Elżbietanki - historia, habit, działalność - opis

Elżbietankami nazywa się zgromadzenia zakonne, których patronką jest św. Elżbieta Węgierska. Była ona córką króla węgierskiego Andrzeja II, żyła w I połowie XIII w. i zasłynęła z ascetycznego trybu życia oraz licznych dzieł miłosierdzia.

Pierwsze zakony elżbietanek wywodziły się z franciszkańskiego ruchu zakonów trzecich, czyli z tercjarzy. Szczególny ich rozwój miał miejsce w XIV i XV w. Obecnie działają na całym świecie. W Polsce wyróżnia się dwa zgromadzenia: Zgromadzenie Sióstr Św. Elżbiety (czyli tzw. elżbietanki śląskie – najliczniejszy żeński zakon w Polsce) oraz Zgromadzenie Sióstr Św. Elżbiety Trzeciego Zakonu Regularnego Św. Franciszka (tzw. elżbietanki cieszyńskie).

Celem wszystkich zgromadzeń, powołujących się na patronat św. Elżbiety, jest działalność społeczna i posługa bliźnim, m.in. pielęgnowanie chorych, opieka nad dziećmi upośledzonymi umysłowo, praca wychowawcza, pomoc potrzebującym ( matkom samotnie wychowującym dzieci, narkomanom, chorym na AIDS).

Elżbietanki śląskie

Zgromadzenie Sióstr Św. Elżbiety (Congregatio Sorrorum santa Elisabetha; skrót CSSE) to wspólnota kontemplacyjno-czynna powstała 27 września 1842r. w Nysie (ziemia śląska). Jej założycielką była Klara Wolf,

Polecamy również:

 • Zakon dominikanek - historia, działalność, opis

  Dominikankami nazywa się wszystkie rzymskokatolickie żeńskie zgromadzenia zakonne, których siostry żyją duchowością dominikańską na wzór św. Dominika Guzmana. Mając to na uwadze, można dokonać podziału na zgromadzenia kontemplacyjne dominikanek (Mniszki Zakonu Kaznodziejskiego –... Więcej »

 • Alberytynki - historia, charyzmat, reguła

  Albertynki (pełna nazwa: Zgromadzenie Sióstr Albertynek Posługujących Ubogim; skrót ZSAPU) założył w Krakowie 15 stycznia 1891 r. św. Brat Albert (Adam Chmielowski). Zgromadzenie zostało oparte na pierwotnej regule św. Franciszka z Asyżu.  Więcej »

 • Michalitki - historia, działalność, opis

  Michalitki (Zgromadzenie Sióstr św. Michała Archanioła; skrót: CSSMA) to żeńskie zgromadzenie zakonne założone w  Miejscu Piastowym na Podkarpaciu przez bł. ks. Bronisława Markiewicza i Annę Kaworek pod koniec XIX w. Kościół zatwierdził zgromadzenie 21 sierpnia 1928 r. Więcej »

 • Felicjanki - historia, działalność, opis

  Felicjanki (pełna nazwa: Zgromadzenie Sióstr Świętego Feliksa z Kantalicjo Trzeciego Zakonu Regularnego Świętego Franciszka Serafickiego) to żeńskie zgromadzenie zakonne powstałe w Warszawie w 1855 r. Założyła je bł. Maria Angela Zofia Truszkowska.  Więcej »

 • Bernardynki - historia, działalność, opis

  Bernardynki (pełna nazwa: Mniszki Trzeciego Zakonu Regularnego św. Franciszka z Asyżu; skrót: OSFB) to żeńskie zgromadzenie należące do rodziny zakonów franciszkańskich. Istnieje ono wyłącznie w Polsce i liczy około 200 sióstr.  Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 5 =
Ostatnio komentowane
.
• 2022-01-25 06:59:05
bardzo mi się podobała książka ,,Drzewo do samego nieba"
• 2022-01-24 12:21:34
super polecam te szkołę !!!!!!
• 2022-01-23 15:43:46
super szkoła
• 2022-01-23 15:36:46
Łatwiej z Pitagorasa niż z tak skomplikowanego wzoru
• 2022-01-23 10:30:13