Szarytki - historia, działalność, opis

Szarytki (z fr. charite – miłosierdzie; oficjalna nazwa: Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego á Paulo) to zgromadzenie założone przez św. Wincentego a Paulo i św. Ludwikę de Marillac we Francji w 1633 r.

Pieczęć Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia przedstawia płonące serce, na tle którego widnieje postać Jezusa ukrzyżowanego. Wokół  serca znajduje się napis będący hasłem szarytek: Miłość Jezusa ukrzyżowanego przynagla nas. Dewiza ta  w symboliczny sposób streszcza duchowy i apostolski charakter Zgromadzenia, którego charyzmatem jest służba Chrystusowi obecnemu w ubogich i chorych (siostry zgromadzenia składają nawet dodatkowy ślub służenia ubogim co do ciała i co do duszy). Stąd też szarytki prowadzą liczne zakłady opiekuńczo-lecznicze, domy pomocy społecznej, schroniska dla kobiet, kuchnie dla ubogich, punkty charytatywne oraz ośrodki wychowawcze. Ponadto służą chorym w szpitalach oraz sprawują opiekę nad osobami niepełnosprawnymi, a także zajmują się duszpasterstwem więziennym. Szarytki można spotkać w parafiach, gdzie pracują jako organistki i kancelistki.

W 1830 r. Maryja objawiła się w paryskiej kaplicy jednej z sióstr szarytek, św. Katarzynie Laboure, i powierzyła jej misję wybicia cudownego medalika ze Swym wizerunkiem i napisem: O Maryjo bez grzechu poczęta, módl się za nami, którzy się do Ciebie uciekamy. Zgromadzeniu Bóg powierzył jeszcze inne dary (jako znaki swojej troski i miłości); są nimi: Szkaplerz Męki Pańskiej i Szkaplerz Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. Objawienia obu szkaplerzy zostały zatwierdzone przez Stolicę Apostolską.

Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia jest obecnie jednym z najliczniejszych zgromadzeń żeńskich na świecie. Skupia blisko 27 tysięcy sióstr (z czego ponad 900 z nich to Polki), które działają w 91 krajach. Ponadto przy zgromadzeniu istnieją także: świeckie Stowarzyszenie Pań Miłosierdzia oraz Konferencja świętego Wincentego á Paulo, założona przez bł. Fryderyka Ozanana i zajmująca się – razem z szarytkami – dziełami charytatywnymi. W naszym kraju istnieją 3 prowincje Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia: prowincja chełmińsko-poznańska, prowincja krakowska oraz prowincja warszawska. Polskie szarytki podejmują także posługę misyjną w innych państwach, m.in. na Dominikanie, w Boliwii, Grecji i Turcji.

Polecamy również:

 • Zakon dominikanek - historia, działalność, opis

  Dominikankami nazywa się wszystkie rzymskokatolickie żeńskie zgromadzenia zakonne, których siostry żyją duchowością dominikańską na wzór św. Dominika Guzmana. Mając to na uwadze, można dokonać podziału na zgromadzenia kontemplacyjne dominikanek (Mniszki Zakonu Kaznodziejskiego –... Więcej »

 • Alberytynki - historia, charyzmat, reguła

  Albertynki (pełna nazwa: Zgromadzenie Sióstr Albertynek Posługujących Ubogim; skrót ZSAPU) założył w Krakowie 15 stycznia 1891 r. św. Brat Albert (Adam Chmielowski). Zgromadzenie zostało oparte na pierwotnej regule św. Franciszka z Asyżu.  Więcej »

 • Michalitki - historia, działalność, opis

  Michalitki (Zgromadzenie Sióstr św. Michała Archanioła; skrót: CSSMA) to żeńskie zgromadzenie zakonne założone w  Miejscu Piastowym na Podkarpaciu przez bł. ks. Bronisława Markiewicza i Annę Kaworek pod koniec XIX w. Kościół zatwierdził zgromadzenie 21 sierpnia 1928 r. Więcej »

 • Elżbietanki - historia, habit, działalność - opis

  Elżbietankami nazywa się zgromadzenia zakonne, których patronką jest św. Elżbieta Węgierska. Była ona córką króla węgierskiego Andrzeja II, żyła w I połowie XIII w. i zasłynęła z ascetycznego trybu życia oraz licznych dzieł miłosierdzia. Więcej »

 • Felicjanki - historia, działalność, opis

  Felicjanki (pełna nazwa: Zgromadzenie Sióstr Świętego Feliksa z Kantalicjo Trzeciego Zakonu Regularnego Świętego Franciszka Serafickiego) to żeńskie zgromadzenie zakonne powstałe w Warszawie w 1855 r. Założyła je bł. Maria Angela Zofia Truszkowska.  Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 4 =
Ostatnio komentowane
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
"Treść wiersza bezpośrednio nawiązuje też do istniejących wówczas, tajnych układó...
• 2024-07-02 05:43:44
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42