Św. Szymon Słupnik - biografia, zasługi, patronat

Szymon (inaczej Symeon) urodził się w końcu IV wieku w licznej rodzinie pasterskiej w miejscowości Sis – na pograniczu Cylicji i Syrii (dzisiejsza Turcja). Nie otrzymał żadnego wykształcenia. Po śmierci wszystkich członków rodziny sprzedał majątek i rozdał ubogim pieniądze, jakie za niego otrzymał. Wówczas wstąpił ok. 400 r. do klasztoru Eusebona w Teleda koło Antiochii, ale szybko opuścił to miejsce, wybierając życie pustelnika w skrajnej ascezie. Początkowo osiedlił się w Telanissos, a następnie przeniósł się w okolice Antiochii Syryjskiej, gdzie na zbudowanym przez siebie kamiennym słupie (początkowo był on trzymetrowy, ale z czasem Symeon zaczął go podnosić, tak że w końcu osiągnął osiemnaście metrów)  z małą platformą przebywał około 40 lat – stąd też jego przydomek Słupnik.

Szymon Słupnik dał się poznać jako wielki pokutnik. Spożycie pokarmu ograniczył do minimum, a jego odzienie stanowił jedynie płaszcz z kapturem. Wiele godzin spędzał na kontemplacji i modlitwie. Swoim nietypowym zachowaniem ściągał mnóstwo ciekawskich spojrzeń. Przychodzono do niego po poradę i proszono o wstawiennictwo przed Bogiem w różnych sprawach. Część swojego czasu poświęcał na nauczanie zgromadzonych gapiów, do których przemawiał dwukrotnie co dnia. Pisarz i historyk Kościoła, Teodoret, wspomina, że w ten sposób Szymon nawrócił wiele tysięcy przybyszów z pogańskiej Arabii i Persji. Ponadto z całą stanowczością opowiadał się przy tym przeciwko herezji nestoriańskiej.

Szymon Słupnik zmarł 28 sierpnia 459 roku. Jego pogrzeb był niezwykłym wydarzeniem – wziął w nim udział m.in. patriarcha Antiochii, sześciu biskupów, gubernator cesarski i niezliczone rzesze wiernych. Na miejscu, gdzie stał słup, wybudowano świątynię, do której wędrowali pątnicy aż do XVII wieku, kiedy to została zburzona przez Arabów. W czasach dzisiejszych stoi tam ołtarz.

Wspomnienie świętego Szymona Słupnika obchodzone jest w Kościele katolickim 5 stycznia. W ikonografii zachodniej  jest on przedstawiany najczęściej w scenie na słupie. Jego atrybutem jest bicz. Przykład Szymona Słupnika dał początek ruchowi ascetów stylitów (słupników).

Polecamy również:

 • Św. Ojciec Pio - biografia, stygmaty

  Św. o. Pio jest uważany za jednego z najsłynniejszych mistyków i stygmatyków współczesnych czasów. Urodził się na południu Włoch w Petrelcinie 25 maja 1887 r. Pochodził z ubogiej i prostej rodziny Forgione, a na chrzcie otrzymał imię Francesco (Franciszek). Więcej »

 • Św. Jan od Krzyża - biografia, zasługi, patronat

  Św. Jan od Krzyża urodził się w 1542 r. w Fontiveros, w pobliżu miasta Avila w Hiszpanii. Był dzieckiem Gonzaleza de Yepes i Katarzyny Alvarez. Jego dzieciństwo nie należało do najłatwiejszych – w drugim roku życia został osierocony przez ojca, a parę lat później matka oddała go do przytułku. Więcej »

 • Św. Teresa z Avila - biografia, zasługi, patronat

  Św. Teresa (de Cepeda y Ahumada; nazywana również Teresą od Jezusa, Teresą Wielką) urodziła się 28 marca 1515 r. w miejscowości Avila w Hiszpanii. Pochodziła ze szlacheckiej i zamożnej rodziny. Więcej »

 • Św. Franciszek z Asyżu - biografia, zasługi, patronat

  Św. Franciszek przyszedł na świat w Asyżu w 1182 r. Pochodził z bogatej rodziny kupieckiej Bernardone. Na chrzcie świętym otrzymał imię Jan, ale rodzice zdrobniale i żartobliwie zwykli go nazywać Francesco i imię to przylgnęło do niego na zawsze. Więcej »

 • Św. Hildegarda z Bingen - biografia, zasługi, patronat

  Św. Hildegarda urodziła się 16 września 1098 w Rupertsbergu koło Bingen w Niemczech. Pochodziła z licznej, szlacheckiej rodziny. Już w wieku ośmiu lat, zgodnie z tradycją dziesięciny, została poświęcona Kościołowi.  Więcej »

Komentarze (2)
Wynik działania 2 + 5 =
Ricky
2023-04-17 15:13:09
Strasznie wczoraj zachlałem, paliłem blanty do 5 rano.Film mi się urwał jak leżałem w róże teraz mnie krzyż nap***ala. Trochę się przespałem ale musiałem wstać rano bo mam obowiązki, mam dziecko. Niektórzy mówią że nie można chlać jak się na dzieci ale to nie prawda. Można, tylko trzeba wstać rano. Na tym polega odpowiedzialność.
Jan Kochanowski
2022-05-31 15:33:12
Dobrze wykonana praca
Ostatnio komentowane
ok
• 2024-05-20 16:01:25
W filmie nie ma ochronki, Ale strzały do robotników
• 2024-05-18 14:53:16
łatwe
• 2024-05-16 19:37:20
Przydatny na po prawe oceny z historii
• 2024-05-15 14:52:53
Witam, nie wiem czy jeszcze strona jest obsługiwana, ale chciałbym poinformować, iż ni...
• 2024-05-14 16:29:23