Św. Rita - biografia, zasługi, patronat

Św. Rita urodziła się około 1380 r. w rodzinie ubogich wieśniaków w Rocca Porena, niedaleko Cascii (Włochy). Na chrzcie otrzymała imię Małgorzata (Rita to jego zdrobnieniem). Była jedynym dzieckiem swoich rodziców i na ich życzenie wyszła za mąż. Małżeństwo nie należało jednak do udanych ze względu na porywczy charakter męża Rity, który zginął w końcu zabity w porachunkach zwaśnionych rodów. Niedługo potem w wyniku epidemii dżumy zmarło jej dwóch synów. Wówczas trzydziestokilkuletnia Rita postanowiła wstąpić do zakonu augustianek, które miały swój klasztor w Cascii. Postawiono jej jednak warunek, że najpierw musi pogodzić skłócone rodziny, zanim zostanie zakonnicą. By wykonać polecenie przełożonej, wdowa musiała odszukać zabójców męża, wybaczyć im i poprosić o wybaczenie. Rita uczyniła to, stając się symbolem kobiety zdolnej do pojednania rodzin.

Ponieważ Rita była analfabetką, to pełniła najniższe posługi w klasztorze. Czyniła to z pokorą i radością; nigdy się nie skarżyła. Pomimo braku wykształcenia, osiągnęła szczyty kontemplacji. Miała szczególne nabożeństwo do Bożej męki. Pewnego dnia podczas adoracji krzyża poprosiła Jezusa, aby dał jej zakosztować cierpienia chociaż jednego ciernia,

Polecamy również:

 • Św. Ojciec Pio - biografia, stygmaty

  Św. o. Pio jest uważany za jednego z najsłynniejszych mistyków i stygmatyków współczesnych czasów. Urodził się na południu Włoch w Petrelcinie 25 maja 1887 r. Pochodził z ubogiej i prostej rodziny Forgione, a na chrzcie otrzymał imię Francesco (Franciszek). Więcej »

 • Św. Jan od Krzyża - biografia, zasługi, patronat

  Św. Jan od Krzyża urodził się w 1542 r. w Fontiveros, w pobliżu miasta Avila w Hiszpanii. Był dzieckiem Gonzaleza de Yepes i Katarzyny Alvarez. Jego dzieciństwo nie należało do najłatwiejszych – w drugim roku życia został osierocony przez ojca, a parę lat później matka oddała go do przytułku. Więcej »

 • Św. Teresa z Avila - biografia, zasługi, patronat

  Św. Teresa (de Cepeda y Ahumada; nazywana również Teresą od Jezusa, Teresą Wielką) urodziła się 28 marca 1515 r. w miejscowości Avila w Hiszpanii. Pochodziła ze szlacheckiej i zamożnej rodziny. Więcej »

 • Św. Franciszek z Asyżu - biografia, zasługi, patronat

  Św. Franciszek przyszedł na świat w Asyżu w 1182 r. Pochodził z bogatej rodziny kupieckiej Bernardone. Na chrzcie świętym otrzymał imię Jan, ale rodzice zdrobniale i żartobliwie zwykli go nazywać Francesco i imię to przylgnęło do niego na zawsze. Więcej »

 • Św. Hildegarda z Bingen - biografia, zasługi, patronat

  Św. Hildegarda urodziła się 16 września 1098 w Rupertsbergu koło Bingen w Niemczech. Pochodziła z licznej, szlacheckiej rodziny. Już w wieku ośmiu lat, zgodnie z tradycją dziesięciny, została poświęcona Kościołowi.  Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 1 =
Ostatnio komentowane
fajne
• 2022-05-21 18:27:45
Lol
• 2022-05-21 10:11:52
Sgshbs svsh shs. Snga s sjsvw. Ajags. Anahsc a smgsvs anshab anhs a naha auacqb w anwvvab ...
• 2022-05-20 14:58:05
Słabe dostałem 1
• 2022-05-19 09:29:27
Bardzo słaba lektura :/
• 2022-05-19 06:45:01