Michalitki - historia, działalność, opis

Michalitki (Zgromadzenie Sióstr św. Michała Archanioła; skrót: CSSMA) to żeńskie zgromadzenie zakonne założone w  Miejscu Piastowym na Podkarpaciu przez bł. ks. Bronisława Markiewicza i Annę Kaworek pod koniec XIX w. Kościół zatwierdził zgromadzenie 21 sierpnia 1928 r. Głównym patronem wspólnoty jest św. Michał Archanioł.

Podstawą życia sióstr są dwie dewizy: „Któż jak Bóg” oraz „Powściągliwość i Praca”. Za cel michalitki uznają ukazywanie Chrystusa światu, ze szczególnym uwzględnieniem ewangelizacji dzieci i młodzieży. Swoją posługę realizują przede wszystkim poprzez pracę wychowawczą, katechetyczną, charytatywną i społeczną (zarówno w poszczególnych parafiach, jak i na misjach). W Polsce zgromadzenie prowadzi obecnie 6 domów dziecka, 6 przedszkoli, 3 świetlice środowiskowe i 1 dom matki i dziecka. Wiele sióstr działa jako katechetki, pielęgniarki, zakrystianki, organistki, kancelistki i  opiekunki parafialne.

Siostry pracują nie tylko w Polsce (30 placówek parafialnych), ale także w Niemczech, we Włoszech, Francji, Białorusi i Ukrainie. Od 1984 r. obecne są również w Kamerunie (Afryka) na dwóch placówkach misyjnych. Na świecie jest 260 michalitek, w tym 240 narodowości polskiej.

Polecamy również:

 • Zakon dominikanek - historia, działalność, opis

  Dominikankami nazywa się wszystkie rzymskokatolickie żeńskie zgromadzenia zakonne, których siostry żyją duchowością dominikańską na wzór św. Dominika Guzmana. Mając to na uwadze, można dokonać podziału na zgromadzenia kontemplacyjne dominikanek (Mniszki Zakonu Kaznodziejskiego –... Więcej »

 • Alberytynki - historia, charyzmat, reguła

  Albertynki (pełna nazwa: Zgromadzenie Sióstr Albertynek Posługujących Ubogim; skrót ZSAPU) założył w Krakowie 15 stycznia 1891 r. św. Brat Albert (Adam Chmielowski). Zgromadzenie zostało oparte na pierwotnej regule św. Franciszka z Asyżu.  Więcej »

 • Elżbietanki - historia, habit, działalność - opis

  Elżbietankami nazywa się zgromadzenia zakonne, których patronką jest św. Elżbieta Węgierska. Była ona córką króla węgierskiego Andrzeja II, żyła w I połowie XIII w. i zasłynęła z ascetycznego trybu życia oraz licznych dzieł miłosierdzia. Więcej »

 • Felicjanki - historia, działalność, opis

  Felicjanki (pełna nazwa: Zgromadzenie Sióstr Świętego Feliksa z Kantalicjo Trzeciego Zakonu Regularnego Świętego Franciszka Serafickiego) to żeńskie zgromadzenie zakonne powstałe w Warszawie w 1855 r. Założyła je bł. Maria Angela Zofia Truszkowska.  Więcej »

 • Bernardynki - historia, działalność, opis

  Bernardynki (pełna nazwa: Mniszki Trzeciego Zakonu Regularnego św. Franciszka z Asyżu; skrót: OSFB) to żeńskie zgromadzenie należące do rodziny zakonów franciszkańskich. Istnieje ono wyłącznie w Polsce i liczy około 200 sióstr.  Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 1 + 2 =
Klaudia
2023-03-23 14:33:46
Pomocne w prezentacji.
Ostatnio komentowane
Dziękuję ????
• 2024-05-27 05:14:55
y
• 2024-05-26 09:41:20
ok
• 2024-05-20 16:01:25
W filmie nie ma ochronki, Ale strzały do robotników
• 2024-05-18 14:53:16