Główne prawdy wiary to podstawa nauczania Kościoła Katolickiego. Stanowią drogowskaz dla każdego wierzącego. Jest szcześć głównych prawd wiary. Poniżej znajdziesz więcej informacji. Sprawdź swoją wiedzę!
Główne prawdy wiary - tekst
1) Jest jeden Bóg.
2) Bóg jest Sędzią sprawiedliwym, który za dobro wynagradza, a za zło karze.
3) Są trzy Osoby Boskie : Bóg Ojciec, Syn Boży i Duch Święty.
4) Syn Boży stał się człowiekiem i umarł na krzyżu dla naszego zbawienia.
5) Dusza ludzka jest nieśmiertelna.
6) Łaska Boska jest do zbawienia koniecznie potrzebna.
Główne prawdy wiary - ich znaczenie i interpretacja
1) Jest jeden Bóg - interpretacja
Chrześcijaństwo oparte jest na dogmacie wiary w jednego Boga, czyli jest religią monoteistyczną. Pierwsze przykazanie Dekalogu zabrania wiary w inne bóstwa poza Jednym Panem, a tym samym oddawania im czci, czyli bałwochwalstwa. Przy czym bałwochwalstwa nie należy ograniczać wyłącznie do kultów pogańskich – jest nim również ubóstwianie wszystkiego tego, co nie jest Bogiem np. władzy, pieniędzy ( Nie możecie służyć Bogu i Mamonie – Mt 6, 24), przodków, państwa. Kościół podkreśla, że chrześcijanin powinien odrzucić wszystkie formy wróżbiarstwa (m.in. horoskopy, astrologię czy jasnowidztwo), praktyki magii, czarów gdyż występują one w sprzeczności w wiarą w jednego Boga.
2) Bóg jest Sędzią sprawiedliwym, który za dobro wynagradza, a za zło karze - interpretacja
Bóg każe człowieka za złe uczynki i wynagradza za dobre. Każda jego decyzja jest sprawiedliwa. Podstawą Twego tronu sprawiedliwość i prawo; przed Tobą kroczą łaska i wierność (Ps 89,15). Równocześnie Bóg jest cierpliwy i nie osądza od razu grzeszników, dając im szansę na poprawę. Bowiem Bóg chce zbawić wszystkich ludzi. Ponadto Bóg jest miłosierny - nawet kiedy człowiek popełnia błąd, to może liczyć na litość, współczucie i pomoc Pana. Bóg nigdy nie zostawia ludzi w potrzebie i zawsze obdarza wsparciem.
3) Są trzy Osoby Boskie: Bóg Ojciec, Syn Boży i Duch Święty - interpretacja
Chrześcijaństwo jest religią monoteistyczną, co oznacza, że opiera się na wierze w jednego i jedynego Boga. Jednak równocześnie Bóg chrześcijański istnieje w trzech Osobach. Trójca Święta to: Bóg Ojciec, Syn Boży i Duch Święty. Nie należy jednak chrześcijaństwa traktować jako triteizmu, czyli wiarę w trzech bogów.
W teologii z jednej strony podkreśla się jedność Boga, a z drugiej odrębność Osób Trójcy. W konsekwencji często dochodzi do zjawiska apropriacji, czyli przydzielania konkretnego działaniu lub przymiotu Boga tylko jednej z Osób. Na tej zasadzie dzieło stworzenia przypisuje się Bogu Ojcu, odkupienie Synowi Bożemu, a uświęcenie - Duchowi Świętemu. W rzeczywistości jednak są one wspólne Trójcy jako całości. Kościół katolicki przyjmuje bowiem, że wszystkie Osoby Trójcy mają tę samą naturę, substancję i godność oraz są doskonale równe. Mówi się o „Trójcy współistotnej”.
4) Syn Boży stał się człowiekiem i umarł na krzyżu dla naszego zbawienia - interpretacja
Jednym z podstawowych dogmatów wiary chrześcijańskiej jest przekonanie, że Jezus Chrystus, który jest Synem Bożym, stał się człowiekiem, aby umrzeć na krzyżu i odkupić grzechy wszystkich ludzi. W tym objawiła się miłość Boga ku nam, że zesłał Syna swego Jednorodzonego na świat, abyśmy życie mieli dzięki Niemu (1J 4, 9). Kościół posługuje się na określenie tego wydarzenia pojęciem Wcielenie.
Samo imię Jezusa z hebrajskiego oznacza „Bóg zbawia”. Tym samym wyraża zarówno Jego boską naturę, jak i zawiera cel posłannictwa, którym jest zbawienie wszystkich ludzi. Jezus przywrócił rodzajowi ludzkiemu łaskę i usprawiedliwienie, które zostały utracone przez grzech pierwszych rodziców. Dzięki Jezusowi ludzie na powrót stali się „dziećmi Bożymi”.
5) Dusza ludzka jest nieśmiertelna - interpretacja
Człowiek posiada zatem zarówno ciało, jak i duszę. Dusza jest tym co najbardziej wewnętrzne i wartościowe w człowieku; jest zasadą duchową w człowieku; bytem niematerialnym. Ciało człowieka jest ożywiane przez duszę i uznawana bywa ona za jego „formę”. Każda dusza jest bezpośrednio stworzona przez Boga; od Niego pochodzi, nie jest „produktem” ziemskich rodziców, czyli nie ma żadnego materialnego początku. Dusza jest zatem nieśmiertelna, w przeciwieństwie do ciała, które po śmierci człowieka ulega zniszczeniu. Dusza jest rozumna, obdarzona świadomością i wolną wolą, tak za życia na ziemi, jak i po śmierci.
6) Łaska Boska jest do zbawienia koniecznie potrzebna - interpretacja
Łaska Boża jest najważniejszym i największym z darów Boga dla ludzi, ponieważ bez niej nikt nie ma szansy na zbawienie. Nie jest to jednak dar, na który można samemu zapracować dobrymi uczynkami, ani zdobyć własnymi siłami. Bóg obdarza łaską za darmo, z miłości. Ów dar chrześcijanie zawdzięczają Jezusowi Chrystusowi: Podczas gdy Prawo zostało nadane przez Mojżesza, łaska i prawda przyszły przez Jezusa Chrystusa ( J 1,17). Dzięki swojemu ziemskiemu życiu, męce i śmierci Syn Boży zdobył łaskę dla wszystkich ludzi. Zostaną jednak zbawieni Ci, którzy swoją łaskę pomnażają, współdziałają z nią. Ponieważ łaska jest darem wewnętrznym, niewidzialnym, to nie można jej poznać opierając się empirycznym doświadczeniu. Rozważając żywoty świętych czy analizując dobrodziejstwa, którymi Bóg obdarza człowieka można jednak zauważyć działanie łaski.