Zakon franciszkanów - historia, zasady, działalność - opis

Zakon franciszkański, a właściwie Zakon Braci Mniejszych (Ordo Fratrum Minorum; skrót OFM), został założony w 1209 r. przez św. Franciszka z Asyżu. Było to od początku zgromadzenie zaliczane do katolickich zakonów żebraczych, czyli takich, które utrzymują się z jałmużny. Członkowie wspólnot franciszkańskich bywają także określani minorytami (łac. minor  oznacza „mniejszy”).

Sama nazwa zakonu jest odzwierciedleniem założeń św. Franciszka, który określając siebie i swoich towarzyszy braćmi mniejszymi, chciał podkreślić, że ich życie ma polegać nie na wywyższaniu się, ale  na świadomym wyborze małości, zgodnie z pierwszym zdaniem reguły zakonu: „Życie braci mniejszych polega na zachowaniu świętej Ewangelii Pana naszego Jezusa Chrystusa przez życie w posłuszeństwie, bez własności i w czystości”. Franciszek nakazał swoim braciom praktykować życie w ubóstwie i uniżeniu.

W 1212 r. obok zakonu męskiego, powstał Zakon Ubogich Pań, któremu przewodziła św. Klara, wierna towarzyszka św. Franciszka. Od jej imienia wspólnoty żeńskie zakonu franciszkańskiego nazywa się  potocznie klaryskami.

Tym samym I zakon świętego Franciszka z Asyżu tworzą wspólnoty męskie (w tym: franciszkanie konwentualni, obserwanci, kapucyni), II zakon — zgromadzenia żeńskie (klaryski). Wyróżnia się jednak jeszcze III zakon — Franciszkański Zakon Świeckich (tzw. tercjarze), powstały w 1221 r. Stąd też św. Franciszka z Asyżu obdarzono w Kościele katolickim tytułem „założyciela trzech zakonów”.

Do Polski Zakon Braci Mniejszych dotarł w 1237 r. Pod koniec XIII w. franciszkanie mieli klasztory w wielu krajach europejskich, a ich liczba przekroczyła 30 tys.

W XV wieku nastąpił podział zakonu, zatwierdzony przez papieża Leona X  w 1517 r., na mnichów konwentualnych (w Polsce gałąź ta zachowała nazwę franciszkanów) i obserwantów (w Polsce nazwano ich bernardynami od kościoła św. Bernardyna ze Sieny w Krakowie, ich pierwszej siedziby). W 1528 r. wyodrębnił się także Zakon Braci Mniejszych Kapucynów. Z uwagi na owe podziały franciszkanie bywają traktowani jako zbiór/ rodzina zgromadzeń zakonnych, a nie jeden zakon. Każde z nich bowiem posiada  własne konstytucje, statuty i struktury organizacyjne.

Z zakonem franciszkańskim związane są dwa zawołania: Pax et bonum (Pokój i dobro) oraz Deus meus et omnia (Bóg mój i wszystko (moje). Symbolem franciszkanów jest z kolei grecka litera Tau, przypominająca kształtem krzyż.

Najbardziej znanym polskim świętym z zakonu franciszkanów jest o. Maksymilian M. Kolbe.

Polecamy również:

 • Zakon benedyktynów - historia, działalność, habit - opis

  Benedyktyni (Zakon Świętego Benedykta; łac. Ordo Sancti Benedicti, stąd skrót: OSB) to zgromadzenie zakonne, którego założycielem był św. Benedykt z Nursji (480-ok.550). Oficjalnie powstało w 529 r. Do pierwszych ośrodków należały klasztory w Subiaco. Więcej »

 • Zakon cystersów - historia, działalność, opis

  Zakon Cystersów (łac. Sacer Ordo Cisterciensis) to katolicki zakon mniszy założony przez św. Roberta z Molesmes w 1098 r. we Francji. Wyodrębnił się on z zakonu benedyktynów – św. Robert, dążąc do odnowy życia klasztornego w duchu pierwotnej reguły, zdecydował się utworzyć nowe opactwo... Więcej »

 • Zakon Braci Mniejszych Kapucynów - historia, działalność, opis

  Kapucyni (pełna nazwa: Zakon Braci Mniejszych Kapucynów; skrót: OFMCap) należą do rodziny zakonów franciszkańskich, czyli takich, które za swojego założyciela uważają św. Franciszka z Asyżu. Wyodrębnili się w XVI wieku. Więcej »

 • Zakon dominikanów - historia, zasady, charyzmat - opis

  Zakon dominikanów (czyli Zakon Kaznodziejski, Zakon Braci Kaznodziejów, łac. Ordo Fratrum Praedicatorum, skrót: OP) to zakon katolicki, który powstał w 1206 r. w południowej Francji z inicjatywy hiszpańskiego duchownego, św. Dominika Guzmana (od jego imienia zgromadzenie wzięło... Więcej »

 • Zakon jezuitów - charakterystyka, działalność, informacje

  Jezuici (Towarzystwo Jezusowe; łac. Societas Iesu; skrót SJ) to zakon męski Kościoła Katolickiego, który został założony w 1534 r. przez św. Ignacego Loyolę. Zgromadzenie zatwierdził bullą papieską Regimini militantis eclesiae Paweł III w 1540 r. Do Polski jezuici przybyli w 1564 r. Więcej »

Komentarze (2)
Wynik działania 1 + 4 =
GABRYSIA PLSSS
2022-02-23 15:37:29
mam na piątek prezentacje podajcie ,,Reguła wszystkich zakonów w polsce np. benedyktyni cystersi
koks2
2021-03-17 13:52:07
takie takie nooo dobre ale , jest to nie sprwiedliwe xddd
Ostatnio komentowane
ez
• 2024-05-20 17:04:26
ok
• 2024-05-20 16:01:25
slabiutko ogólniki
• 2024-05-19 14:36:56
W filmie nie ma ochronki, Ale strzały do robotników
• 2024-05-18 14:53:16
łatwe
• 2024-05-16 19:37:20