Św. Antoni z Padwy - biografia, zasługi, patronat

Św. Antoni urodził się w Lizbonie w 1195 r. jako Ferdynard Bulonne w zamożnej mieszczańskiej rodzinie. Prawdopodobnie w piętnastym roku życia wstąpił w rodzinnym mieście do Kanoników Regularnych św. Augustyna. Spędził tam dwa lata, aby następnie przenieść się do klasztoru w pobliskiej Coimbrze, gdzie pobierał nauki z zakresu teologii. W 1219 r. otrzymał święcenia kapłańskie.

W 1220 r. Ferdynand był świadkiem sprowadzenia do Coimbry ciał pięciu misjonarzy, męczenników franciszkańskich z Maroka, którzy zginęli z rąk Arabów. Będąc pod wrażeniem ich oddania Chrystusowi, sam postanowił zostać misjonarzem-męczennikiem i podjął decyzję wstąpienia do braci mniejszych w klasztorze-pustelni w Olivanez, gdzie przyjął imię zakonne Antoni. Wkrótce udał się do Maroka, ale nie zniósłszy klimatu zachorował i musiał wracać do ojczyzny. W drodze powrotnej do Portugalii burza zapędziła jego statek na Sycylię. Stamtąd pojechał na kapitułę generalną do Asyżu (1221 r.), gdzie osobiście poznał św. Franciszka.

Przez jakiś czas św. Antoni przebywał w eremie w Montepaolo w pobliżu Forli, gdzie pogłębiał swoje życie wewnętrzne i z zamiłowaniem rozczytywał się w Piśmie Świętym. Okazał się utalentowanym kaznodzieją, co spowodowało, że porzucił życie pustelnika, aby głosić słowo Boże i prowadzić działalność duszpasterską. Nie osiadał w jednym miejscu, tylko przemierzał miasta i wioski, nawołując mieszkańców do poprawy postępowania i pokuty. Wszędzie spotykał się z miłym przyjęciem i zainteresowaniem, a jego kazania gromadziły tak wielkie tłumy, że był zmuszony wygłaszać je na placach, gdyż kościoły nie mieściły słuchaczy. Cechował się elokwencją, świetną pamięcią, szeroką wiedzą i silnym, czystym głosem. Pracował przez dwa lata w północnych Włoszech, a następnie udał się do Francji, gdzie zwalczał herezję katarów (1225-1227) i wykładał na uniwersytetach w Montpellier i Tuluzie.

W 1227 r. wrócił do Włoch i został wybrany prowincjałem Emilii i Mediolanu. Urząd sprawował przez trzy lata. W 1230 r. przybył do Padwy. Wówczas rozpoczął się najbardziej intensywny okres swojej działalności kaznodziejskiej św. Antoniego. Zabiegał nie tylko o nawrócenie i poprawę postępowania wiernych, ale także zaangażował się w sprawy społeczne – zwalczał lichwę, więzienie dłużników i wyzysk biednych. Wyczerpany pracą usunął się do Camposampiero, gdzie zachorował. Zmarł 13 czerwca 1231 r. w klasztorze klarysek z Arcella w wieku 36 lat. Zaledwie rok później, 30 maja 1232 r., w poczet świętych zaliczył go papież Grzegorz IX. O tak rychłej kanonizacji zadecydowały rozliczne cuda i łaski, jakich wierni doznawali na grobie św. Antoniego. Dzisiaj wznosi się potężna bazylika, jedno z najbardziej popularnych sanktuariów w Europie.

Święty Antonii był obdarzony wieloma charyzmatami – miał dar bilokacji (przebywania w dwóch miejscach jednocześnie), czytania w ludzkich sumieniach, proroctwa. Pozostawił po sobie dorobek pisarski, m.in. Kazania niedzielne oraz Kazania na święta. Z tego względu w 1946 r. Pius XII ogłosił Antoniego doktorem Kościoła, tytułując go Doktorem Ewangelicznym.

Wspomnienie liturgiczne św. Antoniego z Padwy obchodzone jest 13 czerwca. W ikonografii przedstawiany jest w habicie franciszkańskim; nieraz głosi kazanie, czasami trzyma Dzieciątko Jezus. Jego atrybutami są: księga, lilia, serce, ogień – symbol gorliwości, chleb, osioł, ryba.

W Polsce święty cieszy się szczególnym kultem w Leżajsku, Przeworsku i Radecznicy.

Patronat

Św. Antoni z Padwy jest patronem zakonów: franciszkanów, antoninek oraz wielu bractw; jest patronem miast: Padwy, Lizbony, Padeborn, Splitu; dzieci, górników, małżeństw, narzeczonych, położnic, ubogich, podróżnych, ludzi i rzeczy zaginionych.

Polecamy również:

 • Św. Ojciec Pio - biografia, stygmaty

  Św. o. Pio jest uważany za jednego z najsłynniejszych mistyków i stygmatyków współczesnych czasów. Urodził się na południu Włoch w Petrelcinie 25 maja 1887 r. Pochodził z ubogiej i prostej rodziny Forgione, a na chrzcie otrzymał imię Francesco (Franciszek). Więcej »

 • Św. Jan od Krzyża - biografia, zasługi, patronat

  Św. Jan od Krzyża urodził się w 1542 r. w Fontiveros, w pobliżu miasta Avila w Hiszpanii. Był dzieckiem Gonzaleza de Yepes i Katarzyny Alvarez. Jego dzieciństwo nie należało do najłatwiejszych – w drugim roku życia został osierocony przez ojca, a parę lat później matka oddała go do przytułku. Więcej »

 • Św. Teresa z Avila - biografia, zasługi, patronat

  Św. Teresa (de Cepeda y Ahumada; nazywana również Teresą od Jezusa, Teresą Wielką) urodziła się 28 marca 1515 r. w miejscowości Avila w Hiszpanii. Pochodziła ze szlacheckiej i zamożnej rodziny. Więcej »

 • Św. Franciszek z Asyżu - biografia, zasługi, patronat

  Św. Franciszek przyszedł na świat w Asyżu w 1182 r. Pochodził z bogatej rodziny kupieckiej Bernardone. Na chrzcie świętym otrzymał imię Jan, ale rodzice zdrobniale i żartobliwie zwykli go nazywać Francesco i imię to przylgnęło do niego na zawsze. Więcej »

 • Św. Hildegarda z Bingen - biografia, zasługi, patronat

  Św. Hildegarda urodziła się 16 września 1098 w Rupertsbergu koło Bingen w Niemczech. Pochodziła z licznej, szlacheckiej rodziny. Już w wieku ośmiu lat, zgodnie z tradycją dziesięciny, została poświęcona Kościołowi.  Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 4 =
Ostatnio komentowane
Błąd w roku urodzenia. Jesienin urodził się w 1895 roku.
• 2024-04-14 15:08:13
lub9ie życię m0i dr0dz3
• 2024-04-14 11:30:33
Co za wstyd pomyśleć, że ja nie istnieje.
• 2024-04-12 15:30:23
supier
• 2024-04-11 18:27:13
bardzo pomocne
• 2024-04-09 17:22:24