Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Konfiguracja elektronowa atomów

Badania spektrofotometryczne umozliwiają określenie energii elektronów znajdujących się wokół jądra atomowego. Ponieważ każdy pierwiastek można wprowadzić w stan wzbudzenia (dostarczając odpowiednio wysokiej energii np. poprzez ogrzanie) możliwe jest obserwowaie tzw. widm emisyjnych.

Widma emisyjne to promieniowanie o odpowiedniej dlugości fali emitowane podczas powrotu do stanu podstawowego. Niektóre substancje emitują fale w zakresie widzialnym. Wówczas aby obserwować widmo emisyjene wystarczy wprowadzić je do palnika gazowego. Lit, sód, potas po wprowadzeniu do płomienia swiecią na karminowo, zółto oraz rózowofioletowo. Jest to tzw. próba płomieniowa i może być stosowana jako metoda wykrywania w związkach większosci litowców czy berylowców. Jak wiadomo stan elektronu opisują liczby kwantowe a zbiór elektronów o tej samej głównej liczbie kwantowej nazywa się powłoką elektronową.

Konfiguracją elektronową nazywamy zapis przedstawiający poszczególne powłoki i podpowłoki oraz orbitale wraz z obsadzającymi je elektronami.

O kolejnośći zapełniania powłok decydują trzy podstawowe zasady:

1. Układ dąży do osiągniecia minimalnej energii, dlatego elektrony obsadzają powłoki i podpowłoki

Zobacz również

  • Bloki energetyczne – chemia

    Grupy pierwiastków łaczą się w tzw. bloki układu okresowego. Nazwa bloku pochdzi zawsze od ostatniego orbitalu zapełnianego elektronami. Czasem w chemi stosuje się rozróznienie na grupy główne (pierwiastki bloków s i p) i grupy poboczne (pierwiastki bloku d).

    Więcej
  • Wartościowość pierwiastka

    Wartościowość jest to cecha pierwiastka określająca liczbę wiązań jakie może utworzyć w związku chemicznym. W związkach złożonych tylko z dwóch pierwiastków wartosciowość jest równa liczbie elektronów oddanych lub przyjętych. We wzorze chemicznym oznaczenie to umieszcza się w prawym górnym indeks...

    Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 4 =
Ostatnio komentowane
Synod w Jamni zaczyna być podważany jako niezaistniały.
Marcin • 2020-08-01 22:23:11
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28