Sanktuarium w Licheniu - opis, historia, informacje

Sanktuarium maryjne w Licheniu powstało stosunkowo niedawno, bo dopiero w XIX w. Jego początki związane są z objawieniami, których doświadczył Tomasz Kłossowski, kowal z pobliskiego Izabelina,  oraz ze sprowadzeniem do Lichenia cudownego obrazu, będącego kopią wizerunku Matki Boskiej z Rokitna.

W 1813 r. Tomasz Kłossowski został ciężko ranny w bitwie pod Lipskiem. Leżąc na pobojowisku doznał widzenia Matki Bożej, która poleciła mu, aby odszukał jej wizerunek i w odpowiedni sposób go uczcił. Maryja objawiła się Tomaszowi w amarantowym płaszczu z Orłem Białym na piersi. Przez następne 23 lata Kłossowski szukał ikony, która przedstawiałaby Matkę Bożą z wizji, której doświadczył. Odnalazł ją we wsi Lgota, gdzie wizerunek zawieszony był na zwykłym drzewie. Do domu powrócił z odnalezionym obrazem i zawiesił go we własnym gospodarstwie. Dopiero po ciężkiej chorobie w 1844 roku Tomasz zdecydował się umieścić obraz na drzewie w lesie grąblińskim.

Wielu wiernych gromadziło się na modlitwie przy wizerunku Maryi, ale szczególną cześć oddawał jej pasterz Mikołaj Sikatka. Matka Boża miała mu się trzykrotnie objawić w 1850 r., wzywając ludzi za jego pośrednictwem do pokuty i nawrócenia.  Maryja przepowiedziała

Polecamy również:

 • Jasna Góra - sanktuarium (Częstochowa) - historia, opis

  Sanktuarium maryjne na Jasnej Górze w Częstochowie jest najsłynniejszym sanktuarium w naszym kraju  i głównym celem pieszych polskich pielgrzymów. Rocznie odwiedza je około 4 mln osób, także z zagranicy, z czego ok. 200 tysięcy stanowią pątnicy. Więcej »

 • Kalwaria Zebrzydowska - sanktuarium - historia, opis

  Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej powstało na początku XVII wieku i jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc pielgrzymkowych w naszym kraju. Jego fundatorem był Mikołaja Zebrzydowski, ówczesny wojewoda krakowski.  Więcej »

 • Sanktuarium maryjne w Ludźmierzu - historia, opis

  Sanktuarium Maryjne w Ludźmierzu stanowi najstarszą świątynie katolicką na całym Podhalu. Początkami sięga XIII w., kiedy to biskup krakowski, Wisław, zezwolił w 1234 r. ówczesnemu wojewodzie krakowskiemu Teodorowi Gryficie wznieść świątynię ku czci Matki Boskiej.  Więcej »

 • Gietrzwałd - sanktuarium maryjne - historia, opis

  Sanktuarium maryjne w Gietrzwałdzie jest jednym z najsłynniejszych miejsc pielgrzymkowych w Polsce. Rocznie odwiedza je około miliona osób. Owa popularność wynika z faktu, że to właśnie w Gietrzwałdzie miały miejsce objawienia maryjne. Więcej »

 • Święta Lipka - sanktuarium - historia, opis

  Święta Lipka jest jednym z najsławniejszych sanktuariów maryjnych w Polsce. Położona jest na północy kraju, w odległości około 70 kilometrów na północny wschód od Olsztyna i 6 kilometrów na wschód od Reszla.  Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 5 =
Ostatnio komentowane
j
• 2022-05-22 13:39:08
Mnożenie do 100
• 2022-05-22 12:05:43
fajne
• 2022-05-21 18:27:45
Lol
• 2022-05-21 10:11:52
Sgshbs svsh shs. Snga s sjsvw. Ajags. Anahsc a smgsvs anshab anhs a naha auacqb w anwvvab ...
• 2022-05-20 14:58:05