Liturgia Godzin - co to jest, jaki jest cel, z czego się składa

Liturgia godzin sięga czasów starożytności. To publiczna, wspólna chrześcijańska modlitwa liturgiczna, którą odmawia się kilka razy jednego dnia. Jest to uświęcenie dnia przez modlitwę w ważnych momentach. Zawsze trzeba się modlić i nie ustawać (Łk 18, 1).

Co to jest Liturgia Godzin?

Liturgia Godzin to codzienna modlitwa Kościoła. Może przyjmować formę zarówno modlitwy publicznej, jak i modlitwy indywidualnej, niemniej zgodnie ze słowami „Ogólnego Wprowadzenia do Liturgii Godzin”: Liturgia godzin nie jest naszą modlitwą prywatną, bo jeśli nawet odmawiana jest samotnie, zawsze jest modlitwą w imieniu Kościoła. [OWLG 108].

W sposób szczególny do modlitwy tej zobowiązani są – poprzez przyjęcie święceń – diakoni, prezbiterzy i biskupi. O tym obowiązku traktuje kanon 1174 z Kodeksu Prawa Kanonicznego.

Jaki jest cel Liturgii Godzin?

Celem Liturgii Godzin jest uświęcenie czasu w ciągu całego dnia, dlatego jest ona podzielona na określone godziny w cyklu całodobowym. Polega ona na odczytywaniu i słuchaniu fragmentów Pisma Świętego (lub innych źródeł) oraz wspólnym recytowaniu lub śpiewaniu psalmów bądź różnych modlitw. Zestaw modlitw na cały dzień nazywany jest Oficjum.

Z czego składa się Liturgia Godzin?

Liturgia Godzin bywa określana przedłużeniem celebracji eucharystycznej. Składa się z:

1) Jutrzni (modlitwy porannej),

2) Nieszporów (modlitwy wieczornej),

3) Tercji (modlitwy przedpołudniowej),

4) Seksty (modlitwy południowej),

5) Nony (modlitwy popołudniowej) i

6) Komplety (modlitwy na zakończenie dnia).

Obecnie modlitwy w ciągu dnia stają się coraz mniej powszechne. Czasem wśród godzin kanonicznych wyróżnia się także Wezwanie (odmawiane na rozpoczęcie modlitwy liturgicznej w danym dniu) oraz Godzinę Czytań (odmawiana obecnie o dowolnej porze dnia).

Każda z tych godzin ma prostą i podobną do siebie strukturę. Składa się bowiem z: wprowadzenia, hymnu, psalmodii (układu trzech psalmów), czytania z pisma Świętego, antyfony (responsorium), modlitwy na zakończenie oraz błogosławieństwa. Kościół zaleca przy tym, aby wszystkie części Liturgii Godzin były śpiewane (poza czytaniami).

Znaczenie brewiarza w Liturgii Godzin

Na potrzeby Liturgii Godzin stworzono osobną księgę liturgiczną zwaną brewiarzem (łac. krótki spis, wyciąg). Z brewiarza mogą korzystać zarówno kapłani, jak i wierni świeccy. Jest on podzielona na IV tomy - każdy z tomów zawiera teksty na inny okres roku liturgicznego:

tom I. Adwent i Okres Bożego Narodzenia

tom II. Wielki Post i Okres Wielkanocy

tom III. Okres Zwykły (od 1 do 17 niedzieli)

tom IV. Okres Zwykły (od 18 do końca roku kościelnego)

W księgarniach katolickich można się także spotkać ze specjalnym Brewiarzem dla świeckich, ograniczonym do 3 godzin: Jutrzni, Nieszporów i Komplety.

Odpowiedniki Liturgii Godzin w innych Kościołach chrześcijańskich

Odpowiedniki Liturgii Godzin można znaleźć w innych Kościołach chrześcijańskich: w Kościołach Wschodnich ( tzw. dobowy cykl nabożeństw), w Kościele anglikańskim oraz w Kościele ewangelickim. W Kościele rzymskokatolickim sama nazwa Liturgia Godzin została wprowadzona w ramach reform po Soborze Watykańskim II. 

Polecamy również:

  • Jutrznia

    Jutrznia to nabożeństwo odprawiane w Kościele katolickim o brzasku nowego dnia. Jest zatem uświeceniem porannych godzin, a równocześnie stanowi wspomnienie zmartwychwstania Jezusa. Więcej »

  • Nieszpory

    Nieszpory są nabożeństwem odprawianym wieczorem, pod koniec dnia. Stanowią przedostatnią część Liturgii Godzin (ostatnią jest Kompleta). Jej początki sięgają IV wieku. Więcej »

  • Kompleta

    Kompleta to ostatnia modlitwa Liturgii Godzin, czyli równocześnie ostatnia modlitwa dnia. Odmawia się ją przed spoczynkiem; może być odmawiana nawet po północy. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 3 =
Ostatnio komentowane
na czym polegają te fundacje i stowarzyszenia? brakuje tu wyjaśnienia i jakiegoś przyk�...
• 2024-11-05 17:38:04
Głupota w tekście! Janusz i Agnieszka się nie związali, bo byli bardzo bliskim kuzynos...
• 2024-10-27 17:40:49
Super
• 2024-10-21 17:09:20
Bardzo trudne.
• 2024-10-21 13:31:17
Dziękuję za krótką acz treściwą syntezę :)
• 2024-09-24 21:14:03