Sercanki - założyciel, charyzmat, opis

Sercanki (pełna nazwa: Zgromadzenie Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego; skrót SSCJ) to żeńskie zgromadzenie zakonne założone w Krakowie w 1894 r. przez bł. Józefa Sebastiana Pleczara i m. Klarę Szczęsną. W 1912 r. zakon zyskał ostateczną aprobatę Stolicy Apostolskiej.

Zgromadzenie Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego jest wspólnotą o charakterze kontemplacyjno-czynnym, przynależącą do rodziny franciszkańskiej. Podstawą duchowości sercanek jest oddawanie czci Najświętszemu Sercu Pana Jezusa i wynagradzanie za grzechy świata.

Siostry realizują swój charyzmat przez służbę Chrystusowi w bliźnich. Sprawują opiekę wobec wszystkich potrzebujących, zarówno w szpitalach, zakładach, jak i domach prywatnych. Zajmują się także katechizacją oraz religijnym wychowaniem dzieci i młodzieży. Oddają się pracy duszpasterskiej w parafiach i instytucjach kościelnych jako kancelistki, zakrystianki, organistki. W Polsce prowadzą 2 przedszkola oraz internat dla studentek i dom samotnej matki. Sercanki działają także w krajach misyjnych.

Obecnie Zgromadzenie Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego liczy 554 sercanek, w tym 450 Polek. Posiada cztery prowincje (2 polskie, amerykańską i francuską), wiceprowincję boliwijską, domy we Włoszech, delegaturę na Ukrainie oraz placówki misyjne w Libii i na Jamajce.

Polecamy również:

 • Zakon dominikanek - historia, działalność, opis

  Dominikankami nazywa się wszystkie rzymskokatolickie żeńskie zgromadzenia zakonne, których siostry żyją duchowością dominikańską na wzór św. Dominika Guzmana. Mając to na uwadze, można dokonać podziału na zgromadzenia kontemplacyjne dominikanek (Mniszki Zakonu Kaznodziejskiego –... Więcej »

 • Alberytynki - historia, charyzmat, reguła

  Albertynki (pełna nazwa: Zgromadzenie Sióstr Albertynek Posługujących Ubogim; skrót ZSAPU) założył w Krakowie 15 stycznia 1891 r. św. Brat Albert (Adam Chmielowski). Zgromadzenie zostało oparte na pierwotnej regule św. Franciszka z Asyżu.  Więcej »

 • Michalitki - historia, działalność, opis

  Michalitki (Zgromadzenie Sióstr św. Michała Archanioła; skrót: CSSMA) to żeńskie zgromadzenie zakonne założone w  Miejscu Piastowym na Podkarpaciu przez bł. ks. Bronisława Markiewicza i Annę Kaworek pod koniec XIX w. Kościół zatwierdził zgromadzenie 21 sierpnia 1928 r. Więcej »

 • Elżbietanki - historia, habit, działalność - opis

  Elżbietankami nazywa się zgromadzenia zakonne, których patronką jest św. Elżbieta Węgierska. Była ona córką króla węgierskiego Andrzeja II, żyła w I połowie XIII w. i zasłynęła z ascetycznego trybu życia oraz licznych dzieł miłosierdzia. Więcej »

 • Felicjanki - historia, działalność, opis

  Felicjanki (pełna nazwa: Zgromadzenie Sióstr Świętego Feliksa z Kantalicjo Trzeciego Zakonu Regularnego Świętego Franciszka Serafickiego) to żeńskie zgromadzenie zakonne powstałe w Warszawie w 1855 r. Założyła je bł. Maria Angela Zofia Truszkowska.  Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 3 =
Ostatnio komentowane
Uczycie dzieci głupot powtarzacie te same teorie wykrzywionej zakłamanej historii
• 2024-06-20 16:36:24
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42
Mógłby być jeszcze do tego cały utwór napisany.
• 2024-06-03 19:41:43