Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Szarytki - historia, działalność, opis

Szarytki (z fr. charite – miłosierdzie; oficjalna nazwa: Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego á Paulo) to zgromadzenie założone przez św. Wincentego a Paulo i św. Ludwikę de Marillac we Francji w 1633 r.

Pieczęć Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia przedstawia płonące serce, na tle którego widnieje postać Jezusa ukrzyżowanego. Wokół  serca znajduje się napis będący hasłem szarytek: Miłość Jezusa ukrzyżowanego przynagla nas. Dewiza ta  w symboliczny sposób streszcza duchowy i apostolski charakter Zgromadzenia, którego charyzmatem jest służba Chrystusowi obecnemu w ubogich i chorych (siostry zgromadzenia składają nawet dodatkowy ślub służenia ubogim co do ciała i co do duszy). Stąd też szarytki prowadzą liczne zakłady opiekuńczo-lecznicze, domy pomocy społecznej, schroniska dla kobiet, kuchnie dla ubogich, punkty charytatywne oraz ośrodki wychowawcze. Ponadto służą chorym w szpitalach oraz sprawują opiekę nad osobami niepełnosprawnymi, a także zajmują się duszpasterstwem więziennym. Szarytki można spotkać w parafiach, gdzie pracują jako organistki i kancelistki.

W 1830 r. Maryja objawiła się w paryskiej kaplicy jednej z sióstr szarytek, św. Katarzynie Laboure, i powierzyła jej

Zobacz również

 • Zakon dominikanek - historia, działalność, opis

  Dominikankami nazywa się wszystkie rzymskokatolickie żeńskie zgromadzenia zakonne, których siostry żyją duchowością dominikańską na wzór św. Dominika Guzmana. Mając to na uwadze, można dokonać podziału na zgromadzenia kontemplacyjne dominikanek (Mniszki Zakonu Kaznodziejskiego – tzw. dominikanki klau...

  Więcej
 • Alberytynki - historia, charyzmat, reguła

  Albertynki (pełna nazwa: Zgromadzenie Sióstr Albertynek Posługujących Ubogim; skrót ZSAPU) założył w Krakowie 15 stycznia 1891 r. św. Brat Albert (Adam Chmielowski). Zgromadzenie zostało oparte na pierwotnej regule św. Franciszka z Asyżu. 

  Więcej
 • Michalitki - historia, działalność, opis

  Michalitki (Zgromadzenie Sióstr św. Michała Archanioła; skrót: CSSMA) to żeńskie zgromadzenie zakonne założone w  Miejscu Piastowym na Podkarpaciu przez bł. ks. Bronisława Markiewicza i Annę Kaworek pod koniec XIX w. Kościół zatwierdził zgromadzenie 21 sierpnia 1928 r.

  Więcej
 • Elżbietanki - historia, habit, działalność - opis

  Elżbietankami nazywa się zgromadzenia zakonne, których patronką jest św. Elżbieta Węgierska. Była ona córką króla węgierskiego Andrzeja II, żyła w I połowie XIII w. i zasłynęła z ascetycznego trybu życia oraz licznych dzieł miłosierdzia.

  Więcej
 • Felicjanki - historia, działalność, opis

  Felicjanki (pełna nazwa: Zgromadzenie Sióstr Świętego Feliksa z Kantalicjo Trzeciego Zakonu Regularnego Świętego Franciszka Serafickiego) to żeńskie zgromadzenie zakonne powstałe w Warszawie w 1855 r. Założyła je bł. Maria Angela Zofia Truszkowska. 

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 2 =
Ostatnio komentowane
smieszny
helena • 2020-07-09 09:40:55
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28