Gietrzwałd - sanktuarium maryjne - historia, opis

Sanktuarium maryjne w Gietrzwałdzie jest jednym z najsłynniejszych miejsc pielgrzymkowych w Polsce. Rocznie odwiedza je około miliona osób. Owa popularność wynika z faktu, że to właśnie w Gietrzwałdzie miały miejsce objawienia maryjne (w 1877r.) – jedyne objawienia na ziemiach polskich, które zostały zatwierdzone przez Kościół.

Historia sanktuarium sięga XV wieku, kiedy to postawiono i konsekrowano w 1500 r.  kościół pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Panny Marii. Świątynia była wielokrotnie przebudowywana. Obecny kształt przybrała bezpośrednio po objawieniach, kiedy proboszczem był ks. Augustyn Weichsel (1869-1909). Na mocy bulli papieża Pawła VI z dnia 2 lutego 1970 roku kościół w Gietrzwałdzie otrzymał tytuł bazyliki mniejszej.

W ołtarzu głównym bazyliki znajduje się obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, przedstawiający Maryję okrytą ciemnoniebieskim płaszczem, trzymającą na lewej ręce Jezusa ubranego w długą, czerwoną suknię. W górnej części obrazu, na podtrzymywanej przez dwóch aniołów wstędze, znajduje się napis Ave Regina Caelorum, ave Domina Angelorum, czyli „Bądź pozdrowiona Królowo Nieba, bądź pozdrowiona Pani Aniołów”. Pierwsza wzmianka o malowidle pochodzi z  1583 roku, a jego autor pozostaje nieznany. Obraz posiada zasłonę przedstawiającą scenę objawień Matki Bożej, zgodną z przekazem wizjonerek.

10 września 1967 roku Ks. Stefan Kardynał Wyszyński, Prymas Polski, przy współudziale Ks. Karola Kardynała Wojtyły, metropolity krakowskiego i Ks. Biskupa Józefa Drzazgi, biskupa warmińskiego koronował obraz Matki Bożej Gietrzwałdzkiej.

Na terenie sanktuarium znajduje się źródełko, z którego pielgrzymi czerpią wodę w nadziei uleczenia swoich chorób. Wiara w te cudowne właściwości wynika z objawień maryjnych, według których Matka Boża sama poświęciła źródełko. Ów akt błogosławieństwa upamiętnia figura Niepokalanej Dziewicy w altance. Do źródełka prowadzi tzw. Aleja Różańcowa, przy której umieszczono 15 kapliczek.

Wielką cześć Matce Bożej Gietrzwałdzkiej oddawał m.in. Prymas Wyszyński, który wielokrotnie odwiedzał sanktuarium. 

Polecamy również:

  • Jasna Góra - sanktuarium (Częstochowa) - historia, opis

    Sanktuarium maryjne na Jasnej Górze w Częstochowie jest najsłynniejszym sanktuarium w naszym kraju  i głównym celem pieszych polskich pielgrzymów. Rocznie odwiedza je około 4 mln osób, także z zagranicy, z czego ok. 200 tysięcy stanowią pątnicy. Więcej »

  • Kalwaria Zebrzydowska - sanktuarium - historia, opis

    Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej powstało na początku XVII wieku i jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc pielgrzymkowych w naszym kraju. Jego fundatorem był Mikołaja Zebrzydowski, ówczesny wojewoda krakowski.  Więcej »

  • Sanktuarium w Licheniu - opis, historia, informacje

    Sanktuarium maryjne w Licheniu powstało stosunkowo niedawno, bo dopiero w XIX w. Jego początki związane są z objawieniami, których doświadczył Tomasz Kłossowski, kowal z pobliskiego Izabelina,  oraz ze sprowadzeniem do Lichenia cudownego obrazu, będącego kopią wizerunku Matki Boskiej z Rokitna. Więcej »

  • Sanktuarium maryjne w Ludźmierzu - historia, opis

    Sanktuarium Maryjne w Ludźmierzu stanowi najstarszą świątynie katolicką na całym Podhalu. Początkami sięga XIII w., kiedy to biskup krakowski, Wisław, zezwolił w 1234 r. ówczesnemu wojewodzie krakowskiemu Teodorowi Gryficie wznieść świątynię ku czci Matki Boskiej.  Więcej »

  • Święta Lipka - sanktuarium - historia, opis

    Święta Lipka jest jednym z najsławniejszych sanktuariów maryjnych w Polsce. Położona jest na północy kraju, w odległości około 70 kilometrów na północny wschód od Olsztyna i 6 kilometrów na wschód od Reszla.  Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 4 =
Ostatnio komentowane
supa
• 2024-12-05 14:20:12
ess
• 2024-12-04 18:43:47
Ciekawe i pomocne
• 2024-12-03 20:41:33
nie jaja nie
• 2024-11-30 20:37:38
pragnę poinformować iż chodziło mi o schemat obrazkowy lecz to co jest napisane nie j...
• 2024-11-28 16:29:46