Przedmioty liturgiczne

Przedmioty liturgiczne można podzielić na trzy kategorie:

- naczynia liturgiczne, wśród których wyróżnia się: kielichy mszalne, patenę, monstrancję, kustodię, puszkę, ampułki, lawaterz, waskulum;

- księgi liturgiczne, do których zaliczane są: Mszał Rzymski, lekcjonarz, Ewangeliarz, Rytuał, Pontyfikał, brewiarz oraz Agenda liturgiczna.

- inne przedmioty i sprzęty liturgiczne, ze szczególnym uwzględnieniem krzyża (jako symbolu wiary chrześcijańskiej), świecy (jako znaku obecności Chrystusa, który jest światłością świata (J 8,12) oraz tabernakulum (jako miejsca przechowywania Najświętszego Sakramentu).

Do  przedmiotów liturgicznych zalicza się również:

- korporał (łac. corpus – ciało ) –  kwadratowe płótno, które podkłada się pod kielich i patenę w czasie celebrowania Mszy św. Znajduje się również  w tabernakulum, w bursie („torebce” do przenoszenia Komunii dla chorych), na stole ołtarzowym pod monstrancją oraz na kredencji (stoliku w pobliżu ołtarza) w czasie oczyszczania naczyń liturgicznych. Korporał jest składany do środka na 9 części, aby uchronić cząsteczki Najświętszego Sakramentu przed profanacją; jest elementem tzw. bielizny kielichowej. Zgodnie z tradycją ma on symbolizować

Polecamy również:

 • Naczynia liturgiczne

  Kielichy mszalne, patena, monstrancja, kustodia, puszka, ampułki, lawaterz, waskulum Więcej »

 • Księgi liturgiczne

  Księgi liturgiczne to księgi według których odprawia się liturgie oraz nabożeństwa w Kościele. Zawierają one teksty i przepisy dotyczące obrzędów Kościoła Katolickiego. Wszystkie zostały zatwierdzone przez Stolicę Apostolską i obowiązują na całym świecie. Więcej »

 • Tabernakulum - znaczenie

  Tabernakulum (łac. tabernakulum: namiot, przybytek) to ozdobna skrzynka bądź szafka, zamykana na klucz, w której przechowywane są konsekrowane hostie.  Więcej »

 • Krzyż i świeca

  Krzyż (z łac. crux) jest symbolem wiary chrześcijańskiej. Był narzędziem męki i śmierci Chrystusa, przez którą to odkupił On winy całego świata, dlatego postrzegany jest jako znak miłości i zwycięstwa.  Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 2 =
Ostatnio komentowane
Słabe dostałem 1
• 2022-05-19 09:29:27
Bardzo słaba lektura :/
• 2022-05-19 06:45:01
Ważne jest, że przelana pod Monte Cassino polska krew, którą piły czerwone maki nie b...
• 2022-05-18 19:05:56
@ Krzyż, o co Tobie się rozchodzi?
• 2022-05-16 23:41:06
Dzięki pomogło
• 2022-05-16 19:44:12