Św. Szymon Słupnik - biografia, zasługi, patronat

Szymon (inaczej Symeon) urodził się w końcu IV wieku w licznej rodzinie pasterskiej w miejscowości Sis – na pograniczu Cylicji i Syrii (dzisiejsza Turcja). Nie otrzymał żadnego wykształcenia. Po śmierci wszystkich członków rodziny sprzedał majątek i rozdał ubogim pieniądze, jakie za niego otrzymał. Wówczas wstąpił ok. 400 r. do klasztoru Eusebona w Teleda koło Antiochii, ale szybko opuścił to miejsce, wybierając życie pustelnika w skrajnej ascezie. Początkowo osiedlił się w Telanissos, a następnie przeniósł się w okolice Antiochii Syryjskiej, gdzie na zbudowanym przez siebie kamiennym słupie (początkowo był on trzymetrowy, ale z czasem Symeon zaczął go podnosić, tak że w końcu osiągnął osiemnaście metrów)  z małą platformą przebywał około 40 lat – stąd też jego przydomek Słupnik.

Szymon Słupnik dał się poznać jako wielki pokutnik. Spożycie pokarmu ograniczył do minimum, a jego odzienie stanowił jedynie płaszcz z kapturem. Wiele godzin spędzał na kontemplacji i modlitwie. Swoim nietypowym zachowaniem ściągał mnóstwo ciekawskich spojrzeń. Przychodzono do niego po poradę i proszono o wstawiennictwo przed Bogiem w różnych sprawach. Część swojego czasu poświęcał na nauczanie zgromadzonych gapiów, do których przemawiał dwukrotnie co dnia. Pisarz i historyk Kościoła, Teodoret, wspomina, że w ten sposób Szymon nawrócił wiele tysięcy przybyszów z pogańskiej Arabii i Persji. Ponadto z całą stanowczością opowiadał się przy tym przeciwko herezji nestoriańskiej.

Szymon Słupnik zmarł 28 sierpnia 459 roku. Jego pogrzeb był niezwykłym wydarzeniem – wziął w nim udział m.in. patriarcha Antiochii, sześciu biskupów, gubernator cesarski i niezliczone rzesze wiernych. Na miejscu, gdzie stał słup, wybudowano świątynię, do której wędrowali pątnicy aż do XVII wieku, kiedy to została zburzona przez Arabów. W czasach dzisiejszych stoi tam ołtarz.

Wspomnienie świętego Szymona Słupnika obchodzone jest w Kościele katolickim 5 stycznia. W ikonografii zachodniej  jest on przedstawiany najczęściej w scenie na słupie. Jego atrybutem jest bicz. Przykład Szymona Słupnika dał początek ruchowi ascetów stylitów (słupników).

Polecamy również:

 • Św. Ojciec Pio - biografia, stygmaty

  Św. o. Pio jest uważany za jednego z najsłynniejszych mistyków i stygmatyków współczesnych czasów. Urodził się na południu Włoch w Petrelcinie 25 maja 1887 r. Pochodził z ubogiej i prostej rodziny Forgione, a na chrzcie otrzymał imię Francesco (Franciszek). Więcej »

 • Św. Jan od Krzyża - biografia, zasługi, patronat

  Św. Jan od Krzyża urodził się w 1542 r. w Fontiveros, w pobliżu miasta Avila w Hiszpanii. Był dzieckiem Gonzaleza de Yepes i Katarzyny Alvarez. Jego dzieciństwo nie należało do najłatwiejszych – w drugim roku życia został osierocony przez ojca, a parę lat później matka oddała go do przytułku. Więcej »

 • Św. Teresa z Avila - biografia, zasługi, patronat

  Św. Teresa (de Cepeda y Ahumada; nazywana również Teresą od Jezusa, Teresą Wielką) urodziła się 28 marca 1515 r. w miejscowości Avila w Hiszpanii. Pochodziła ze szlacheckiej i zamożnej rodziny. Więcej »

 • Św. Franciszek z Asyżu - biografia, zasługi, patronat

  Św. Franciszek przyszedł na świat w Asyżu w 1182 r. Pochodził z bogatej rodziny kupieckiej Bernardone. Na chrzcie świętym otrzymał imię Jan, ale rodzice zdrobniale i żartobliwie zwykli go nazywać Francesco i imię to przylgnęło do niego na zawsze. Więcej »

 • Św. Hildegarda z Bingen - biografia, zasługi, patronat

  Św. Hildegarda urodziła się 16 września 1098 w Rupertsbergu koło Bingen w Niemczech. Pochodziła z licznej, szlacheckiej rodziny. Już w wieku ośmiu lat, zgodnie z tradycją dziesięciny, została poświęcona Kościołowi.  Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 1 + 3 =
Jan Kochanowski
2022-05-31 15:33:12
Dobrze wykonana praca
Ostatnio komentowane
slabe fch0j
• 2022-11-30 16:07:03
dzięki
• 2022-11-28 16:21:19
ok
• 2022-11-25 15:27:39
super
• 2022-11-24 18:51:50