Zakon paulinów - historia, informacje, opis

Paulini (pełna nazwa: Zakon Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika; skrót: OSPPE) to zakon katolicki powstały na Węgrzech w 1225 r. Za jego założycieli uważa się bp Bartłomieja z Pécs oraz bł. Euzebiusza z Ostrzyhomia. W 1308 r. Stolica Apostolska oficjalnie zatwierdziła zgromadzenie.

Paulini żyją według reguły św. Augustyna i są zakonem kontemplacyjno-czynnym. W swojej duchowości łączą maryjność, kontemplację Boga w samotności, umiłowanie modlitwy liturgicznej i pokuty, działalność duszpasterską (w tym katechizację, głoszenie rekolekcji, organizowanie pielgrzymek) oraz służbę bliźniemu. Prowadzą zatem pracowity, ubogi i surowy tryb życia.

Paulini czcią otaczają swojego patrona – św. Pawła z Teb, czyli pierwszego pustelnika, który jest dla nich wzorem życia pustelniczego oraz Aniołów Stróżów. Zawołanie zakonu brzmi: Solus cum Deo solo (pol.: „Sam na sam z Bogiem”).  Bracia noszą biały habit przepasany białym szerokim pasem, biały szkaplerz, biały kaptur, przy boku różaniec.

W Polsce bracia paulini działają od 1392 r. Sprawują opiekę nad sanktuarium na Jasnej Górze, jednym z najważniejszych ośrodków kultu maryjnego w naszym kraju i na całym świecie. Przy sanktuarium istnieje Wydawnictwo Zakonu Paulinów „Paulinianum”. Zajmuje się ono przede wszystkim drukiem pozycji związanych z Matką Bożą. Paulini prowadzą również własną rozgłośnię radiową.

Oprócz Jasnej Góry paulini czuwają jeszcze nad 5 innymi sanktuariami maryjnymi w naszym kraju: w Biechowie, w Leśnej Podlaskiej, w Leśniowie, w Brdowie oraz sanktuarium św. Stanisława Biskupa i Męczennika na Skałce w Krakowie. Prowadzą również 11 parafii.

Współcześnie na świecie jest blisko 500 paulinów, większość z nich to Polacy. Dom generalny paulinów znajduje się w Częstochowie (na Jasnej Górze), ale bracia mają także klasztory w wielu krajach Europy (m. in. na Węgrzech, na Łotwie, Chorwacji, Słowacji, w Niemczech i Włoszech); są obecni w Stanach Zjednoczonych i Australii, a także na misjach w RPA i Kamerunie.

Polecamy również:

 • Zakon benedyktynów - historia, działalność, habit - opis

  Benedyktyni (Zakon Świętego Benedykta; łac. Ordo Sancti Benedicti, stąd skrót: OSB) to zgromadzenie zakonne, którego założycielem był św. Benedykt z Nursji (480-ok.550). Oficjalnie powstało w 529 r. Do pierwszych ośrodków należały klasztory w Subiaco. Więcej »

 • Zakon cystersów - historia, działalność, opis

  Zakon Cystersów (łac. Sacer Ordo Cisterciensis) to katolicki zakon mniszy założony przez św. Roberta z Molesmes w 1098 r. we Francji. Wyodrębnił się on z zakonu benedyktynów – św. Robert, dążąc do odnowy życia klasztornego w duchu pierwotnej reguły, zdecydował się utworzyć nowe opactwo... Więcej »

 • Zakon franciszkanów - historia, zasady, działalność - opis

  Zakon franciszkański, a właściwie Zakon Braci Mniejszych (Ordo Fratrum Minorum; skrót OFM), został założony w 1209 r. przez św. Franciszka z Asyżu. Było to od początku zgromadzenie zaliczane do katolickich zakonów żebraczych, czyli takich, które utrzymują się z jałmużny. Więcej »

 • Zakon Braci Mniejszych Kapucynów - historia, działalność, opis

  Kapucyni (pełna nazwa: Zakon Braci Mniejszych Kapucynów; skrót: OFMCap) należą do rodziny zakonów franciszkańskich, czyli takich, które za swojego założyciela uważają św. Franciszka z Asyżu. Wyodrębnili się w XVI wieku. Więcej »

 • Zakon dominikanów - historia, zasady, charyzmat - opis

  Zakon dominikanów (czyli Zakon Kaznodziejski, Zakon Braci Kaznodziejów, łac. Ordo Fratrum Praedicatorum, skrót: OP) to zakon katolicki, który powstał w 1206 r. w południowej Francji z inicjatywy hiszpańskiego duchownego, św. Dominika Guzmana (od jego imienia zgromadzenie wzięło... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 3 =
Ostatnio komentowane
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42
Mógłby być jeszcze do tego cały utwór napisany.
• 2024-06-03 19:41:43