Naczynia liturgiczne

Kielichy mszalne

Kielich mszalny (łac. calix) to podstawowe naczynie liturgiczne, niezbędne do sprawowania Mszy świętej (w normalnych warunkach), do którego wlewa się wino oraz odrobinę wody przeznaczone do konsekracji podczas sprawowania sakramentu Eucharystii. Ewangelie zgodnie przekazują, że Jezus Chrystus używał kielicha podczas Ostatniej Wieczerzy: Następnie wziął kielich i odmówiwszy dziękczynienie, dał im, mówiąc: «Pijcie z niego wszyscy, bo to jest moja Krew Przymierza, która za wielu będzie wylana na odpuszczenie grzechów. (Mt 26,27-28).

W pierwotnym Kościele używano kielichów glinianych, drewnianych, szklanych. Później zaczęto wykonywać je z przede wszystkim z metali szlachetnych. Według współczesnych przepisów liturgicznych, kielich powinien być wykonany przede wszystkim z trwałych materiałów. W różnych okresach kielichy mszalne przybierały także odmienne charakterystyczne kształty i ornamenty; niekiedy zewnętrzne ściany kielichów ozdabiano kamieniami szlachetnymi.

Obecnie kielich mszalny składa się z czary (wewnątrz pozłacanej lub posrebrzanej) stopki i łączącego je trzonu. Należy go otaczać szacunkiem i utrzymywać w czystości. W czasie liturgii zaopatrzony jest w tzw. bieliznę

Polecamy również:

  • Księgi liturgiczne

    Księgi liturgiczne to księgi według których odprawia się liturgie oraz nabożeństwa w Kościele. Zawierają one teksty i przepisy dotyczące obrzędów Kościoła Katolickiego. Wszystkie zostały zatwierdzone przez Stolicę Apostolską i obowiązują na całym świecie. Więcej »

  • Tabernakulum - znaczenie

    Tabernakulum (łac. tabernakulum: namiot, przybytek) to ozdobna skrzynka bądź szafka, zamykana na klucz, w której przechowywane są konsekrowane hostie.  Więcej »

  • Krzyż i świeca

    Krzyż (z łac. crux) jest symbolem wiary chrześcijańskiej. Był narzędziem męki i śmierci Chrystusa, przez którą to odkupił On winy całego świata, dlatego postrzegany jest jako znak miłości i zwycięstwa.  Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 5 =
Ostatnio komentowane
przeczytałam ziemniaki zamiast ziemianki
twój stary • 2022-01-16 19:26:37
ok
kasia • 2022-01-16 17:06:50
dziekuje
jan usz • 2022-01-16 16:19:55
witam polecam
Zbyszek • 2022-01-16 12:57:10
rr
a2 • 2022-01-15 13:25:09