Paulini (pełna nazwa: Zakon Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika; skrót: OSPPE) to zakon katolicki powstały na Węgrzech w 1225 r. Za jego założycieli uważa się bp Bartłomieja z Pécs oraz bł. Euzebiusza z Ostrzyhomia. W 1308 r. Stolica Apostolska oficjalnie zatwierdziła zgromadzenie.
Paulini żyją według reguły św. Augustyna i są zakonem kontemplacyjno-czynnym. W swojej duchowości łączą maryjność, kontemplację Boga w samotności, umiłowanie modlitwy liturgicznej i pokuty, działalność duszpasterską (w tym katechizację, głoszenie rekolekcji, organizowanie pielgrzymek) oraz służbę bliźniemu. Prowadzą zatem pracowity, ubogi i surowy tryb życia.
Paulini czcią otaczają swojego patrona – św. Pawła z Teb, czyli pierwszego pustelnika, który jest dla nich wzorem życia pustelniczego oraz Aniołów Stróżów. Zawołanie zakonu brzmi: Solus cum Deo solo (pol.: „Sam na sam z Bogiem”). Bracia noszą biały habit przepasany białym szerokim pasem, biały szkaplerz, biały kaptur, przy boku różaniec.
W Polsce bracia paulini działają od 1392 r. Sprawują opiekę nad sanktuarium na Jasnej Górze, jednym z najważniejszych ośrodków kultu maryjnego w naszym kraju i na całym świecie. Przy sanktuarium istnieje Wydawnictwo Zakonu