Pallotyni (właściwa nazwa: Stowarzyszenie Apostolstwa Katolickiego; łac. Societas Apostolatus Catholici; skrót: SAC) to międzynarodowa wspólnota księży i braci zakonnych założona w 1835 r. przez rzymskiego księdza św. Wincentego Pallottiego (1795-1850). Największy rozwój Stowarzyszenia przypadł na przełom XIX/XX wieku. Inicjatorem przeszczepienia SAC na nasz rodzimy grunt był ks. Alojzy Majewski; w Polsce pallotyni pojawili się w 1907 r.
Głównym hasłem Stowarzyszenia są słowa św. Pawła „Miłość Chrystusa przynagla nas” (łac. Caritas Christi urget nos). Z kolei za patronkę pallotyni obrali sobie Maryję, Królową Apostołów.
Księża i bracia są włączani do Stowarzyszenia poprzez akt konsekracji, w której składają przyrzeczenia: czystości, ubóstwa, posłuszeństwa, wytrwania, wspólnoty dóbr i ducha służby. Habit pallotynów to czarna sutanna z pelerynką, przepasana czarnym pasem (klerycy zakładają sutannę bez pelerynki).
Pallotyni za swój główny cel uznają ożywianie oraz szerzenie wiary i miłości na całym świecie. Od początku Stowarzyszenie Apostolstwa Katolickiego było zatem skutecznym narzędziem ewangelizacji. Ponadto św. Wincenty mówił o apostolstwie katolickim jako o apostolstwie powszechnym, czyli dotyczącym także ludzi świeckich. Jego główne myśli w tym temacie zostały oficjalnie potwierdzone przez Sobór Watykański II. Oznacza to, że współcześnie Kościół głosi, iż do pełnienia apostolskiego posłannictwa są upoważnieni i zobowiązani wszyscy ochrzczeni. Pallotyni promują ową współpracę duchownych oraz zakonników z ludźmi świeckimi. Podejmują się także inicjatyw ekumenicznych, czyli pracy na rzecz jedności chrześcijan. Ponadto są nie tylko duszpasterzami, ale również aktywnymi misjonarzami – starają się nieść Ewangelię wszędzie tam, gdzie jej potrzebują ludzie.
Obecnie Stowarzyszenie Apostolstwa Katolickiego liczy ponad 2300 członków na całym świecie. Pallotyni żyją w ponad 300 lokalnych wspólnotach, które są rozsiane na wszystkich kontynentach w ponad 40 krajach. W Polsce prowadzą 35 parafii, w tym 5 sanktuariów (Czarna, Częstochowa, Hodyszewo, Sierpc, Zakopane). Pallotyni zajmują się także działalnością wydawniczą; należą do nich dwa wydawnictwa: Apostolicum i Pallottinum.
Stowarzyszenie Apostolstwa Katolickiego jest częścią integralną Zjednoczenia Apostolstwa Katolickiego. Obok SAC do Zjednoczenia należą: Kongregacja Sióstr Apostolstwa Katolickiego, Kongregacja Sióstr Misjonarek Apostolstwa Katolickiego oraz inne wspólnoty, które inspirują się myślą oraz działalnością św. Wincentego Pallottiego. Jest ono otwarte dla wszystkich członków Ludu Bożego; w tym dla laikatu.