Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Urszulanki - historia, charyzmat, działalność - opis

Ostatnio komentowane
mdmasmdamsamsdamsd P::;;
rak123 • 2019-09-21 14:10:22
gf
rak123 • 2019-09-21 14:09:30
super
nicki-dziki22 • 2019-09-21 12:39:29
Elo mordo
XD • 2019-09-20 06:19:38
zgadzam się Lujiki ehh na tyvh stronach to potrafią bzdury pisać
SUZUKI motorsss • 2019-09-20 16:37:42
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Urszulankami nazywa się te zakony żeńskie, których członkinie w swoim charyzmacie i działalności odwołują się do Towarzystwa Świętej Urszuli, utworzonego w 1535 r. przez tercjarkę franciszkańską św. Anielę Merici we Włoszech.

W Polsce można spotkać zgromadzenia urszulanek szarych, urszulanki unii rzymskiej oraz urszulanki z Gandino.

Urszulanki szare (pełna nazwa: Zgromadzenie Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego) to zgromadzenie, które zostało założone przez św. Urszulę Ledóchowską w 1920 r. w Polsce. Za swoje powołanie siostry te uznają wychowywanie i nauczanie dzieci oraz młodzieży, służbę potrzebującym oraz ewangelizację świata. Stad często urszulanki szare podejmują się pracy jako katechetki oraz nauczycielki w szkołach, seminariach i na wyższych uczelniach. Zajmują się również działalnością charytatywno-społeczną; prowadzą m.in. domy dziecka, domy pomocy społecznej i domy samotnej matki, stołówki. Można je spotkać na misjach w Ameryce Łacińskiej i Afryce. Obecnie Zgromadzenie liczy około 950 sióstr 11 narodowości w prawie 100 wspólnotach rozmieszczonych na całym świecie: w Polsce, we Włoszech, we Francji, w Finlandii, w Niemczech, na Ukrainie, na Białorusi, w Kanadzie, w

Polecamy również:

 • Zakon dominikanek - historia, działalność, opis

  Dominikankami nazywa się wszystkie rzymskokatolickie żeńskie zgromadzenia zakonne, których siostry żyją duchowością dominikańską na wzór św. Dominika Guzmana. Mając to na uwadze, można dokonać podziału na zgromadzenia kontemplacyjne dominikanek (Mniszki Zakonu Kaznodziejskiego –... Więcej »

 • Alberytynki - historia, charyzmat, reguła

  Albertynki (pełna nazwa: Zgromadzenie Sióstr Albertynek Posługujących Ubogim; skrót ZSAPU) założył w Krakowie 15 stycznia 1891 r. św. Brat Albert (Adam Chmielowski). Zgromadzenie zostało oparte na pierwotnej regule św. Franciszka z Asyżu.  Więcej »

 • Michalitki - historia, działalność, opis

  Michalitki (Zgromadzenie Sióstr św. Michała Archanioła; skrót: CSSMA) to żeńskie zgromadzenie zakonne założone w  Miejscu Piastowym na Podkarpaciu przez bł. ks. Bronisława Markiewicza i Annę Kaworek pod koniec XIX w. Kościół zatwierdził zgromadzenie 21 sierpnia 1928 r. Więcej »

 • Elżbietanki - historia, habit, działalność - opis

  Elżbietankami nazywa się zgromadzenia zakonne, których patronką jest św. Elżbieta Węgierska. Była ona córką króla węgierskiego Andrzeja II, żyła w I połowie XIII w. i zasłynęła z ascetycznego trybu życia oraz licznych dzieł miłosierdzia. Więcej »

 • Felicjanki - historia, działalność, opis

  Felicjanki (pełna nazwa: Zgromadzenie Sióstr Świętego Feliksa z Kantalicjo Trzeciego Zakonu Regularnego Świętego Franciszka Serafickiego) to żeńskie zgromadzenie zakonne powstałe w Warszawie w 1855 r. Założyła je bł. Maria Angela Zofia Truszkowska.  Więcej »

Komentarze (0)
1 + 2 =