Salezjanki - historia, charyzmat, działalność

Salezjanki (pełna nazwa: Zgromadzenie Córek Maryi Wspomożycielki; skrót: FMA) to żeńskie zgromadzenie zakonne założone przez św. Jana Bosko w 1872 r. we Włoszech. Jako pierwsza na czele zakonu stanęła Maria Dominika Mazzarello, uznana później przez Kościół za Współzałożycielkę Zgromadzenia.

Siostry zajmują się dziełem wychowania chrześcijańskiego. Swoje powołanie realizują przez prowadzenie licznych szkół, przedszkoli oraz pracę katechetyczną w szkołach publicznych. Kierują również świetlicami, oratoriami i grupami zainteresowań. Ponadto salezjanki organizują pomoc dla młodzieży ze środowisk marginesu społecznego.

W Polsce salezjanki są od 1922 r. Pierwsza placówka, założona przez Służebnicę Bożą siostrę Laurę Meozzi powstała w Różanymstoku. Obecnie na terenie naszego kraju funkcjonuje 49 ośrodków utrzymywanych przez ok. 500 sióstr. Zgromadzenie jest podzielone na dwie Inspektorie (prowincje): Warszawską z siedzibą w Łomiankach k. Warszawy i Wrocławską z siedzibą we Wrocławiu.

Na  całym świecie jest ponad 15 tysięcy salezjanek, które pracują w 89 państwach.

Polecamy również:

 • Zakon dominikanek - historia, działalność, opis

  Dominikankami nazywa się wszystkie rzymskokatolickie żeńskie zgromadzenia zakonne, których siostry żyją duchowością dominikańską na wzór św. Dominika Guzmana. Mając to na uwadze, można dokonać podziału na zgromadzenia kontemplacyjne dominikanek (Mniszki Zakonu Kaznodziejskiego –... Więcej »

 • Alberytynki - historia, charyzmat, reguła

  Albertynki (pełna nazwa: Zgromadzenie Sióstr Albertynek Posługujących Ubogim; skrót ZSAPU) założył w Krakowie 15 stycznia 1891 r. św. Brat Albert (Adam Chmielowski). Zgromadzenie zostało oparte na pierwotnej regule św. Franciszka z Asyżu.  Więcej »

 • Michalitki - historia, działalność, opis

  Michalitki (Zgromadzenie Sióstr św. Michała Archanioła; skrót: CSSMA) to żeńskie zgromadzenie zakonne założone w  Miejscu Piastowym na Podkarpaciu przez bł. ks. Bronisława Markiewicza i Annę Kaworek pod koniec XIX w. Kościół zatwierdził zgromadzenie 21 sierpnia 1928 r. Więcej »

 • Elżbietanki - historia, habit, działalność - opis

  Elżbietankami nazywa się zgromadzenia zakonne, których patronką jest św. Elżbieta Węgierska. Była ona córką króla węgierskiego Andrzeja II, żyła w I połowie XIII w. i zasłynęła z ascetycznego trybu życia oraz licznych dzieł miłosierdzia. Więcej »

 • Felicjanki - historia, działalność, opis

  Felicjanki (pełna nazwa: Zgromadzenie Sióstr Świętego Feliksa z Kantalicjo Trzeciego Zakonu Regularnego Świętego Franciszka Serafickiego) to żeńskie zgromadzenie zakonne powstałe w Warszawie w 1855 r. Założyła je bł. Maria Angela Zofia Truszkowska.  Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 4 =
Ostatnio komentowane
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42
Mógłby być jeszcze do tego cały utwór napisany.
• 2024-06-03 19:41:43
ok
• 2024-05-20 16:01:25