Św. Łucja - biografia, zasługi, patronat

Św. Łucja żyła na przełomie III/IV w. i pochodziła z Syrakuz na Sycylii ze znakomitej rodziny. Była jedynaczką przeznaczoną na żonę dla pewnego bogatego młodzieńca.  Jednakże kiedy jej matka, Eutychia, ciężko zachorowała, Łucja udała się do grobu św. Agaty do pobliskiej Katanii, aby tam ją prosić o zdrowie. Wówczas ukazała jej się sama święta i przepowiedziała młodej dziewczynie rychłą śmierć męczeńską, prosząc, aby odpowiednio przygotowała się na nią. Gdy Łucja powróciła do Syrakuz, cofnęła wolę wyjścia za mąż i rozdała swój majątek ubogim oraz złożyła ślub dozgonnej czystości.

Wkrótce z rozkazu cesarza Dioklecjana wybuchło jedno z największych prześladowań chrześcijan. Wówczas niedoszły mąż Łucji zdradził ją i doniósł rzymskiemu urzędnikowi, że jest chrześcijanką. Legenda głosi, że jej męczeńską śmierć poprzedziły cudowne wydarzenia: w chwili, gdy chciano Łucję zabrać, żadna moc ludzka nie mogła jej ruszyć z miejsca; wtedy okrutny sędzia rozkazał rozpalić ogień wokoło kobiety, ale i ogień nie dotknął jej ciała.

Łucja została ścięta mieczem 13 grudnia ok. 304 roku. Jej relikwie były między rokiem 1204 a 2004 przechowywane w Wenecji; obecnie znajdują się w Syrakuzach.

Liturgiczny obchód

Polecamy również:

 • Św. Ojciec Pio - biografia, stygmaty

  Św. o. Pio jest uważany za jednego z najsłynniejszych mistyków i stygmatyków współczesnych czasów. Urodził się na południu Włoch w Petrelcinie 25 maja 1887 r. Pochodził z ubogiej i prostej rodziny Forgione, a na chrzcie otrzymał imię Francesco (Franciszek). Więcej »

 • Św. Jan od Krzyża - biografia, zasługi, patronat

  Św. Jan od Krzyża urodził się w 1542 r. w Fontiveros, w pobliżu miasta Avila w Hiszpanii. Był dzieckiem Gonzaleza de Yepes i Katarzyny Alvarez. Jego dzieciństwo nie należało do najłatwiejszych – w drugim roku życia został osierocony przez ojca, a parę lat później matka oddała go do przytułku. Więcej »

 • Św. Teresa z Avila - biografia, zasługi, patronat

  Św. Teresa (de Cepeda y Ahumada; nazywana również Teresą od Jezusa, Teresą Wielką) urodziła się 28 marca 1515 r. w miejscowości Avila w Hiszpanii. Pochodziła ze szlacheckiej i zamożnej rodziny. Więcej »

 • Św. Franciszek z Asyżu - biografia, zasługi, patronat

  Św. Franciszek przyszedł na świat w Asyżu w 1182 r. Pochodził z bogatej rodziny kupieckiej Bernardone. Na chrzcie świętym otrzymał imię Jan, ale rodzice zdrobniale i żartobliwie zwykli go nazywać Francesco i imię to przylgnęło do niego na zawsze. Więcej »

 • Św. Hildegarda z Bingen - biografia, zasługi, patronat

  Św. Hildegarda urodziła się 16 września 1098 w Rupertsbergu koło Bingen w Niemczech. Pochodziła z licznej, szlacheckiej rodziny. Już w wieku ośmiu lat, zgodnie z tradycją dziesięciny, została poświęcona Kościołowi.  Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 1 + 3 =
osoba któa w to uwierzyła
2018-09-13 10:16:58
kłamiecie mnie
Ostatnio komentowane
okej nikt nie pytał
Dawid Struczyński • 2021-10-23 17:37:30
Dziekuje
MajMos • 2021-10-20 14:36:02
Dziękuję :)
:) • 2021-10-19 17:04:53
po jakiego uda ktoś to wymyślał
czarnypjes • 2021-10-17 16:53:04
doobry artykuł
Jan Marcalik • 2021-10-15 16:22:46