Zakon pijarów - historia, działalność, szkoły

Pijarzy (oficjalna nazwa: Zakon Kleryków Regularnych Ubogich Matki Bożej Szkół Pobożnych) to męskie zgromadzenie zakonne powstałe w 1621 r. w Rzymie. Jego początki sięgają jednak 1597 r. Wówczas św. Józef Kalasancjusz otworzył w Wiecznym Mieście pierwszą na świecie bezpłatną, powszechną i otwartą dla wszystkich (także dla dzieci innych wyznań) szkołę. W Polsce pijarzy pojawili się w 1642 r.

Hasło zakonu brzmi Pietas et Litterae, czyli „Pobożność i Nauka”. Powołaniem zakonu jest bowiem nauczanie dzieci i młodzieży w duchu pobożności – oprócz trzech ślubów zakonnych pijarzy składają czwarty:  „bezinteresownej troski o nauczanie i wychowanie dzieci i młodzieży”.

Pijarzy w swojej działalności oświatowej rywalizowali z zakonem jezuitów, ale po likwidacji Towarzystwa Jezusowego w 1773 r. przejęli większość ośrodków szkolnych. Odegrali wielką rolę w reformie szkolnictwa w okresie Oświecenia (XVIII w.). Przeprowadzili także modernizację polskiego systemu oświatowego, w tym przyczynili się do powstania Komisji Edukacji Narodowej. W  owym procesie modernizacji brał udział  m.in. wybitny polski poeta Stanisław Konarski, należący do zgromadzenia. Konarski założył w 1740 r. w Warszawie Collegium Nobilium. Szkoła ta dbała o podtrzymywanie nurtów patriotycznych i narodowościowych w młodym pokoleniu Polaków, by przygotować je do przeprowadzenia przebudowy państwa polskiego (był to okres zaborów).

Obecnie pijarzy w Polsce prowadzą głównie działalność oświatową  i wychowawczą – kierują szkołami podstawowymi, gimnazjami i liceami. Zajmują się także świetlicami dla dzieci ubogich i ze środowisk zagrożonych patologiami oraz klubami sportowymi. Bliska jest im również działalność naukowa oraz wydawnicza (Wydawnictwo Zakonu Pijarów oraz Wydawnictwo „eSPe”). W 1990 r. pijarzy polscy rozpoczęli misję ewangelizacyjną w Kamerunie . W naszym kraju ich głównymi ośrodkami są: Kraków, Warszawa, Rzeszów, Łowicz, Jelenia Góra, Bolszewo, Elbląg i Poznań.

Zakon pijarów jest aktualnie obecny w 33 krajach na pięciu kontynentach. Zgromadzenie liczy około 1,5 tysiąca zakonników, w tym 137 Polaków.

Polecamy również:

  • Zakon benedyktynów - historia, działalność, habit - opis

    Benedyktyni (Zakon Świętego Benedykta; łac. Ordo Sancti Benedicti, stąd skrót: OSB) to zgromadzenie zakonne, którego założycielem był św. Benedykt z Nursji (480-ok.550). Oficjalnie powstało w 529 r. Do pierwszych ośrodków należały klasztory w Subiaco. Więcej »

  • Zakon cystersów - historia, działalność, opis

    Zakon Cystersów (łac. Sacer Ordo Cisterciensis) to katolicki zakon mniszy założony przez św. Roberta z Molesmes w 1098 r. we Francji. Wyodrębnił się on z zakonu benedyktynów – św. Robert, dążąc do odnowy życia klasztornego w duchu pierwotnej reguły, zdecydował się utworzyć nowe opactwo... Więcej »

  • Zakon franciszkanów - historia, zasady, działalność - opis

    Zakon franciszkański, a właściwie Zakon Braci Mniejszych (Ordo Fratrum Minorum; skrót OFM), został założony w 1209 r. przez św. Franciszka z Asyżu. Było to od początku zgromadzenie zaliczane do katolickich zakonów żebraczych, czyli takich, które utrzymują się z jałmużny. Więcej »

  • Zakon Braci Mniejszych Kapucynów - historia, działalność, opis

    Kapucyni (pełna nazwa: Zakon Braci Mniejszych Kapucynów; skrót: OFMCap) należą do rodziny zakonów franciszkańskich, czyli takich, które za swojego założyciela uważają św. Franciszka z Asyżu. Wyodrębnili się w XVI wieku. Więcej »

  • Zakon dominikanów - historia, zasady, charyzmat - opis

    Zakon dominikanów (czyli Zakon Kaznodziejski, Zakon Braci Kaznodziejów, łac. Ordo Fratrum Praedicatorum, skrót: OP) to zakon katolicki, który powstał w 1206 r. w południowej Francji z inicjatywy hiszpańskiego duchownego, św. Dominika Guzmana (od jego imienia zgromadzenie wzięło... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 1 =
Ostatnio komentowane
ess
• 2024-12-04 18:43:47
Ciekawe i pomocne
• 2024-12-03 20:41:33
nie jaja nie
• 2024-11-30 20:37:38
pragnę poinformować iż chodziło mi o schemat obrazkowy lecz to co jest napisane nie j...
• 2024-11-28 16:29:46
ciekawe, oczekiwałem tylko kraj-stolica. miłe zaskoczenie ;)
• 2024-11-20 18:11:07