Księgi Starego Testamentu

Do podziału Starego Testamentu doszło w XIII w. Wyróżniono wówczas: księgi historyczne, księgi mądrościowe (dydaktyczne) i księgi prorockie (profetyczne).

Księgi historyczne:

Pięcioksiąg: Księga Rodzaju, Wyjścia, Kapłańska, Liczb, Powtórzonego Prawa;

Księga Jozuego, Księga Sędziów, Księga Rut, 1 i 2 Księga Samuela, 1 i 2 Księga Królewska, 1 i 2 Księga Kronik, Księga Ezdrasza, Księga Nehemiasza, Księga Tobiasza, Księga Judyty, Księga Estery, 1 i 2 Księga Machabejska.

Księgi mądrościowe (dydaktyczne)

Księga Hioba, Księga Psalmów, Księga Przysłów, Księga Koheleta, Pieśń nad Pieśniami, Księga Mądrości, Mądrość Syracha.

Księgi prorockie

księgi Proroków Większych: Księga Izajasza, Księga Jeremiasza, Lamentacje Jeremiasza, Księga Barucha, Księga Ezechiela, Księga Daniela.

księgi Proroków Mniejszych: Księga Ozeasza, Księga Joela, Księga Amosa, Księga Abdiasza, Księga Jonasza, Księga Micheasza, Księga Nahuma, Księga Habakuka, Księga Sofoniasza, Księga Aggeusza, Księga Zachariasza, Księga Malachiasza.

Kanon Prawosławny

W kanonie prawosławnym, oprócz ksiąg kanonu katolickiego, znajdują się: Księga 2 Ezdrasza, Księga 3 Ezdrasza, 2 Księga Machabejska, List Jeremiasza (w Biblii katolickiej jest on 6 rozdziałem Księgo Barucha). Poza tym na końcu 2 Księgi Kronik umieszczono Modlitwę Manassesa, dodano również Psalm 151 do Księgi Pslamów.

W przypadku prawosławia należy zaznaczyć, że występują dodatkowe różnice w kanonie Starego Testamentu między prawosławiem rosyjskim, etiopskim, a syryjskim. Nie są one bardzo duże – polegają na poszerzeniu kanonu o kilka ksiąg, które nie zostały uwzględnione w powyższym spisie.

Kanon protestancki

Kanon protestancki nie uznaje ksiąg deuterokanonicznych, do których należą:

1 i 2 Księga Machabejska, Księga Mądrości, Mądrość Syracha, Księga Tobiasza, Księga Judyty, Księga Barucha.

Zostały one odrzucone ze względu na ich nieobecność w Biblii Hebrajskiej.

Polecamy również:

  • Księga Rodzaju - streszczenie

    Na początku Bóg stworzył niebo i ziemię. Ziemia zaś była bezładem i pustkowiem: ciemność była nad powierzchnią bezmiaru wód, a Duch Boży unosił się nad wodami. Więcej »

  • Księga Wyjścia - streszczenie

    Księga Wyjścia rozpoczyna się opisem początków niewolnictwa Izraelitów w Egipcie. Po śmierci Józefa i faraona, który go faworyzował, Żydzi są traktowani jako uciążliwi osadnicy. Więcej »

  • Księga Kapłańska

    Księga Kapłańska wchodzi w skład Starego Testamentu. Jest nazywana również 3. Księgą Mojżeszową i należy do Pięcioksięgu. Więcej »

  • Księga Liczb

    Księga Liczb to czwarta Księga Mojżeszowa wchodząca w skład Pięcioksięgu (czyli Tory - Świętej Księgi judaizmu). Hebrajski tytuł księgi to BeMidbar czyli Na pustyni. Więcej »

  • Księga Powtórzonego Prawa

    Księga Powtórzonego Prawa (łac. Deuteronomium) to 5. Księga Mojżeszowa w Biblii Hebrajskiej, jak i piąta księga w kanonie Starego Testamentu. Jej autorstwo jest przypisywane Mojżeszowi. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 4 =
Ostatnio komentowane
bazinga
• 2024-09-12 14:55:28
Dodajmy, że było to również ostatnie powstanie wendyjskie (słowiańskie) na terenie N...
• 2024-09-04 21:32:33
DZIĘKUJĘ
• 2024-07-31 13:21:34
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33