Zakon Braci Mniejszych Kapucynów - historia, działalność, opis

Kapucyni (pełna nazwa: Zakon Braci Mniejszych Kapucynów; skrót: OFMCap) należą do rodziny zakonów franciszkańskich, czyli takich, które za swojego założyciela uważają św. Franciszka z Asyżu. Wyodrębnili się w XVI wieku. Wówczas bowiem doszło w ramach tzw. I Zakonu św. Franciszka (czyli wspólnot męskich) do podziału na trzy gałęzie: Braci Mniejszych Konwentualnych, Braci Mniejszych (obserwantów) i Braci Mniejszych Kapucynów.

Głównym inicjatorem wydzielenia się kapucynów spośród innych wspólnot był Mateusz z Bascio. Powodem powołania nowego zgromadzenia do życia była chęć powrotu do surowej reguły św. Franciszka z Asyżu. Oficjalnie zakon został zatwierdzony w 1528 r. przez papieża Klemensa VII. Sama nazwa kapucyni pochodzi od włoskiego słowa cappucini i oznacza „kapturowcy”. Została nadana zgromadzeniu ze względu na charakterystyczne habity mnichów, które miały duże kaptury.

Na świecie zakon kapucynów liczy ponad 11 000 braci i działa w 93 państwach. Wywodzi się z niego 10 świętych Kościoła katolickiego oraz 25 błogosławionych, w tym św. Ojciec Pio.

Do Polski bracia zostali sprowadzeni przez króla Jana III Sobieskiego w 1681 r. Obecnie w naszym kraju funkcjonują dwie prowincje zakonu: Prowincja Krakowska i Prowincja Warszawska. Należy do nich około 600 braci. Wielu z kapucynów pracuje poza granicami kraju, m.in. na misjach w Czadzie, Republice Centralnej Afryki, Gabonie, Nikaragui.

Kapucyni prowadzą aktywną działalność duszpasterską i służą jako spowiednicy, kaznodzieje, katecheci, kapelani, misjonarze ludowi oraz rekolekcjoniści. Swoją duchowość zwykli definiować zdaniem: Pomiędzy celą a miastem, pomiędzy ciszą a hałasem ulicy

Polecamy również:

 • Zakon benedyktynów - historia, działalność, habit - opis

  Benedyktyni (Zakon Świętego Benedykta; łac. Ordo Sancti Benedicti, stąd skrót: OSB) to zgromadzenie zakonne, którego założycielem był św. Benedykt z Nursji (480-ok.550). Oficjalnie powstało w 529 r. Do pierwszych ośrodków należały klasztory w Subiaco. Więcej »

 • Zakon cystersów - historia, działalność, opis

  Zakon Cystersów (łac. Sacer Ordo Cisterciensis) to katolicki zakon mniszy założony przez św. Roberta z Molesmes w 1098 r. we Francji. Wyodrębnił się on z zakonu benedyktynów – św. Robert, dążąc do odnowy życia klasztornego w duchu pierwotnej reguły, zdecydował się utworzyć nowe opactwo... Więcej »

 • Zakon franciszkanów - historia, zasady, działalność - opis

  Zakon franciszkański, a właściwie Zakon Braci Mniejszych (Ordo Fratrum Minorum; skrót OFM), został założony w 1209 r. przez św. Franciszka z Asyżu. Było to od początku zgromadzenie zaliczane do katolickich zakonów żebraczych, czyli takich, które utrzymują się z jałmużny. Więcej »

 • Zakon dominikanów - historia, zasady, charyzmat - opis

  Zakon dominikanów (czyli Zakon Kaznodziejski, Zakon Braci Kaznodziejów, łac. Ordo Fratrum Praedicatorum, skrót: OP) to zakon katolicki, który powstał w 1206 r. w południowej Francji z inicjatywy hiszpańskiego duchownego, św. Dominika Guzmana (od jego imienia zgromadzenie wzięło... Więcej »

 • Zakon jezuitów - charakterystyka, działalność, informacje

  Jezuici (Towarzystwo Jezusowe; łac. Societas Iesu; skrót SJ) to zakon męski Kościoła Katolickiego, który został założony w 1534 r. przez św. Ignacego Loyolę. Zgromadzenie zatwierdził bullą papieską Regimini militantis eclesiae Paweł III w 1540 r. Do Polski jezuici przybyli w 1564 r. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 4 =
Ostatnio komentowane
okokok
• 2024-02-22 15:33:45
OK
• 2024-02-21 20:23:35
dziękuję bardzo ratujecie mnie
• 2024-02-21 19:08:12
i
• 2024-02-20 09:57:14
Bardzo pomogło mi w zadaniu domowym
• 2024-02-18 10:48:52