Salezjanie - historia, informacje, działalność

Salezjanie (pełna nazwa: Towarzystwo Świętego Franciszka Salezego; łac. Societas Sancti Francisco Salessi; skrót SDB) to katolickie zgromadzenie zakonne, założone w 1859 r. w Turynie (Włochy) przez św. Jana Bosco. W Polsce salezjanie pojawili się w 1898 r.  i w Oświęcimiu utworzyli swoją pierwszą placówkę .

Odwołując się do działalności założyciela, św. Jana Bosco, który całe swoje życie poświęcił pracy na rzecz ludzi młodych, salezjanie za swój charyzmat uznają hasło:  „Być dla młodzieży znakiem miłości Boga”. Ich powołaniem jest zatem praca wśród najuboższej, zaniedbanej moralnie i materialnie młodzieży.

Zajmują się zarówno pracą apostolską  (w tym prowadzeniem szkół, internatów, ośrodków wychowawczych, burs, organizacją oratoriów), jak i pracą misyjną.  Poza tym salezjanie prowadzą własną działalność wydawniczą oraz są zatrudniani jako naukowcy i wykładowcy na wyższych uczelniach (nie tylko katolickich).

Należy nadmienić, że ksiądz Bosco, założyciel salezjanów, wypracował własną metodę wychowawczą, którą zwykł określać systemem prewencyjnym bądź zapobiegawczym. Ów system opiera się na trzech filarach: dobroci, rozumie i religii.

Obok męskiego zakonu salezjanów, św. Jan Bosco w 1872 r. powołał także do życia zgromadzenie Córek Maryi Wspomożycielki Wiernych, czyli salezjanki, które przybyły do Polski w 1922 r. Z kolei w 1876 r. św. Jan Bosco założył również Stowarzyszenie Współpracowników Salezjańskich, złożone z osób świeckich (choć mogli do niego należeć także duchowni), którego głównym celem było wspomaganie w pracy wychowawczej.

Wszystkie te wspólnoty, instytuty zakonne i świeckie grupy apostolskie, które odwołują się i wzorują na działalności św. Jana Bosco, są określane mianem Rodziny Salezjańskiej. W świecie istnieje 21 gałęzi Rodziny Salezjańskiej zrzeszających ponad czterysta tysięcy członków.

Salezjanie (jako zakon męski) obecni są na pięciu kontynentach w 132 krajach świata. Współcześnie zgromadzenie liczy około 16 tysięcy braci. W Polsce znajdują się dwa salezjańskie wyższe seminaria duchowne: w Krakowie i w Lądzie nad Wartą.

Towarzystwo Świętego Franciszka Salezego prowadzi w naszym kraju ponad 30 ośrodków oświatowych i zajmuje dzisiaj pierwsze miejsce wśród wszystkich męskich rodzin zakonnych w Polsce. Do zgromadzenia salezjańskiego należał m.in. Prymas Polski, kardynał August Hlond (1881-1948). 

Ponadto z Towarzystwa Świętego Franciszka Salezego wywodzą się michalici (zgromadzenie św. Michała) i michalitki.

Polecamy również:

 • Zakon benedyktynów - historia, działalność, habit - opis

  Benedyktyni (Zakon Świętego Benedykta; łac. Ordo Sancti Benedicti, stąd skrót: OSB) to zgromadzenie zakonne, którego założycielem był św. Benedykt z Nursji (480-ok.550). Oficjalnie powstało w 529 r. Do pierwszych ośrodków należały klasztory w Subiaco. Więcej »

 • Zakon cystersów - historia, działalność, opis

  Zakon Cystersów (łac. Sacer Ordo Cisterciensis) to katolicki zakon mniszy założony przez św. Roberta z Molesmes w 1098 r. we Francji. Wyodrębnił się on z zakonu benedyktynów – św. Robert, dążąc do odnowy życia klasztornego w duchu pierwotnej reguły, zdecydował się utworzyć nowe opactwo... Więcej »

 • Zakon franciszkanów - historia, zasady, działalność - opis

  Zakon franciszkański, a właściwie Zakon Braci Mniejszych (Ordo Fratrum Minorum; skrót OFM), został założony w 1209 r. przez św. Franciszka z Asyżu. Było to od początku zgromadzenie zaliczane do katolickich zakonów żebraczych, czyli takich, które utrzymują się z jałmużny. Więcej »

 • Zakon Braci Mniejszych Kapucynów - historia, działalność, opis

  Kapucyni (pełna nazwa: Zakon Braci Mniejszych Kapucynów; skrót: OFMCap) należą do rodziny zakonów franciszkańskich, czyli takich, które za swojego założyciela uważają św. Franciszka z Asyżu. Wyodrębnili się w XVI wieku. Więcej »

 • Zakon dominikanów - historia, zasady, charyzmat - opis

  Zakon dominikanów (czyli Zakon Kaznodziejski, Zakon Braci Kaznodziejów, łac. Ordo Fratrum Praedicatorum, skrót: OP) to zakon katolicki, który powstał w 1206 r. w południowej Francji z inicjatywy hiszpańskiego duchownego, św. Dominika Guzmana (od jego imienia zgromadzenie wzięło... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 2 =
Ostatnio komentowane
ok
• 2024-05-20 16:01:25
W filmie nie ma ochronki, Ale strzały do robotników
• 2024-05-18 14:53:16
łatwe
• 2024-05-16 19:37:20
Przydatny na po prawe oceny z historii
• 2024-05-15 14:52:53
Witam, nie wiem czy jeszcze strona jest obsługiwana, ale chciałbym poinformować, iż ni...
• 2024-05-14 16:29:23