Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Euzebiusz z Cezarei - kim był, jako Ojciec Kościoła. Był chrześcijaninem czy poganinem?

Euzebiusz przyszedł na świat około 265 r. na terenie Palestyny, najprawdopodobniej w Cezarei. Tam też pobierał nauki od Pamila (Pamfiliusza), z którym wspólnie napisał „Obronę Orygenesa”. Około 313 r. został biskupem miasta i nie opuścił swojego Kościoła aż do śmierci w 339/340 r.

Na synodzie w Antiochii w 325 r. Euzebiusz został oskarżony o ukryte podzielanie twierdzeń Ariusza, gdyż nie zgadzał się na zapis, że Syn Boży nie jest stworzeniem. Nie został jednak oficjalnie potępiony, na co wskazuje jego uczestnictwo w Soborze w Nicei, gdzie odegrał jedną z głównych ról. Podpisał wówczas ustalone przez zgromadzenie wyznanie wiary, będące potwierdzeniem pełnej boskości Syna Bożego i jego „współistotności”  Ojcu. Nadal utrzymywał jednak kontakty z arianami i brał udział w ich synodach.

Przede wszystkim Euzebiusz jest znany ze swojej działalności pisarskiej. Jego najważniejszym dziełem jest zawarta w dziesięciu księgach „Historia kościoła”, w której podjął się refleksji i oceny trzech wieków chrześcijaństwa do 324r r., w którym Konstantyn, po porażce Licyniusza, ogłoszony został jedynym cesarzem Rzymu. Dzięki tej pozycji Euzebiusza okrzyknięto „Ojcem historiografii chrześcijańskiej”.

Zobacz również

 • Św. Hieronim ze Strydonu - życiorys, informacje, poglądy

  Święty Hieronim, zaliczany do grona doktorów Kościoła, przyszedł na świat około 345 r. w Strydonie (dzisiejsza Chorwacja bądź Słowenia). Pochodził z bogatej, chrześcijańskiej rodziny. Dzięki zamożności swoich rodziców udał się na studia do Rzymu, gdzie pobierał nauki u mistrzów łaciny i retoryki.

  Więcej
 • Św. Augustyn z Hippony - poglądy, dzieła, jako Ojciec Kościoła

  Święty Augustyn jest zaliczany do grona Ojców Apostolskich oraz doktorów Kościoła. Przyszedł na świat się 13 listopada 354 r. w Tagaście (tereny północnej Afryki), w średniozamożnej rodzinie urzędnika państwowego Patrycjusza. Chociaż jego matka Monika (późniejsza święta) była głęboko wierzącą c...

  Więcej
 • Św. Polikarp ze Smyrny - informacje, patron

  Św. Polikarp urodził się około 80-82 r. w rodzinie greckiej. Był ukochanym uczniem Jana Apostoła. To właśnie św. Jan miał ustanowić Polikarpa biskupem w Smyrnie (dzisiejszy Izmir w Turcji). Swoim Kościołem rządził około sześćdziesięciu lat.

  Więcej
 • Św. Jan Chryzostom - biografia, dzieła, patron

  Św. Jan Chryzostom przyszedł na świat ok. 349 r. w arystokratycznej rodzinie chrześcijańskiej, w stolicy ówczesnej prowincji syryjskiej – w Antiochii. We wczesnym dzieciństwie został osierocony przez ojca Sekundusa, wysokiej rangi oficera. W tej sytuacji wychowaniem Jana zajęła się jego matka Antuza, pochodząca z Grecji...

  Więcej
 • Pseudo-Dionizy Areopagita - życiorys, poglądy

  Pseudo-Dionizy (Dionizy Areopagita) to tajemniczy filozof i teolog chrześcijański, żyjący na przełomie V i VI w., którego prawdziwe imię do dziś pozostaje nieznane.

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 4 =
Ostatnio komentowane
Dzięki, przydało się
Dawid • 2020-03-29 17:09:29
Jest ok:)
Nikusia • 2020-03-29 14:31:16
łatwe
Ignacy • 2020-03-29 10:32:47
fajnie fajnie
twoja mama • 2020-03-28 12:53:19
@Bsart tak to kopia
dskfdsl • 2020-03-29 09:05:21