Urszulanki - historia, charyzmat, działalność - opis

Urszulankami nazywa się te zakony żeńskie, których członkinie w swoim charyzmacie i działalności odwołują się do Towarzystwa Świętej Urszuli, utworzonego w 1535 r. przez tercjarkę franciszkańską św. Anielę Merici we Włoszech.

W Polsce można spotkać zgromadzenia urszulanek szarych, urszulanki unii rzymskiej oraz urszulanki z Gandino.

Urszulanki szare (pełna nazwa: Zgromadzenie Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego) to zgromadzenie, które zostało założone przez św. Urszulę Ledóchowską w 1920 r. w Polsce. Za swoje powołanie siostry te uznają wychowywanie i nauczanie dzieci oraz młodzieży, służbę potrzebującym oraz ewangelizację świata. Stad często urszulanki szare podejmują się pracy jako katechetki oraz nauczycielki w szkołach, seminariach i na wyższych uczelniach. Zajmują się również działalnością charytatywno-społeczną; prowadzą m.in. domy dziecka, domy pomocy społecznej i domy samotnej matki, stołówki. Można je spotkać na misjach w Ameryce Łacińskiej i Afryce. Obecnie Zgromadzenie liczy około 950 sióstr 11 narodowości w prawie 100 wspólnotach rozmieszczonych na całym świecie: w Polsce, we Włoszech, we Francji, w Finlandii, w Niemczech, na Ukrainie, na Białorusi, w Kanadzie, w Argentynie, w Brazylii i w Tanzanii oraz na Filipinach.

Urszulanki Unii Rzymskiej (pełna nazwa: Unia Rzymska Zakonu św. Urszuli), inaczej urszulanki czarne, to zgromadzenie powstałe w 1900 r., będące wyrazem XIX-wiecznych tendencji do łączenia się klasztorów w jedną strukturę. Do tej pory bowiem na świecie istniały dziesiątki zakonów urszulanek, które były od siebie niezależne, chociaż żyły tym samym duchem i regułą. Dopiero od 1900 r. można mówić o jednym zgromadzeniem ze wspólnymi konstytucjami. Dom generalny Urszulanek Unii Rzymskiej znajduje się w Rzymie. Obecnie zakon liczy około 3000 sióstr na świecie, w tym najwięcej urszulanek czarnych jest w naszym kraju (prowincja polska liczy około 390 sióstr, żyjących w 21 wspólnotach).

Charyzmatem urszulanek Unii Rzymskiej jest misja wychowawcza w różnych formach –polskie siostry prowadzą m.in. Międzyzakonny Wyższy Instytut Katechetyczny, szkoły, przedszkola, internaty i bursy. Z powodzeniem łączą kontemplację z apostolstwem. Zajmują się również działalnością charytatywną (np. opiekują się chorymi w domach pomocy społecznej) oraz pracą misyjną. Duchowość urszulanek opiera się na Ewangelii; jest chrystocentryczna, eucharystyczna i maryjna.

Zgromadzenie Sióstr Urszulanek Maryi Panny Niepokalanej z Gandino zostało założone w 1818 r. przez ks. Franciszka Della Madonna, ówczesnego proboszcza Gandino (Włochy). Za centralny punkt swojej duchowości siostry uznają dążenie do utożsamienia się z Chrystusem. Bliska jest też im duchowość maryjna. Podobnie jak inne urszulanki skupiają się na misji wychowawczej kobiet. Urszulanki z Gandino same siebie określają jako służebnice Słowa Bożego, Misji i Krzyża. Zajmują się organizacją rekolekcji, dni przyjaźni dla młodzieży, wakacji dla dzieci i spotkań formacyjnych. Pierwsza polska placówka powstała w miejscowości Nurzec Stacja na Podlasiu w 1995 r.

Polecamy również:

 • Zakon dominikanek - historia, działalność, opis

  Dominikankami nazywa się wszystkie rzymskokatolickie żeńskie zgromadzenia zakonne, których siostry żyją duchowością dominikańską na wzór św. Dominika Guzmana. Mając to na uwadze, można dokonać podziału na zgromadzenia kontemplacyjne dominikanek (Mniszki Zakonu Kaznodziejskiego –... Więcej »

 • Alberytynki - historia, charyzmat, reguła

  Albertynki (pełna nazwa: Zgromadzenie Sióstr Albertynek Posługujących Ubogim; skrót ZSAPU) założył w Krakowie 15 stycznia 1891 r. św. Brat Albert (Adam Chmielowski). Zgromadzenie zostało oparte na pierwotnej regule św. Franciszka z Asyżu.  Więcej »

 • Michalitki - historia, działalność, opis

  Michalitki (Zgromadzenie Sióstr św. Michała Archanioła; skrót: CSSMA) to żeńskie zgromadzenie zakonne założone w  Miejscu Piastowym na Podkarpaciu przez bł. ks. Bronisława Markiewicza i Annę Kaworek pod koniec XIX w. Kościół zatwierdził zgromadzenie 21 sierpnia 1928 r. Więcej »

 • Elżbietanki - historia, habit, działalność - opis

  Elżbietankami nazywa się zgromadzenia zakonne, których patronką jest św. Elżbieta Węgierska. Była ona córką króla węgierskiego Andrzeja II, żyła w I połowie XIII w. i zasłynęła z ascetycznego trybu życia oraz licznych dzieł miłosierdzia. Więcej »

 • Felicjanki - historia, działalność, opis

  Felicjanki (pełna nazwa: Zgromadzenie Sióstr Świętego Feliksa z Kantalicjo Trzeciego Zakonu Regularnego Świętego Franciszka Serafickiego) to żeńskie zgromadzenie zakonne powstałe w Warszawie w 1855 r. Założyła je bł. Maria Angela Zofia Truszkowska.  Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 3 =
Ostatnio komentowane
bez marii bylby nikim, bez pozdra
• 2024-04-18 17:47:36
walter white heisenberg?
• 2024-04-18 17:47:07
walter white?
• 2024-04-18 17:46:34
bARDZO FAJY TEKST! POWIEM SZCZERZE, ŻE MIAŁEM WZWÓD W TEMACIE PANIEN pOCKICH, ZWŁasza ...
• 2024-04-18 14:07:19