Pośród ważnych biologicznie rodzaji białek można wymienić:
enzymy - wysoce specyficzne, katalizują od jednej do kilku reakcji chemicznych zachodzących w organizmach żywych. Istotnąrolę ogdrywają głownie w procesach metabolicznych, oraz przu manipulacji DNA. Znane są przykłady enzymów dokonujących modyfikacji potranslacyjnej białek. Pomimo ogromnej masy białek enzymatycznych zazwyczaj do kilku aminokwasów jest zaangażowanych bezpośrednio w reakcję enzymatyczną - stanowią one tzw. centrum aktywne enzymu.
biała sygnałowe i receptorowe - szeroka rodzina białek składająca się zarówno z białek zewnątrz komórkowych mediujących komunikację między niekiedy odległymi komórkami w organiźmie - np. hormony. Innym przykładem są białka transbłonowe ulokowane w błonach komórkowych. Część białka wystąjąca na zewnątrz komórki odpowiedzialna jest za wiązanie ligandów i przekazywanie sygnałów do komórki gdzie następuje odpowiednia kaskada proceów biochemicznych. do tej rodziny zaliczamy również przeciwciała, których zadaniem jest wiązanie antygenów lub substancji obcych i oznaczanie ich jako związków do unieszkodliwienia.
białka strukturalne - ich zadaniem jest usztywnienie elementów organizmów żywych i ochrona przed czynnikami zewnętrznymi. Dobrze znanymi przedstawicielami tej rodziny są kolagen i elastyna, czy też kreatyna wchodząca w skład włosów, paznokci, piór czy kopyt. Do białek strukturalnyhc zaliczamy również białka motoryczne takie jak kinezyna, miozyna które odpowiadają m.in. za ruchliwość plemników.