ZUPEŁNIE INNA SPRAWA CHOĆ WIELU POCZCIWOTOM ZALEŻY...
LESZEK • 2020-01-24 09:05:27
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Nahum był prorokiem żyjącym w VII w. przed Chr. Jego imię stanowi skrót od Nechemiah (Jahwe pociesza). Nahum miał pochodzić z Elkosz, jednak do dziś to miasto nie zostało zidentyfikowane.

Działalność Nahuma przypada na schyłek istnienia państwa asyryjskiego, a on sam zapowiadał upadek Niniwy (stolicy Asyrii). Jego przepowiednia spełniła się w 612 r. W Księdze odnotował on także zdobycie Teb przez Assurbanipala w 663 r. Brak natomiast informacji dotyczących reformy religijnej Jozjasza oraz sytuacji w Judzie.

Spisanie Księgi Nahuma datuje się na lata 620-612. Dzieło jest doceniane za walory poetyckie. Składa się z 3 rozdziałów.

Księga rozpoczyna się mową o potędze i gniewie Boga, który jest cierpliwy i dobry dla tych co mu ufają, jednak mści się na swoich wrogach:

Mścicielem jest Pan i Władcą [pełnym] gniewu; Pan mści się nad swymi wrogami i długo się gniewa na swoich nieprzyjaciół. (Na 1,1)

Od Na 1,8 zaczyna się proroctwo dla Asyrii, czyli zapowiedź spustoszenia Niniwy. Nahum przepowiada jej klęskę na wzór klęski Teb, równocześnie nie dając nadziei na odbudowę:

Nie ma lekarstwa na twoją klęskę, nieuleczalna jest twoja rana. (Na 3,19)

Klęska Asyrii jest pokazana jako realizacja planu Jahwe. Należy przy tym pamiętać, że lud asyryjski był wrogiem Izraelczyków.

Polecamy również:

 • Księga Rodzaju - streszczenie

  Na początku Bóg stworzył niebo i ziemię. Ziemia zaś była bezładem i pustkowiem: ciemność była nad powierzchnią bezmiaru wód, a Duch Boży unosił się nad wodami. Więcej »

 • Księga Wyjścia - streszczenie

  Księga Wyjścia rozpoczyna się opisem początków niewolnictwa Izraelitów w Egipcie. Po śmierci Józefa i faraona, który go faworyzował, Żydzi są traktowani jako uciążliwi osadnicy. Więcej »

 • Księga Kapłańska

  Księga Kapłańska wchodzi w skład Starego Testamentu. Jest nazywana również 3. Księgą Mojżeszową i należy do Pięcioksięgu. Więcej »

 • Księga Liczb

  Księga Liczb to czwarta Księga Mojżeszowa wchodząca w skład Pięcioksięgu (czyli Tory - Świętej Księgi judaizmu). Hebrajski tytuł księgi to BeMidbar czyli Na pustyni. Więcej »

 • Księga Powtórzonego Prawa

  Księga Powtórzonego Prawa (łac. Deuteronomium) to 5. Księga Mojżeszowa w Biblii Hebrajskiej, jak i piąta księga w kanonie Starego Testamentu. Jej autorstwo jest przypisywane Mojżeszowi. Więcej »

Komentarze (0)
5 + 4 =