Pallotyni - historia, habit, działalność - opis

Pallotyni (właściwa nazwa: Stowarzyszenie Apostolstwa Katolickiego; łac. Societas Apostolatus Catholici; skrót: SAC) to międzynarodowa wspólnota księży i braci zakonnych założona w 1835 r. przez rzymskiego księdza św. Wincentego Pallottiego (1795-1850). Największy rozwój Stowarzyszenia przypadł na przełom XIX/XX wieku. Inicjatorem przeszczepienia SAC na nasz rodzimy grunt był ks. Alojzy Majewski; w Polsce pallotyni pojawili się w 1907 r.

Głównym hasłem Stowarzyszenia są słowa św. Pawła „Miłość Chrystusa przynagla nas” (łac. Caritas Christi urget nos). Z kolei za patronkę pallotyni obrali sobie Maryję, Królową Apostołów. 

Księża i bracia są włączani do Stowarzyszenia poprzez akt konsekracji, w której składają przyrzeczenia: czystości, ubóstwa, posłuszeństwa, wytrwania, wspólnoty dóbr i ducha służby.  Habit pallotynów to czarna sutanna z pelerynką, przepasana czarnym pasem (klerycy zakładają sutannę bez pelerynki).

Pallotyni za swój główny cel uznają ożywianie oraz szerzenie wiary i miłości na całym świecie. Od początku Stowarzyszenie Apostolstwa Katolickiego było zatem skutecznym narzędziem ewangelizacji. Ponadto św. Wincenty mówił o apostolstwie katolickim jako o apostolstwie powszechnym, czyli dotyczącym także ludzi świeckich. Jego główne myśli w tym temacie zostały oficjalnie potwierdzone przez Sobór Watykański II. Oznacza to, że współcześnie Kościół głosi, iż do pełnienia apostolskiego posłannictwa są upoważnieni i zobowiązani wszyscy ochrzczeni. Pallotyni promują ową współpracę duchownych oraz zakonników z ludźmi świeckimi. Podejmują się także inicjatyw ekumenicznych, czyli pracy na rzecz jedności chrześcijan. Ponadto są nie tylko duszpasterzami, ale również aktywnymi misjonarzami – starają się nieść Ewangelię wszędzie tam, gdzie jej potrzebują ludzie.

Obecnie Stowarzyszenie Apostolstwa Katolickiego liczy ponad 2300 członków na całym świecie. Pallotyni żyją w ponad 300 lokalnych wspólnotach, które są rozsiane na wszystkich kontynentach w ponad 40 krajach. W Polsce prowadzą 35 parafii, w tym 5 sanktuariów (Czarna, Częstochowa, Hodyszewo, Sierpc, Zakopane). Pallotyni zajmują się także działalnością wydawniczą; należą do nich dwa wydawnictwa: Apostolicum i Pallottinum.

Stowarzyszenie Apostolstwa Katolickiego jest częścią integralną Zjednoczenia Apostolstwa Katolickiego. Obok SAC do Zjednoczenia należą: Kongregacja Sióstr Apostolstwa Katolickiego, Kongregacja Sióstr Misjonarek Apostolstwa Katolickiego oraz inne wspólnoty, które inspirują się myślą oraz działalnością  św. Wincentego Pallottiego. Jest ono otwarte dla wszystkich członków Ludu Bożego; w tym dla laikatu.

Polecamy również:

 • Zakon benedyktynów - historia, działalność, habit - opis

  Benedyktyni (Zakon Świętego Benedykta; łac. Ordo Sancti Benedicti, stąd skrót: OSB) to zgromadzenie zakonne, którego założycielem był św. Benedykt z Nursji (480-ok.550). Oficjalnie powstało w 529 r. Do pierwszych ośrodków należały klasztory w Subiaco. Więcej »

 • Zakon cystersów - historia, działalność, opis

  Zakon Cystersów (łac. Sacer Ordo Cisterciensis) to katolicki zakon mniszy założony przez św. Roberta z Molesmes w 1098 r. we Francji. Wyodrębnił się on z zakonu benedyktynów – św. Robert, dążąc do odnowy życia klasztornego w duchu pierwotnej reguły, zdecydował się utworzyć nowe opactwo... Więcej »

 • Zakon franciszkanów - historia, zasady, działalność - opis

  Zakon franciszkański, a właściwie Zakon Braci Mniejszych (Ordo Fratrum Minorum; skrót OFM), został założony w 1209 r. przez św. Franciszka z Asyżu. Było to od początku zgromadzenie zaliczane do katolickich zakonów żebraczych, czyli takich, które utrzymują się z jałmużny. Więcej »

 • Zakon Braci Mniejszych Kapucynów - historia, działalność, opis

  Kapucyni (pełna nazwa: Zakon Braci Mniejszych Kapucynów; skrót: OFMCap) należą do rodziny zakonów franciszkańskich, czyli takich, które za swojego założyciela uważają św. Franciszka z Asyżu. Wyodrębnili się w XVI wieku. Więcej »

 • Zakon dominikanów - historia, zasady, charyzmat - opis

  Zakon dominikanów (czyli Zakon Kaznodziejski, Zakon Braci Kaznodziejów, łac. Ordo Fratrum Praedicatorum, skrót: OP) to zakon katolicki, który powstał w 1206 r. w południowej Francji z inicjatywy hiszpańskiego duchownego, św. Dominika Guzmana (od jego imienia zgromadzenie wzięło... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 3 =
Ostatnio komentowane
zajefajne
• 2024-06-12 14:00:02
q
• 2024-06-10 20:15:55
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42
Mógłby być jeszcze do tego cały utwór napisany.
• 2024-06-03 19:41:43