Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Podbój Azji Mniejszej i Grecji przez Rzym

Ostatnio komentowane
Według mnie bardzo przydatne dzięki temu tekstowi mniej więcej zrozumiałam jak dział...
Emilia • 2018-07-26 20:05:25
@Hasher To zależy już od tłumacza przekładu(Pisma zostały napisane w kilku językach ...
Hgfhfg • 2018-07-09 11:34:37
ok
andrzej duda • 2018-06-14 10:31:18
Super na spr.
Evogy • 2018-06-07 17:45:08
mega
Zuza • 2018-06-06 17:25:41
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Podboje Rzymu - Grecja

Macedonia była postrzegana przez Rzym, jako jego najgroźniejszy wróg na wschodzie. Z tego powodu starał się nawiązywać liczne sojusze z greckimi polis, gwarantując im niezależność. W ówczesnym czasie najsilniejszą pozycje stanowił Związek Etolski, który jednak odnosił się wrogo wobec Rzymu i jego polityki ekspansyjnej.

Zawarto porozumienie między Etolami, a królem Antiochem III – władcą hellenistycznym największego państwa od czasów Aleksandra Wielkiego, który przybył do Grecji na ich zaproszenie.

Antioch przybył do Grecji jednak ze zbyt małą ilością wojska. Liczył prawdopodobnie na pomoc oddziałów greckich miast. Większość z nich podzielona, nie dość że nie zamierzała go wspierać, to część od razu opowiedziała się po stronie Rzymu. W ostatecznym rozrachunku armia wodza hellenistycznego została rozgromiona przez siły rzymskie pod dowództwem konsula – Maniusza Acyliusza Glabriona.

Po podporządkowaniu sobie sytuacji w Grecji, Rzym rozpoczął bezwzględną politykę wobec tego obszaru. Ingerowano praktycznie we wszystkie istotne sprawy wewnętrzne poszczególnych polis. Przez Grecję przelała się fala gwałtów i grabieży, część Greków została sprzedana w niewolę. Ponadto

Polecamy również:

Komentarze (0)
4 + 3 =