Księga Przysłów

Księga Przysłów (zwana również Księgą Przypowieści) to zbiór krótkich sentencji, których celem jest skłonienie człowieka do przemyśleń. Należy do zbioru biblijnej literatury mądrościowej. Przysłowia wskazują w jaki sposób poszukiwać mądrości i jak ją zachować, jak unikać złego towarzystwa, lenistwa i czynów niemoralnych oraz jak zachowywać się wobec bliźniego. Są to rady, które dotyczą życia ziemskiego, nie są to metafizyczne przemyślenia, które mogłyby zostać niezrozumiane przez zwykłych ludzi. Zasady mądrości obejmują bowiem każdego człowieka, zarówno wierzącego, jak i niewierzącego. Nauki przyjmują jednakże formę poetycką.

Księga Przysłów to kompilacja; nie ma jednego autora, a jej fragmenty powstały w różnych epokach. Została zebrana w całość w V w. przed Chr. przez nieznanego autora, który najprawdopodobniej jest twórcą wstępu (rozdziały od 1-9).

Pochwała mądrości

Szczęśliwy, kto mądrość osiągnął, mąż, który nabył rozwagi: bo lepiej ją posiąść niż srebro, ją raczej nabyć niż złoto, zdobycie jej lepsze od pereł, nie równe jej żadne klejnoty. (Prz 3, 13-15)

Dzięki mądrości człowiek może zrozumieć bojaźń Bożą, pojąć sprawiedliwość, uniknąć zła i zdobyć błogosławieństwo (rozdział 2).

Nabywanie

Polecamy również:

 • Księga Rodzaju - streszczenie

  Na początku Bóg stworzył niebo i ziemię. Ziemia zaś była bezładem i pustkowiem: ciemność była nad powierzchnią bezmiaru wód, a Duch Boży unosił się nad wodami. Więcej »

 • Księga Wyjścia - streszczenie

  Księga Wyjścia rozpoczyna się opisem początków niewolnictwa Izraelitów w Egipcie. Po śmierci Józefa i faraona, który go faworyzował, Żydzi są traktowani jako uciążliwi osadnicy. Więcej »

 • Księga Kapłańska

  Księga Kapłańska wchodzi w skład Starego Testamentu. Jest nazywana również 3. Księgą Mojżeszową i należy do Pięcioksięgu. Więcej »

 • Księga Liczb

  Księga Liczb to czwarta Księga Mojżeszowa wchodząca w skład Pięcioksięgu (czyli Tory - Świętej Księgi judaizmu). Hebrajski tytuł księgi to BeMidbar czyli Na pustyni. Więcej »

 • Księga Powtórzonego Prawa

  Księga Powtórzonego Prawa (łac. Deuteronomium) to 5. Księga Mojżeszowa w Biblii Hebrajskiej, jak i piąta księga w kanonie Starego Testamentu. Jej autorstwo jest przypisywane Mojżeszowi. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 1 =
Ostatnio komentowane
Y
• 2022-05-25 20:07:24
to 6
• 2022-05-25 18:28:33
js2115
• 2022-05-25 16:06:43
Punkt 3. Nie jest to prawda. Modlitwa w INTENCJACH Ojca Świętego. To znaczy, że modlimy...
• 2022-05-24 15:08:48