Elżbietanki - historia, habit, działalność - opis

Elżbietankami nazywa się zgromadzenia zakonne, których patronką jest św. Elżbieta Węgierska. Była ona córką króla węgierskiego Andrzeja II, żyła w I połowie XIII w. i zasłynęła z ascetycznego trybu życia oraz licznych dzieł miłosierdzia.

Pierwsze zakony elżbietanek wywodziły się z franciszkańskiego ruchu zakonów trzecich, czyli z tercjarzy. Szczególny ich rozwój miał miejsce w XIV i XV w. Obecnie działają na całym świecie. W Polsce wyróżnia się dwa zgromadzenia: Zgromadzenie Sióstr Św. Elżbiety (czyli tzw. elżbietanki śląskie – najliczniejszy żeński zakon w Polsce) oraz Zgromadzenie Sióstr Św. Elżbiety Trzeciego Zakonu Regularnego Św. Franciszka (tzw. elżbietanki cieszyńskie).

Celem wszystkich zgromadzeń, powołujących się na patronat św. Elżbiety, jest działalność społeczna i posługa bliźnim, m.in. pielęgnowanie chorych, opieka nad dziećmi upośledzonymi umysłowo, praca wychowawcza, pomoc potrzebującym ( matkom samotnie wychowującym dzieci, narkomanom, chorym na AIDS).

Elżbietanki śląskie

Zgromadzenie Sióstr Św. Elżbiety (Congregatio Sorrorum santa Elisabetha; skrót CSSE) to wspólnota kontemplacyjno-czynna powstała 27 września 1842r. w Nysie (ziemia śląska). Jej założycielką była Klara Wolf, a współzałożycielkami Matylda i Maria Merkert oraz Franciszka Werner.

Zgromadzenie szczególnie czci Najświętsze Serce Pana Jezusa oraz Matkę Bożą w tajemnicy Nawiedzenia – Święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny (31 maja) to dzień, w którym dochodzi do odnowienia ślubów zakonnych elżbietanek.

Siostry służą chorym, cierpiącym, samotnym i opuszczonym, szczególnie w ich własnych mieszkaniach. Prowadzą również działalność misyjną i duszpasterską w parafiach (jako katechetki, zakrystianki, organistki).

Obecnie zgromadzenie posiada liczne placówki w Polsce i za granicą: w Brazylii, Czechach, Danii, Izraelu, Niemczech, Norwegii, Rosji, Ukrainie, Szwecji, Włoszech i na Litwie.

Elżbietanki cieszyńskie

Powstanie Zgromadzenia Sióstr Św. Elżbiety Trzeciego Zakonu Regularnego Św. Franciszka (skrót: CEOF) wiąże się z osobą św. Apolonii, która założyła w 1626 r. w Akwizgranie klasztor św. Elżbiety dla opieki nad chorymi starcami i ubogimi. Z czasem powstawały nowe placówki – najpierw na terenie Niemiec, a następnie na obecnych terenach Czech i Polski.

W 1736 r. elżbietanki przybyły do Wrocławia, gdzie zetknęła się z nimi mieszkanka Cieszyna, Maria Frank. Wpadła ona na pomysł założenia placówki również w swym rodzinnym mieście. W ten sposób w 1753 r. elżbietanki znalazły się w Cieszynie, od którego pochodzi ich potoczna nazwa.

Głównym zadaniem sióstr elżbietanek jest pielęgnowanie chorych i pomoc w duszpasterstwie parafialnym. Żyją według III Reguły św. Franciszka ślubując posłuszeństwo, ubóstwo i czystość. Aktualnie polska prowincja posiada domy w Zabrzegu, Tarnawie, Miotku, Bytomiu (Łagiewniki), Bobrownikach Śląskich, Katowicach i Dortmundzie (Niemcy). Łącznie mieszka w nich ponad 60 sióstr.

Polecamy również:

 • Zakon dominikanek - historia, działalność, opis

  Dominikankami nazywa się wszystkie rzymskokatolickie żeńskie zgromadzenia zakonne, których siostry żyją duchowością dominikańską na wzór św. Dominika Guzmana. Mając to na uwadze, można dokonać podziału na zgromadzenia kontemplacyjne dominikanek (Mniszki Zakonu Kaznodziejskiego –... Więcej »

 • Alberytynki - historia, charyzmat, reguła

  Albertynki (pełna nazwa: Zgromadzenie Sióstr Albertynek Posługujących Ubogim; skrót ZSAPU) założył w Krakowie 15 stycznia 1891 r. św. Brat Albert (Adam Chmielowski). Zgromadzenie zostało oparte na pierwotnej regule św. Franciszka z Asyżu.  Więcej »

 • Michalitki - historia, działalność, opis

  Michalitki (Zgromadzenie Sióstr św. Michała Archanioła; skrót: CSSMA) to żeńskie zgromadzenie zakonne założone w  Miejscu Piastowym na Podkarpaciu przez bł. ks. Bronisława Markiewicza i Annę Kaworek pod koniec XIX w. Kościół zatwierdził zgromadzenie 21 sierpnia 1928 r. Więcej »

 • Felicjanki - historia, działalność, opis

  Felicjanki (pełna nazwa: Zgromadzenie Sióstr Świętego Feliksa z Kantalicjo Trzeciego Zakonu Regularnego Świętego Franciszka Serafickiego) to żeńskie zgromadzenie zakonne powstałe w Warszawie w 1855 r. Założyła je bł. Maria Angela Zofia Truszkowska.  Więcej »

 • Bernardynki - historia, działalność, opis

  Bernardynki (pełna nazwa: Mniszki Trzeciego Zakonu Regularnego św. Franciszka z Asyżu; skrót: OSFB) to żeńskie zgromadzenie należące do rodziny zakonów franciszkańskich. Istnieje ono wyłącznie w Polsce i liczy około 200 sióstr.  Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 4 =
Ostatnio komentowane
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42
Mógłby być jeszcze do tego cały utwór napisany.
• 2024-06-03 19:41:43