Akt wiary
Wierzę w Ciebie, Boże żywy, w Trójcy Jedyny prawdziwy.
Wierzę, coś objawił, Boże, Twe słowo mylić nie może.
Wiara jest odpowiedzią, jaką człowiek daje Bogu; odpowiedzią na Jego Objawienie. Jest możliwa tylko dzięki łasce Bożej i wewnętrznej pomocy Ducha Świętego. Wiąże się z całkowitym poddaniem się Panu – poddaniem zarówno rozumu, jak i woli. Wzorem posłuszeństwa wiary są Abraham („ojciec wszystkich wierzących”) oraz Maryja.
Akt nadziei
Ufam Tobie, boś Ty wierny, Wszechmocny i miłosierny.
Dasz mi grzechów odpuszczenie, łaskę i wieczne zbawienie.
Plany Boga wobec ludzkości pozostają dla człowieka nieznane, jednak nigdy nie powinien przestać ufać Panu i wierzyć w Jego chęć zbawienia wszystkich ludzi. Bóg troszczy się o każde stworzenie, dlatego nawet kiedy człowiek popełnia błąd, to może liczyć na Jego litość, współczucie i pomoc. Okazywanie nadziei jest ściśle związane z wiarą w miłosierdzie Boga, w Jego wsparcie oraz wszechmoc. Dla Niego nie ma bowiem rzeczy niemożliwych i spraw beznadziejnych.
Akt miłości
Boże, choć Cię nie pojmuję, jednak nad wszystko miłuję.
Nad wszystko, co jest stworzone, boś Ty Dobro nieskończone.
W nauczaniu Jezusa przykazanie miłości Boga i miłości bliźniego zajęły pierwsze miejsce – miłość stanowi centrum moralności chrześcijańskiej. Sam Bóg jest nazywany, przez św. Jana, Miłością (1 J 4,16). Bóg umiłował bowiem swoje stworzenie – człowieka – tak bardzo, że oddał swojego Syna, aby ten umarł za grzechy wszystkich ludzi. Każdy wierny powinien zatem kierować się w swoim życiu miłością. Już sama wiara „działa przez miłość” (Ga 5, 6).
Akt żalu
Ach, żałuję za me złości, jedynie dla Twej miłości.
Bądź miłościw mnie grzesznemu, dla Ciebie odpuszczam bliźniemu.
Żal za grzechy został określony przez Sobór Trydencki jako „ból duszy i znienawidzenie popełnionego grzechu z postanowieniem niegrzeszenia w przyszłości”. Jest on warunkiem koniecznym, aby Bóg wybaczył człowiekowi jego złe uczynki. Ta postawa skruchy powinna wypływać z miłości do Pana. Należy do tzw. aktów penitenta (aktów pokutującego).