Sanktuaria maryjne w Polsce - informacje, opis

Co to jest sanktuarium

Sanktuarium to miejsce kultu, które związane jest z wydarzeniem nadprzyrodzonym (np. objawieniem, cudem), relikwiami bądź cudownym wizerunkiem. Pielgrzymują do niego wierni, aby modlić się, wypraszać łaski (intencja błagalna), przebaczenie (intencja pokutna) bądź podziękować (intencja dziękczynna). Ten aspekt pielgrzymkowy podkreśla definicja z Kodeks Prawa Kanonicznego: przez sanktuarium rozumie się kościół lub inne miejsce święte, do którego - za aprobatą ordynariusza miejscowego - pielgrzymują liczni wierni, z powodu szczególnej pobożności (kan 1230).

Sanktuariami mogą być zarówno miejsca naturalne (groty, lasy) bądź kościoły czy kaplice celowo wzniesione na potrzeby kultowe. Zawsze jest to jednak wyznaczona przestrzeń sakralna, gdzie w intensywniejszy sposób objawia się działanie Bożej łaski. Pielgrzymi zostawiają po sobie w sanktuariach dary wotywne, potwierdzające uzyskane dobrodziejstwa, do których należą chociażby nawrócenie czy cuda.

Wśród sanktuariów można wyróżnić sanktuaria maryjne (np. Sanktuarium Matki Bożej Królowej Tatr w Zakopanem),  sanktuaria Pańskie (np. Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Białymstoku) oraz sanktuaria świętych (np. Sanktuarium św. Wojciecha w Gdańsku).

Wyraz sanktuarium używany jest w języku polskim również jako przenośnia: jako  miejsce, gdzie się znajduje coś cennego, mającego szczególne znaczenie.

Sanktuaria maryjne

W Polsce znajduje blisko 450 sanktuariów maryjnych. Najsłynniejszym z nich jest sanktuarium maryjne na Jasnej Górze w Częstochowie, które odwiedza rocznie około 4 milionów osób. Wierni pielgrzymują również licznie do sanktuariów w Kalwarii Zebrzydowskiej, w Licheniu, w Ludźmierzu, w Gietrzwałdzie czy w Świętej Lipce.

Na świecie do najpopularniejszych sanktuariów maryjnych należą te, które słyną z objawień Matki Bożej. Są to m.in. sanktuarium Matki Bożej z Guadelupe (Meksyk), sanktuarium w Fatimie (Portugalia), w La Salette (Francja) oraz w Lourdes (Francja). Olbrzymią popularnością cieszy się również sanktuarium Santa Casa w Loreto (Włochy), gdzie znajduje się tzw. święty domek, który według legendy jest nazaretańskim domem Maryi.

Polecamy również:

 • Jasna Góra - sanktuarium (Częstochowa) - historia, opis

  Sanktuarium maryjne na Jasnej Górze w Częstochowie jest najsłynniejszym sanktuarium w naszym kraju  i głównym celem pieszych polskich pielgrzymów. Rocznie odwiedza je około 4 mln osób, także z zagranicy, z czego ok. 200 tysięcy stanowią pątnicy. Więcej »

 • Kalwaria Zebrzydowska - sanktuarium - historia, opis

  Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej powstało na początku XVII wieku i jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc pielgrzymkowych w naszym kraju. Jego fundatorem był Mikołaja Zebrzydowski, ówczesny wojewoda krakowski.  Więcej »

 • Sanktuarium w Licheniu - opis, historia, informacje

  Sanktuarium maryjne w Licheniu powstało stosunkowo niedawno, bo dopiero w XIX w. Jego początki związane są z objawieniami, których doświadczył Tomasz Kłossowski, kowal z pobliskiego Izabelina,  oraz ze sprowadzeniem do Lichenia cudownego obrazu, będącego kopią wizerunku Matki Boskiej z Rokitna. Więcej »

 • Sanktuarium maryjne w Ludźmierzu - historia, opis

  Sanktuarium Maryjne w Ludźmierzu stanowi najstarszą świątynie katolicką na całym Podhalu. Początkami sięga XIII w., kiedy to biskup krakowski, Wisław, zezwolił w 1234 r. ówczesnemu wojewodzie krakowskiemu Teodorowi Gryficie wznieść świątynię ku czci Matki Boskiej.  Więcej »

 • Gietrzwałd - sanktuarium maryjne - historia, opis

  Sanktuarium maryjne w Gietrzwałdzie jest jednym z najsłynniejszych miejsc pielgrzymkowych w Polsce. Rocznie odwiedza je około miliona osób. Owa popularność wynika z faktu, że to właśnie w Gietrzwałdzie miały miejsce objawienia maryjne. Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 3 + 5 =
oli
2019-05-08 14:02:09
:)
Ostatnio komentowane
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
"Treść wiersza bezpośrednio nawiązuje też do istniejących wówczas, tajnych układó...
• 2024-07-02 05:43:44
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42