Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Św. Wiktoria - biografia, patronat

Ostatnio komentowane
TAK!
igorz7b • 2019-02-22 10:58:33
moja nauczycielka jest lepsza
toy • 2019-02-21 17:51:28
Słabo :/
K. • 2019-02-21 17:51:22
fajne
[po0[-o=-o=- • 2019-02-20 16:47:59
rebiks
eeee • 2019-02-19 17:50:19
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Św. Wiktoria była jedną z pierwszych świętych, a zarazem jedną z pierwszych męczennic Kościoła. Pochodziła z Sabiny pod Rzymem; z bogatej, patrycjuszowskiej rodziny. Była zaręczona z Eugeniuszem, poganinem, ale ślubowała czystość Chrystusowi i odmówiła zamążpójścia. Jej wybór zirytował narzeczonego, który postanowił wydać ją kapitolińskiemu kapłanowi Juliuszowi jako chrześcijankę. Ten nakłaniał ją do złożenia hołdu bogini Dianie, ale Wiktoria odmówiła. Ponieważ był to okres panowania cesarza Dioklecjana, odmowa równała się natychmiastowemu wyrokowi śmierci. Egzekucja została wykonana 18 grudnia 253 roku – Wiktoria została przebita mieczem. Jej ciało złożono w sarkofagu pięć dni później, dlatego też 23 grudnia obchodzone było jej liturgiczne wspomnienie.

Wczesny i wyraźny kult świętej Wiktorii świadczy, że bez wątpienia jest postacią historyczną. Najstarszy jej wizerunek znajduje się na jednej z mozaik w Rawennie, w kościele Św. Apolinarego (VI w.). Relikwie świętej umieszczone zostały w Subiaco.

W Polsce szczególną cześć oddaje św. Wiktorii diecezja łowicka. W Łowiczu, w kolegiacie Matki Bożej Wniebowziętej, znajduje się bowiem część relikwii św. Wiktorii, które od papieża Urbana VIII otrzymał arcybiskup gnieźnieński, Henryk Firlej, w 1625 roku. Tamtejsza diecezja obchodzi uroczystość św. Wiktorii 11 listopada. Dla szerzenia kultu patronki Łowicza powołana została Konfraternia św. Wiktorii.

W ikonografii św. Wiktorię ukazuje się, gdy rozdaje pieniądze i klejnoty ubogim. Jej atrybutami są: anioł, miecz w sercu, palma męczeńska, sztandar.

Patronat

Św. Wiktoria jest patronką diecezji łowickiej i miasta Łowicz. Wzywa się ją także w modlitwie o deszcz.

Polecamy również:

 • Św. Ojciec Pio - biografia, stygmaty

  Św. o. Pio jest uważany za jednego z najsłynniejszych mistyków i stygmatyków współczesnych czasów. Urodził się na południu Włoch w Petrelcinie 25 maja 1887 r. Pochodził z ubogiej i prostej rodziny Forgione, a na chrzcie otrzymał imię Francesco (Franciszek). Więcej »

 • Św. Jan od Krzyża - biografia, zasługi, patronat

  Św. Jan od Krzyża urodził się w 1542 r. w Fontiveros, w pobliżu miasta Avila w Hiszpanii. Był dzieckiem Gonzaleza de Yepes i Katarzyny Alvarez. Jego dzieciństwo nie należało do najłatwiejszych – w drugim roku życia został osierocony przez ojca, a parę lat później matka oddała go do przytułku. Więcej »

 • Św. Teresa z Avila - biografia, zasługi, patronat

  Św. Teresa (de Cepeda y Ahumada; nazywana również Teresą od Jezusa, Teresą Wielką) urodziła się 28 marca 1515 r. w miejscowości Avila w Hiszpanii. Pochodziła ze szlacheckiej i zamożnej rodziny. Więcej »

 • Św. Franciszek z Asyżu - biografia, zasługi, patronat

  Św. Franciszek przyszedł na świat w Asyżu w 1182 r. Pochodził z bogatej rodziny kupieckiej Bernardone. Na chrzcie świętym otrzymał imię Jan, ale rodzice zdrobniale i żartobliwie zwykli go nazywać Francesco i imię to przylgnęło do niego na zawsze. Więcej »

 • Św. Hildegarda z Bingen - biografia, zasługi, patronat

  Św. Hildegarda urodziła się 16 września 1098 w Rupertsbergu koło Bingen w Niemczech. Pochodziła z licznej, szlacheckiej rodziny. Już w wieku ośmiu lat, zgodnie z tradycją dziesięciny, została poświęcona Kościołowi.  Więcej »

Komentarze (2)
4 + 2 =
Komentarze
Pych • 2018-10-28 09:13:33
Spk
Wika • 2015-10-26 16:29:03
Bardzo dobry tekst jest super i pomógł mi na religię. Bo sama mam na imię Wiktoria!!!!!!!