Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Pozostałe sanktuaria maryjne (Dębowiec, Studzieniczna, Krasnobród i in.)

Ostatnio komentowane
2
2 • 2019-10-14 20:22:25
glupie
noob • 2019-10-14 16:16:49
dziadostwo
lolcwaniak • 2019-10-14 15:08:05
6ir
76ri7 • 2019-10-14 07:50:00
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Dębowiec – sanktuarium

Sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej w Dębowcu bywa nazywane polskim La Salette. Zostało bowiem założone przez Misjonarzy Saletynów na początku XX w. W 2012 r. sanktuarium uzyskało tytuł bazyliki mniejszej. Obecnie w Dębowcu stoi nowy kościół Matki Bożej Saletyńskiej, poświęcony w 1966 r. oraz kaplica Matki Bożej z La Salette z 1960 r. Poprzedni kościół i kaplica zostały zniszczone podczas wojny. Czasów przedwojennych sięga natomiast Kalwaria Saletyńska. W obrębie sanktuarium działa także Centrum Pojednania „La Salette”.

Szczególnym kultem cieszy się figura Matki Bożej Płaczącej, będąca kopią figury z La Salette. Przedstawia Maryję siedzącą na kamiennym głazie, z twarzą ukrytą w dłoniach i pochyloną do przodu. 15 września 1996 roku dokonano aktu jej koronacji; złotą koronę dla Płaczącej Matki poświęcił Ojciec Święty Jan Paweł II. W dębowieckim sanktuarium znajduje się także posrebrzany relikwiarz z relikwiami ponad 50 świętych, m.in. św. Piotra i św. Pawła.

Studzieniczna – sanktuarium

Sanktuarium Matki Bożej Studzieniczańskiej znajduje się nad Jeziorem Studzienicznym na tzw. wyspie połączonej z lądem groblą. Należy do diecezji ełckiej. Jego początki sięgają

Polecamy również:

 • Jasna Góra - sanktuarium (Częstochowa) - historia, opis

  Sanktuarium maryjne na Jasnej Górze w Częstochowie jest najsłynniejszym sanktuarium w naszym kraju  i głównym celem pieszych polskich pielgrzymów. Rocznie odwiedza je około 4 mln osób, także z zagranicy, z czego ok. 200 tysięcy stanowią pątnicy. Więcej »

 • Kalwaria Zebrzydowska - sanktuarium - historia, opis

  Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej powstało na początku XVII wieku i jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc pielgrzymkowych w naszym kraju. Jego fundatorem był Mikołaja Zebrzydowski, ówczesny wojewoda krakowski.  Więcej »

 • Sanktuarium w Licheniu - opis, historia, informacje

  Sanktuarium maryjne w Licheniu powstało stosunkowo niedawno, bo dopiero w XIX w. Jego początki związane są z objawieniami, których doświadczył Tomasz Kłossowski, kowal z pobliskiego Izabelina,  oraz ze sprowadzeniem do Lichenia cudownego obrazu, będącego kopią wizerunku Matki Boskiej z Rokitna. Więcej »

 • Sanktuarium maryjne w Ludźmierzu - historia, opis

  Sanktuarium Maryjne w Ludźmierzu stanowi najstarszą świątynie katolicką na całym Podhalu. Początkami sięga XIII w., kiedy to biskup krakowski, Wisław, zezwolił w 1234 r. ówczesnemu wojewodzie krakowskiemu Teodorowi Gryficie wznieść świątynię ku czci Matki Boskiej.  Więcej »

 • Gietrzwałd - sanktuarium maryjne - historia, opis

  Sanktuarium maryjne w Gietrzwałdzie jest jednym z najsłynniejszych miejsc pielgrzymkowych w Polsce. Rocznie odwiedza je około miliona osób. Owa popularność wynika z faktu, że to właśnie w Gietrzwałdzie miały miejsce objawienia maryjne. Więcej »

Komentarze (0)
4 + 5 =