Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Pseudo-Dionizy Areopagita - życiorys, poglądy

Pseudo-Dionizy (Dionizy Areopagita) to tajemniczy filozof i teolog chrześcijański, żyjący na przełomie V i VI w., którego prawdziwe imię do dziś pozostaje nieznane.

Jego pseudonim, Dionizy-Areopagita, nawiązywał do fragmentu Dziejów Apostolskich (Dz 17), opowiadającym o tym, jak św. Paweł przemawiał na Areopagu w Atenach do elity intelektualnego świata Grecji.  Tylko nieliczni wówczas uwierzyli i przyłączyli się do Apostoła. Wśród nich – według relacji św. Łukasza – był właśnie Dionizy Areopagita oraz kobieta imieniem Damaris.

Przez całe średniowiecze wierzono, że ów nawrócony Dionizy i Dionizy-teolog to ta sama osoba. Mistyfikacja autora zostało zdemaskowana dopiero przez renesansowego humanistę L. Valla. Obecnie przeważa pogląd że Pseudo-Dionizy był Grekiem, prawdopodobnie mnichem, piszącym w Syrii.

Pseudo-Dionizy jest autorem neoplatońskich pism teologicznych:  O imionach boskich, O teologii mistycznej, O hierarchii niebieskiej i O hierarchii kościelnej oraz 10 listów. Jego dzieła wywarły duży wpływ na kształtowanie się średniowiecznej myśli teologicznej. Przez długie wieki był również autorytetem chrześcijańskiej filozofii mistycznej, ze względu na swój nacisk na transcendencję Boga –  według Pseudo-Dionizego Boga da się ująć jedynie przez mistyczne jednoczenie się z Nim, gdyż jest poza wszelkim bytem i poza rozumem. Z jego nauki korzystał m.in. św. Bonawentura, wielki teolog franciszkański, żyjący w XIII w.

Pseudo-Dionizy był zwolennikiem tzw. teologii negatywnej. Podkreślał bowiem, że nawet najszczytniejsze pojęcia Boga nie sięgają nigdy Jego prawdziwej wielkości; są zawsze nieodpowiednie. Bóg jest ponad wszelkimi pojęciami i łatwiej człowiekowi jest powiedzieć, czym Bóg nie jest, aniżeli wyrazić, czym On naprawdę jest.

Zobacz również

 • Św. Hieronim ze Strydonu - życiorys, informacje, poglądy

  Święty Hieronim, zaliczany do grona doktorów Kościoła, przyszedł na świat około 345 r. w Strydonie (dzisiejsza Chorwacja bądź Słowenia). Pochodził z bogatej, chrześcijańskiej rodziny. Dzięki zamożności swoich rodziców udał się na studia do Rzymu, gdzie pobierał nauki u mistrzów łaciny i retoryki.

  Więcej
 • Św. Augustyn z Hippony - poglądy, dzieła, jako Ojciec Kościoła

  Święty Augustyn jest zaliczany do grona Ojców Apostolskich oraz doktorów Kościoła. Przyszedł na świat się 13 listopada 354 r. w Tagaście (tereny północnej Afryki), w średniozamożnej rodzinie urzędnika państwowego Patrycjusza. Chociaż jego matka Monika (późniejsza święta) była głęboko wierzącą c...

  Więcej
 • Św. Polikarp ze Smyrny - informacje, patron

  Św. Polikarp urodził się około 80-82 r. w rodzinie greckiej. Był ukochanym uczniem Jana Apostoła. To właśnie św. Jan miał ustanowić Polikarpa biskupem w Smyrnie (dzisiejszy Izmir w Turcji). Swoim Kościołem rządził około sześćdziesięciu lat.

  Więcej
 • Św. Jan Chryzostom - biografia, dzieła, patron

  Św. Jan Chryzostom przyszedł na świat ok. 349 r. w arystokratycznej rodzinie chrześcijańskiej, w stolicy ówczesnej prowincji syryjskiej – w Antiochii. We wczesnym dzieciństwie został osierocony przez ojca Sekundusa, wysokiej rangi oficera. W tej sytuacji wychowaniem Jana zajęła się jego matka Antuza, pochodząca z Grecji...

  Więcej
 • Euzebiusz z Cezarei - kim był, jako Ojciec Kościoła. Był chrześcijaninem czy poganinem?

  Euzebiusz przyszedł na świat około 265 r. na terenie Palestyny, najprawdopodobniej w Cezarei. Tam też pobierał nauki od Pamila (Pamfiliusza), z którym wspólnie napisał „Obronę Orygenesa”. Około 313 r. został biskupem miasta i nie opuścił swojego Kościoła aż do śmierci w 339/340 r.

  Więcej

Losowe zadania

 • Względność ruchu

  Pasażer jadzie autobusem, względem jakich ciał: na zewnatrz autobusu bedzie w ruchu, a w jakich spoczynku  we wnątrz autobusu bedzie w ruchu, a w jakich spoczynku

  0 Odpowiedz Więcej
 • Socjolekty - odmiany

  Dokończ poniższe zdania: 1. Odmiany socjolektów typowe dla poszczegónych grup zawodowych to ___________ . 2. Odmiany socjolektów charakterystyczne dla środwisk prowadzących nielegalną działalność to __________ .

  1 Odpowiedz Więcej
 • Cechy tekstów publicystycznych

  Wskaż, który gatunek publicystyczny charakteryzuje poniższy fragment:   Jest gatunkiem typowo dziennikarskim, którego podstawą jest informacja, wokół które obudowuje się tekst za pomocą środków językowych i stylistycznych. Jego zadaniem jest kształtowanie opinii czytelnika na wybrany temat. Może t...

  0 Odpowiedz Więcej
 • Oporniki połączone równolegle

  Dwie żarówki o rezystancji 12Ω i 24Ω połączono równolegle i podłączono do nich napięcie 230V. Oblicz opór zastępczy oraz natężenie w całym obwodzie.

  0 Odpowiedz Więcej
 • Cechy charakterystyczna dla poszczególnych królestw

  Podaj cechy organizmów, które pozwolą przyporządkować je do poszczególnych królestw.

  0 Odpowiedz Więcej
Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 5 =
Ostatnio komentowane
Synod w Jamni zaczyna być podważany jako niezaistniały.
Marcin • 2020-08-01 22:23:11
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28