Krzyż i świeca

Krzyż

Krzyż (z łac. crux) jest symbolem wiary chrześcijańskiej. Był narzędziem męki i śmierci Chrystusa, przez którą to odkupił On winy całego świata, dlatego postrzegany jest jako znak miłości i zwycięstwa.

Chrześcijanie długo lękali się tego symbolu własnej wiary. Upowszechnił się w IV w., kiedy to św. Helena odnalazła relikwie Krzyża Pańskiego. Z kolei dopiero od IX wieku zaczął być wiązany  z przedstawieniem postaci Chrystusa, i to Chrystusa triumfującego, majestatycznego, w szatach królewskich i kapłańskich. Natomiast w późnym średniowieczu pojawiły się tzw. krzyże mistyczne które przedstawiały Chrystusa realistycznie, czyli uniżonego, cierpiącego, rozciągniętego na krzyżu. Właśnie taki wizerunek przetrwał do czasów współczesnych.

Krzyż może przybierać różne formy, wśród których wyróżnia się m.in.: krzyż procesyjny  (będący w każdym kościele), papieski, arcybiskupi, biskupi (tzw. pektorał), a także krzyż łaciński, grecki, jerozolimski oraz krzyż św. Andrzeja (X).

Symbolika krzyża:

- belka pionowa jest symbolem połączenia nieba i ziemi

- belka pozioma  jest symbolem ramion Chrystusa, który chce wszystkich przyciągnąć do siebie (J 12,32) i zjednoczyć ludzi między sobą.

Dzień

Polecamy również:

  • Naczynia liturgiczne

    Kielichy mszalne, patena, monstrancja, kustodia, puszka, ampułki, lawaterz, waskulum Więcej »

  • Księgi liturgiczne

    Księgi liturgiczne to księgi według których odprawia się liturgie oraz nabożeństwa w Kościele. Zawierają one teksty i przepisy dotyczące obrzędów Kościoła Katolickiego. Wszystkie zostały zatwierdzone przez Stolicę Apostolską i obowiązują na całym świecie. Więcej »

  • Tabernakulum - znaczenie

    Tabernakulum (łac. tabernakulum: namiot, przybytek) to ozdobna skrzynka bądź szafka, zamykana na klucz, w której przechowywane są konsekrowane hostie.  Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 4 =
Ostatnio komentowane
przeczytałam ziemniaki zamiast ziemianki
twój stary • 2022-01-16 19:26:37
ok
kasia • 2022-01-16 17:06:50
dziekuje
jan usz • 2022-01-16 16:19:55
witam polecam
Zbyszek • 2022-01-16 12:57:10
rr
a2 • 2022-01-15 13:25:09