Św. Rita - biografia, zasługi, patronat

Św. Rita urodziła się około 1380 r. w rodzinie ubogich wieśniaków w Rocca Porena, niedaleko Cascii (Włochy). Na chrzcie otrzymała imię Małgorzata (Rita to jego zdrobnieniem). Była jedynym dzieckiem swoich rodziców i na ich życzenie wyszła za mąż. Małżeństwo nie należało jednak do udanych ze względu na porywczy charakter męża Rity, który zginął w końcu zabity w porachunkach zwaśnionych rodów. Niedługo potem w wyniku epidemii dżumy zmarło jej dwóch synów. Wówczas trzydziestokilkuletnia Rita postanowiła wstąpić do zakonu augustianek, które miały swój klasztor w Cascii. Postawiono jej jednak warunek, że najpierw musi pogodzić skłócone rodziny, zanim zostanie zakonnicą. By wykonać polecenie przełożonej, wdowa musiała odszukać zabójców męża, wybaczyć im i poprosić o wybaczenie. Rita uczyniła to, stając się symbolem kobiety zdolnej do pojednania rodzin.

Ponieważ Rita była analfabetką, to pełniła najniższe posługi w klasztorze. Czyniła to z pokorą i radością; nigdy się nie skarżyła. Pomimo braku wykształcenia, osiągnęła szczyty kontemplacji. Miała szczególne nabożeństwo do Bożej męki. Pewnego dnia podczas adoracji krzyża poprosiła Jezusa, aby dał jej zakosztować cierpienia chociaż jednego ciernia, który ranił Jego Przenajświętszą głowę. Pan wysłuchał zakonnicy i w czasie modlitwy poczuła ona nagle silne ukłucie w czoło. W tym miejscu wytworzyła się bolesna, otwarta rana, która zadawała jej nieznośny ból przez 15 lat, aż do śmierci. Św. Rita była zatem stygmatyczką.

Rita zmarła na gruźlicę 22 maja 1457 r. w Cascii w opinii świętości, gdzie do dziś spoczywa jej ciało. Mimo upływu wieków zachowane jest w nietkniętym stanie. Papież Urban VIII w roku 1628 zatwierdził jej kult, ale uroczysta kanonizacja odbyła się dopiero 24 maja 1900 r. Relikwie św. Rity znajdują się m.in. w kościele św. Katarzyny w Krakowie. Każdego 22 dnia miesiąca odbywa się tam Msza św. i nabożeństwo, w których zawsze uczestniczy około tysiąca osób. Szczególną czcią otaczana jest także we Włoszech, w Ameryce Południowej i na Filipinach. Jej głównym symbolem stała się róża i tradycyjnie przed kościołami, w dniu kiedy odprawiane są nabożeństwa, sprzedaje się te kwiaty. Jan Paweł II nazwał ją „perłą Umbrii”.

 W ikonografii św. Rita przedstawiana jest w stroju zakonnym - w czarnym habicie i w białym welonie, z cierniem na czole. Jej atrybutami są: dwoje dzieci, krucyfiks, cierń, figa, pszczoły, róża. Wspomnienie Świętej obchodzone jest 22 maja. Św. Rita jest jedną z najbardziej znanych świętych Kościoła.

Patronat

Św. Rita jest orędowniczką w sprawach trudnych i beznadziejnych. Jest opiekunką wielu dzieł charytatywnych i bractw.

Polecamy również:

 • Św. Ojciec Pio - biografia, stygmaty

  Św. o. Pio jest uważany za jednego z najsłynniejszych mistyków i stygmatyków współczesnych czasów. Urodził się na południu Włoch w Petrelcinie 25 maja 1887 r. Pochodził z ubogiej i prostej rodziny Forgione, a na chrzcie otrzymał imię Francesco (Franciszek). Więcej »

 • Św. Jan od Krzyża - biografia, zasługi, patronat

  Św. Jan od Krzyża urodził się w 1542 r. w Fontiveros, w pobliżu miasta Avila w Hiszpanii. Był dzieckiem Gonzaleza de Yepes i Katarzyny Alvarez. Jego dzieciństwo nie należało do najłatwiejszych – w drugim roku życia został osierocony przez ojca, a parę lat później matka oddała go do przytułku. Więcej »

 • Św. Teresa z Avila - biografia, zasługi, patronat

  Św. Teresa (de Cepeda y Ahumada; nazywana również Teresą od Jezusa, Teresą Wielką) urodziła się 28 marca 1515 r. w miejscowości Avila w Hiszpanii. Pochodziła ze szlacheckiej i zamożnej rodziny. Więcej »

 • Św. Franciszek z Asyżu - biografia, zasługi, patronat

  Św. Franciszek przyszedł na świat w Asyżu w 1182 r. Pochodził z bogatej rodziny kupieckiej Bernardone. Na chrzcie świętym otrzymał imię Jan, ale rodzice zdrobniale i żartobliwie zwykli go nazywać Francesco i imię to przylgnęło do niego na zawsze. Więcej »

 • Św. Hildegarda z Bingen - biografia, zasługi, patronat

  Św. Hildegarda urodziła się 16 września 1098 w Rupertsbergu koło Bingen w Niemczech. Pochodziła z licznej, szlacheckiej rodziny. Już w wieku ośmiu lat, zgodnie z tradycją dziesięciny, została poświęcona Kościołowi.  Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 3 =
Ostatnio komentowane
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42
Mógłby być jeszcze do tego cały utwór napisany.
• 2024-06-03 19:41:43