Dębowiec – sanktuarium
Sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej w Dębowcu bywa nazywane polskim La Salette. Zostało bowiem założone przez Misjonarzy Saletynów na początku XX w. W 2012 r. sanktuarium uzyskało tytuł bazyliki mniejszej. Obecnie w Dębowcu stoi nowy kościół Matki Bożej Saletyńskiej, poświęcony w 1966 r. oraz kaplica Matki Bożej z La Salette z 1960 r. Poprzedni kościół i kaplica zostały zniszczone podczas wojny. Czasów przedwojennych sięga natomiast Kalwaria Saletyńska. W obrębie sanktuarium działa także Centrum Pojednania „La Salette”.
Szczególnym kultem cieszy się figura Matki Bożej Płaczącej, będąca kopią figury z La Salette. Przedstawia Maryję siedzącą na kamiennym głazie, z twarzą ukrytą w dłoniach i pochyloną do przodu. 15 września 1996 roku dokonano aktu jej koronacji; złotą koronę dla Płaczącej Matki poświęcił Ojciec Święty Jan Paweł II. W dębowieckim sanktuarium znajduje się także posrebrzany relikwiarz z relikwiami ponad 50 świętych, m.in. św. Piotra i św. Pawła.
Studzieniczna – sanktuarium
Sanktuarium Matki Bożej Studzieniczańskiej znajduje się nad Jeziorem Studzienicznym na tzw. wyspie połączonej z lądem groblą. Należy do diecezji ełckiej. Jego początki sięgają pierwszych lat XVIII w. Wówczas na wyspie osiedlił się pustelnik – nieznany z imienia kameduła. Mieszkańcy licznie gromadzili się na odprawiane przez niego nabożeństwa maryjne. Pomimo, że wkrótce opuścił on wyspę, to miejscowi nadal zbierali się na modlitwie. Kontynuacji jego dzieła podjął się były wojskowy, Wincenty Murawski. To on wybudował pierwszą, drewnianą kaplicę.
Na terenie sanktuarium mieszczą się obecnie Kościół Matki Boskiej Szkaplerznej, cudowna studzienka (od której to nazwę wzięły wieś Studzieniczna oraz Jezioro Studzieniczne; w powszechnym przekonaniu pielgrzymów woda z tej studzienki ma właściwości uzdrawiające, zwłaszcza w przypadku chorób oczu i skóry) oraz Kapliczka Najświętszej Maryi Panny. Sanktuarium słynie przede wszystkim z kopii obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Według legendy, po wyprawie napoleońskiej na Moskwę, został on ofiarowany przez polskich żołnierzy, którzy czcili go w ołtarzu polowym. W krótkim czasie wizerunek stał się przedmiotem kultu i celem pielgrzymek, a w 1995 r. na obraz nałożono korony papieskie. Z kolei postacie Jezusa i Maryi zdobią drogocenne suknie. W 1999 r. sanktuarium w Studzienicznej odwiedził Ojciec Święty Jan Paweł II. Wydarzenie to upamiętnia pomnik Papieża położony na terenie sanktuarium maryjnego.
Krasnobród – sanktuarium
Historia sanktuarium maryjnego w Krasnobrodzie sięga 1640 roku, kiedy to w święto Matki Bożej Śnieżnej (5 sierpnia), jednemu z mieszkańców wsi Szarowola, Jakubowi Ruszczykowi, przy leśnym źródle, objawiła się Matka Boża. Proszący o zdrowie mężczyzna został wówczas cudownie uzdrowiony. Wierni zaczęli tłumnie przybywać na miejsce objawienia, aby modlić się w swoich własnych intencjach. Jako dowód wdzięczności pozostawiali różne wota, dary ze złota i srebra. Nieznana osoba pozostawiła mały obrazek Matki Boskiej. Jesienią 1648 r. miejsce to zostało zniszczone przez Kozaków, ale wiosną następnego roku, w błocie, odnaleziono wspomniany obrazek w stanie nienaruszonym. Uznano to za znak z niebios i wybudowano przy źródle drewnianą kapliczkę. W 1673 r. została ona spalona przez oddział tatarski, ale po raz kolejny wyciągnięto ze zgliszcz niezniszczony obrazek Matki Bożej. Wydarzenia te uznano za cuda. W 1690 r. rozpoczęto budowę murowanego kościoła (dzisiaj pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny) wraz z klasztorem, do którego sprowadzono dominikanów. Fundatorką była królowa Polski, Marysieńka